Dużo ciekawostek i informacji doszukuję się w internecie, a ściślej mówiąc poprzez wyszukiwarkę Google Scholar oraz na Czytelni Medycznej on-line, którą bardzo serdecznie polecam. Ostatnio zaglądam również na: PubMed.


 

Moja biblioteczka, czyli papierowa forma wiedzy odkrywanej przeze mnie dla Was na moim blogu:

uzdrawiająca-moc-witamin-minerałów-i-ziół1. „Uzdrawiająca moc witamin, minerałów i ziół” Przegląd Reader’s Digest – pierwsza moja książka, która jest prawie bezdenną kopalnią na temat fitoterapii. Dużo użytecznych informacji, zaleceń i porad. Przyznam, że przygarnąłbym coś nowszego, bo mam egzemplarz z 2000 roku.

 

witaminy-moj-sposob-na-zdrowie2. „Witaminy. Mój sposób na zdrowie” Beata Peszko – polecam odszukać jakiekolwiek nagranie z wykładów pani profesor. Inspirująca kobieta.

 

apteka-pana-boga3. Apteka Pana Boga” Maria Treben – ta książka powinna być znana, części moich czytelników. Niektóre historie tam przedstawione zakrawają o cuda, jeżeli chodzi o stosowanie ziół w leczeniu… ale mimo wszystko polecam.

 

lecznicze-przysmaki4. „Lecznicze przysmaki” Teresa Lewkowicz-Mosiej – kupiłem, bo była tania i spostrzegłem kilka przepisów na wykorzystanie m.in. pokrzywy. Nie spodziewałem się niczego nadzwyczajnego, a jednak – dużo ciekawych informacji i przepisy.

body-logistic-system5. „Body Logistic System” Katarzyna Matella – książka, która pozwoliła mi zrozumieć do końca funkcjonowanie własnego ciała. Coś tam podejrzewałem, ale dzięki BLS rozjaśniło mi się całkiem w głowie. Moim zdaniem pisana głównie dla osób intensywnie trenujących, ale dieta to 70% sukcesu.

jedzta-co-chceta6. „Jedzta co chceta Maja Błaszczyszyn – jestem tylko 3 lata starszy od tej publikacji, a wiedza w niej zawarta naprawdę mnie zaskoczyła. Muszę pochwalić zdrowe podejście do odżywiania autorki.

o-czym-wiedziały-nasze-babcie7. „O czym wiedziały nasze babcie” Ursula i Michael Mohr – O czym one właściwie wiedziały? Próżno tutaj szukać naukowego bełkotu, ale mądrość ludowa ma to do siebie, że w większość wypadków sprawdza się bardzo dobrze.

20-krokow-do-zdrowia-andrzej-kondratyuk8. „20 kroków do zdrowia” Andrzej Kondratyuk – książka od razu mnie zainteresowała gdy na wstępie przeczytałem na temat diety ludzi pierwotnych, chociaż niektóre założenia wykluczają się z tymi zawartymi w „Body Logistic System” to jest to zbiór wielu cennych informacji z zakresu zdrowia.

apteka-natury-poradnik-zdrowia9. „Apteka Natury. Poradnik zdrowia” Jadwiga Górnicka – kompendium wiedzy z zakresy medycyny naturalnej, obejmującej ziołolecznictwo, sokoterapie, apiterapię (wykorzystywanie produktów pochodzenia pszczelego), argilloterapię (leczenie glinką) oraz zdrowotne masaże (akupresura i shiatsu).

lecznicza-zywnosc

10. „Lecznicza Żywność” Dr med. Jorge D. Pamplona Roger – bardzo interesująca książka zawierająca szczegółowe opisy wielu warzyw i owoców, które mają wpływ na zdrowie człowieka. Dłuższa recenzja TUTAJ.

superjedzenie

11. „Superżywność. Jedzenie i medycyna przyszłości” David Wolfe – do przeczytania o tej pozycji z mojej biblioteczki zapraszam TUTAJ

zioa-jak-zbiera-przetwarza-stosowa_193788

12. „Zioła – jak zbierać, przetwarzać, stosować” – Magdalena Gorzkowska – wspaniały poradnik małego zielarza! Wszystko przystępnie ułożone według okresów zbioru. Mnie dodatkowo urzekły ilustracje – aż się chce pójść na łąkę i zbierać roślinki.


 

Jeżeli chodzi o moje inspiracje to kieruję się zasadą – nie piszę o czymś czego sam bym nie użył, albo nie polecił swoim bliskim. Czasami o czymś najpierw napiszę, a dopiero później zaczynam to stosować, ale jak na razie wszystko działa jak powinno.

Obserwuje, czytam, myślę, a dopiero na końcu piszę.

Ps. Jeżeli ktoś miałby wątpliwości, co do źródeł, to nie szukam informacji na onetach i interiach czy pseudonaukowych stronach. Wierzę tylko w sprawdzone źródła.

Masz pytanie – zapytaj.