Antykoncepcja hormonalna tuczy?

Podziel się wiedzę

Ingerowanie w gospodarkę hormonalną, szczególnie w przypadku kobiet musi nieść za sobą pewne konsekwencje, ale czy antykoncepcja hormonalna odpowiedzialna jest choćby za zwiększenie masy ciała? Co kobieta powinna brać dodatkowo wraz z tabletami antykoncepcyjnymi?


Jak na mężczyznę poruszam dość nietypowy temat. Natchnęła mnie sugestia jednej z moich czytelniczek, którą pozdrawiam. Nie będę wdawał się w szczegóły działania tabletek, zastrzyków, wkładek czy plastrów antykoncepcyjnych. Głównym ich działaniem jest niedoprowadzenie do owulacji poprzez wprowadzenie do organizmu kobiety odpowiednich hormonów. Coś dodajemy, ale czy coś ubywa, albo co gorsza dla niektórych kobiet, coś przybywa?

„Po tabletkach kobieta zawsze przybiera na wadze” – Fałsz, ale…

Na wzrost masy ciała ma kilka zasadniczych czynników. Niska aktywność fizyczna oraz dodatki bilans energetyczny to główne powody nadwagi. Wykluczając oczywiście choroby metaboliczne i inne schorzenia, na które nie mamy wpływu. Najczęstszą przyczyną rezygnacji z antykoncepcji hormonalnej podawanej przez pacjentki lekarzom jest zauważalny wzrost wagi. Nie ma to jednak odzwierciedlenia w badaniach.

Jedno z najdłuższych badań przeprowadzone na 1697 pacjentkach trwało aż 7 lat. Dr Hassan i wsp. badali wpływ bezhormonalnych wkładek wewnątrzmacicznych na masę miała kobiet. Średnia masa ciał kobiet wzrosła z 58,5 kg do 62,4 kg. Wniosek – kobieca waga wzrasta niezależnie od metody antykoncepcji. Powodem jest zwalnianie z wiekiem metabolizmu każdego człowieka, a kobiety dodatkowo tracą więcej masy mięśniowej.

Antykoncepcja hormonalna natomiast może wpływać na zwiększenie apetytu. Kobiety, które na ogół nie przywiązywały uwagi do tego ile jedzą, zaczynają jeść więcej i z czasem kilogramów przybywa. Początkowy przyrost masy ciała może wiązać się również z zatrzymaniem wody w organizmie. Na tą przypadłość wystarczą diuretyczne herbaty np. z pokrzywy.

Tabletki nie przyczyniają się do wzrostu masy ciała, ale jest to jedna z form przyjmowania hormonów. Stosowanie zastrzyków antykoncepcyjnych zawierających octan medroksyprogesteronu (w formie depot) wpływa na masę ciała u dużej części kobiet stosujących tę metodę.

Antykoncepcja hormonalna może pomoc…

…w niektórych dolegliwościach. Po przebytych długotrwałych i wyniszczających chorobach czy drakońskich, nieodpowiednio przeprowadzonych dietach gospodarka hormonalna jest w rozsypce. W jej stabilizacji mogą pomóc hormony regularnie przyjmowane wraz z antykoncepcją. Myślę, że każdy ginekolog powinien posiadać odpowiednią wiedzę na ten temat, więc lepiej dopytać się właśnie jego o szczegóły.

Natrafiłem na badania potwierdzające zwiększenie zagrożenia rakiem piersi, ale jednocześnie antykoncepcja hormonalna zmniejsza ryzyko nowotworów jajników i trzonu macicy (kobiety otyłe powinny szczególnie się tym zainteresować, ponieważ są w grupie zwiększonego ryzyka).

Nadciśnienie tętnicze

Kobiety stosujące długotrwale antykoncepcję hormonalną, a w szczególności te przyjmujące preparaty dwuskładnikowe powinny zwrócić uwagę na swoje ciśnienie tętnicze. Oczywiście nie są bez znaczenia wiek, styl życia, stres czy palenie papierosów. Przyjmowanie tabletek hormonalnych przez okres dłuższy niż 5 lat sprzyja rozwojowi nadciśnienia tętniczego. Kobiety przyjmujące pigułki powinny unikać nadmiaru soli kuchennej (sodu) w diecie na rzecz zwiększenia spożycia produktów bogatych w potas (np. pomidory, banany i ziemniaki).

Witaminy i minerały, a antykoncepcja

Tutaj problem jest bardzo realny. Niedobory witamin i minerałów często występują u kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną. Brak zbilansowanej diety może doprowadzić do niedoborów składników rozpuszczalnych w tłuszczach (witamina E, koenzym Q10, beta-karoten), oraz witamin z grupy B (witaminy B12, kwasu foliowego, witaminy B6). Ważne jest też aby uzupełniać magnez, cynk i selen oraz przyjmować większe dawki witaminy C, aby dodatkowo chronić organizm.

Doustne środki antykoncepcyjne zmniejszają gęstość kości w związku z tym trzeba zadbać o odpowiednią podaż i proporcje między takimi składnikami, jak wapń, witamina D, krzem, mangan i witamina K.

Źródła niektórych z witamin i minerałów:

– kwas foliowy – zielone warzywa, kiwi, banany, pomarańcze, marchew, morele, drożdże, żółtka jaj,
– witamina B12 – mięso, mleko, wątroba, żółtka jaj, ryby, ostrygi,
witaminę C – natka pietruszki, papryka, pomidory, żurawina, cytrusy, dzika róża,

– magnez – kasze, ryż brązowy, orzechy, soja, fasola, kakao gorzkie, płatki owsiane,
– krzem – czosnek, płatki owsiane, kasza gryczana, herbata z skrzypu polnego i pokrzywy, otręby pszenne, piwo
– cynk – jaja, orzechy, nasiona słonecznika i dyni, owoce morza, wątroba,

antykoncepcja hormonalna

Każda ingerencja w nasz organizm wiąże się z jakimiś konsekwencjami, dlatego należy konsultować wszystkie nieścisłości z swoim lekarzem. Nie koniecznie to co na ogół przyjmujemy za prawdę nią jest, bo tak mówię wszyscy. Antykoncepcja hormonalna jest bezpieczna i można ją stosować nieprzerwanie przez wiele lat. Gospodarka hormonalna szczególnie dla kobiet jest bardzo ważna i bez dbania o swoje ciała, nawet bez „pigułek” można zachorować.

Dla głodnych wiedzy trochę więcej mitów i faktów na temat antykoncepcji hormonalnej TUTAJ

Pozdrawiam i jak zawsze życzę zdrowia

Rafał

8 komentarzy

  1. Jestem chodzącym dowodem na to, że nie tyje się ani 1) od tabletek, ani 2) od stałego związku. 9 lat na tabletkach bez przerwy, 7,5 roku w stałym związku. Waga spadała z biegiem lat dość znacznie. Dziękuję za uwagę :)

  2. Rozmawiałam kieds o tym z moim lekarzem, i on podsumowal to tak, ze kobiety po prostu tyja w stalych zwiazkach (a wtedy najczesniej biora pigulki antykoncepcyjne), i latwo zwalac wine na mityczne proszki, po ktorych sie tyje. Zaskoczyla mnie za to informacja o tym, ze zwieksza sie apetyt przy tej okazji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *