Batony owsiane z twarogiem i kakao – przepis

Podziel się wiedzę

Batony owsiane to ciekawa alternatywa dla typowych batonów proteinowych. Relatywnie szybko się je przygotowuje i można modyfikować je pod swoje kubki smakowe.


Jak nazwa wskazuje, płatki owsiane są podstawą masy do wyrobienia tych batonów. O właściwościach zdrowotnych owsa napisałem tutaj -> „Owies, czyli beta-glukan, żelazo i białko” . Najważniejszą rzeczą jaąa trzeba wiedzieć o tym zbożu to to, że bogate jest w rozpuszczalne w wodzie frakcje błonnika (np. beta-glukan). Po dostaniu się do krwiobiegu wymiatają one zbędne złogi, odkładające się w świetle tętnic.

Drugim ważnym składnikiem batonów jest źródło białka. Ja użyłem twarogu półtłustego, ale jeżeli ktoś ma obiekcje, to może użyć ulubionych orzechów (np. nerkowce, laskowe). Białko sprawi, że batony owsiane będą sycić dłużej.

Dodatki powinny być dobierane według naszych preferencji kulinarnych i zapotrzebowania. Można dorzucić garść rodzynek i całość posłodzić miodem, ale czy potrzebujemy aż tyle węglowodanów? Jeżeli pragniemy przytyć, to jak najbardziej albo jeżeli ma być to posiłek po treningu. W innym przypadku lepiej jest ograniczać cukry proste.

Batony owsiane z twarogiem i kakao

Podaje przepis na praktycznie 10 porcji po około 200 kcal (85g/szt) w bardzo uproszczonej formie.

Składniki:

*400 g płatków owsianych górskich,

*250 g twaróg półtłusty,

*150-200 g banan (dwie średnie sztuki) – ważny składnik, bo skleja wszystkie składniki razem,

*25 g kakao odtłuszczone,

*słodzik (według gustu i uznania).

batony owsiane

Przygotowanie:

Płatki owsiane trzeba zemleć na mąkę. Ja użyłem miksera i sprawdza się całkiem dobrze. Jeżeli chcemy użyć orzechów to trzeba je zmiksować osobno. Wszystkie suche składniki przesypujemy do dużej miski. Dodajemy twaróg i banany oraz słodzik.

Jeżeli nie używamy twarogu to prawdopodobnie masa będzie bardziej sucha. Można w tym przypadku albo dodać jeszcze jednego banana lub łyżkę oleju roślinnego. Wszystko zależy od tego jak masa wyrabia się pod palcami. Polecam zważyć całość ciasta na batony owsiane i podzielić na 10 części o równiej wadze. Żeby ułatwić formowanie kuli można włożyć do woreczka foliowego i w nim rolować kształt batonika.

Dodatki trzeba dać przed wyrobieniem masy. Ewentualnie jeżeli się uda to można obtoczyć batony w wiórkach kokosa, rozgniecionych orzechach itp.

W lodówce przechowywać można do 3 dni, a w zamrażalniku do 30 dni.

Pozdrawiam i życzę smacznego

Rafał

2 komentarze

    • Może nie trzeba ;-) ale mi w takiej formie bardziej smakują, trzeba pamiętać, że nie są one moczone, więc większe kawałki mogą być nieprzyjemne w gryzieniu. Że chyba użyje się błyskawiczne, które już są rozdrobnione. Pozdrawiam! :-)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *