Passiflora – Męczennica a zaburzenia nerwowe

Podziel się wiedzę

Passiflora (Męczennica cielista) zaliczana jest do roślin o działaniu przeciwlękowym, która posiada monografię i status leku roślinnego według Europejskiej Agencji Leków.


Strach i nieuzasadnione lęki pojawiające się nagle i trwające dłużej niż świadczyłaby o tym sytuacja mogą być związane z zaburzeniami nerwowymi. Epizody nagłej paniki mogą przeszkadzać w codziennym życiu, praktycznie wykluczając normalne funkcjonowanie w społeczeństwie.

Depresja i czy to problem?

Typowymi i najczęstszymi objawami zaburzeń nerwowych są odczuwanie napięcia, drażliwość, nerwowość, kołatanie serca czy uczucie ścisku lub bólu w klatce piersiowej. Nieczęsto mogą pojawić się zawroty głowy, nudności, bóle brzucha i łatwe męczenie się, nawet przy stosunkowo prostych czynnościach.

Osoby z zaburzeniami nerwowymi niejednokrotnie unikają sytuacji, które w ich odczuciu intensyfikują uczucie lęku. Niepodjęcie leczenia i przedłużający się okres strachu może spowodować stany depresyjne. Objawy to spadek nastroju, smutek, utrata zainteresowania dotychczasowymi hobby, brak odczuwania radości i chęci do podjęcia jakiejkolwiek aktywności.

Dodatkowo pojawiają się zaburzenia snu i koncentracji, brak apetytu, apatia, problemy z wysłowieniem się i spowolnienie ruchowe. Dochodzi do zaburzeń psychicznych, które poprzez złe myślenie o własnej osobie mogą nawet doprowadzić do prób samobójczych.

passiflora, męczennica, nerwica
fot. pixabay.com

Przed udaniem się do specjalistycznego lekarza i rozpoczęciem terapii lekami, warto zapytać o próbę leczenia produktami roślinnymi. Kava kava w Polsce była nielegalna, ale passiflora sprawdza się w tym polu bardzo dobrze. Warto również sprawdzić poziom witaminy B12 we krwi.

Passiflora – działanie i dawkowanie

Nie jest to roślina rdzennie występująca w Europie, ale począwszy od XVI wieku znana jest w tradycji jako bylina lecznicza. W 1569 roku w Peru, hiszpański badacz Monardus po raz pierwszy opisał ją nazwą Passifloraceae od łacińskiego słowa passio – cierpienie. Według niego kwiat przypominał koronę cierniową Chrystusa.

Męczennica jadalna (Passiflora edulis L.) znana jest pod nazwą marakuja, ale ten egzotyczny owoc nie posiada równie mocnych właściwości medycznych co męczennica cielista (Passiflora incarnata L.). Typowymi surowcami farmaceutycznymi są wysuszone, nadziemne części rośliny. Spotkać można lecznicze wyciągi alkoholowe, ale trzeba mieć na uwadze, żeby zawierały one conajmniej 2% flawonoidów.

Passiflora wykazuje działanie uspokajające, odprężające, przeciwdrgawkowe, przeciwlękowe, a nawet wspomagające leczenia uzależnień od alkoholu, nikotyny i tetrahydrokannabinolu (THC).

Zazwyczaj męczennicę stosuje się przy średnio nasilonych stanach stresu psychicznego i związanymi z nim konsekwencjami jak problemy ze snem, napięcia nerwowe oraz migreny. Leczy nerwice wegetatywne, ułatwia zasypianie i zmniejsza wrażliwość na stres.

passiflora, męczennica, nerwica
fot. pixabay.com

Głównymi substancjami wykazującymi medyczne właściwości są flawonoidy. Za efekt ośrodkowy prawdopodobnie odpowiedzialne są C-glikozydy: apigeniny i luteoliny.

Ziele męczennicy najczęściej stosowane jest w postaci gotowych preparatów. Jako wysuszone, sproszkowane zioło zalecane jest w dawce 0,5–8,0 g, w 3-4 dawkach dziennie. W postaci nalewki (wyciągu) do 16 ml dziennie. Można ją podawać dzieciom. Ponadto syrop stosowany jest na uciążliwy kaszel.

Leki roślinne mogą stanowić istotną alternatywę dla syntetyków działających na ośrodkowy układ nerwowy. Często przeciwwskazaniami do stosowania typowych leków jest wiek i stan zdrowia. Wymusza to poszukiwania alternatywnych, ale sprawdzonych metod. Leki pochodzenia roślinnego są lepiej tolerowane i w jak najmniejszym stopniu obciążają organizm działaniami niepożądanymi.

Pozdrawiam i życzę zdrowia

Rafał

3 komentarze

  1. Ja na stres i zmęczenie stosuję CBD. Pomaga mi w zwalczeniu stresu, a także łatwiej mi zasnąć. Niestety, mam stresującą pracę i muszę się czymś wspomagać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *