Problem nowotworów w Polsce – Wojna z rakiem

Podziel się wiedzę

Problem nowotworów, nie tylko w Polsce znany jest od wieków, ale w dzisiejszych czasach walka z nimi nabrała zupełnie nowego wymiaru. To wojna z rakiem.


Poprzez rozwój gospodarczy i zwiększone tempo życia nasze ciało narażone jest na większy stres, co wymusza na nim intensywniejszą pracę. Niekiedy zdarza się, że system immunologiczny nie zdąży wyłapać wszystkich komórek nowotworowych…

W Polsce rocznie na choroby nowotworowe zapada około 150 000 osób. Tendencja tych statystyk jest niestety wzrostowa. Z roku na rok osób z nowotworem jest więcej. Szacuje się, że do 2029 roku ta liczba wzrośnie do ponad 213 000.

Choroby nowotworowe często nie są tak oczywiste do zdiagnozowania. Nie zwracamy uwagi na znamiona i dziwnie wyglądające pieprzyki, kobiety nie badają piersi a mężczyźni jąder. Szacuje się, że co czwarty polak w ciągu swojego życia zachoruje na nowotwór złośliwy.

Istnieje za duże prawdopodobieństwo, że i nas dotyczyć będzie ten problem. Jeżeli nie bezpośrednio to pośrednio, jako osobę bliską. Co piąty mieszkaniec Polski umiera z powodu nowotworu.

Nie jest to problem jedynie osób starszych.

U kobiet po 30 roku życia wzrasta ryzyko zachorowania na raka piersi. Mężczyźni pomiędzy 25. a 35 rokiem życia zapadają na nowotwór jąder. Oba przypadki dotyczą nowotworów złośliwych, czyli takich, których komórki wędrując po krwioobiedu infekują nowe miejsca.

Spośród krajów o rozwiniętej gospodarce w Polsce odsetek zachorowań jest niższy w porównaniu do takich krajów jak Holandia, Francja, Norwegia czy Czechy. Jednakże śmiertelność jest znacznie wyższa. Na 100 000 mieszkańców 411 choruje, a współczynnik umieralności wynosi 292. W Norwegii zachorowalność wynosi 616, a śmiertelność 253 (Dane pochodzą z Krajowego Rejestru Nowotworów, OECD Health Statistics, Eurostat, WHO).

Dlaczego pomimo niższej zachorowalności w Polsce, więcej osób umiera? Problemem jest drogie leczenie, na które nie stać większości osób. Wydatki na nierefundowane, ale skuteczne terapie onkologiczne przekraczają wielokrotnie możliwości majątkowe zwykłych ludzi. Mogą bowiem wynosić nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie. Z tego powodu wielu pacjentów nie ma do nich dostępu.

Dlatego powstała Fundacja Onkologiczna Alivia, która już od 6 lat wspiera chorych onkologicznie, między innymi pomagając im gromadzić środki na nierefundowane przez NFZ leki i inne wydatki związane z chorobą.

Fundacja Alivia we współpracy z Platige Image oraz Saatchi & Saatchi Interactive Solutions, stworzyli kampanię społeczną „Wojna z rakiem”. Specjalnie na potrzeby kampanii został stworzony wideo spot, stylizowany na trailer gry komputerowej. Filmik ma symbolicznie pokazać jak trudna jest walka pacjenta z nowotworem i że każde wsparcie jest ważne. Wszyscy twórcy, którzy pracowali nad spotem zrzekli się swojego wynagrodzenia.

Chcą pokazać swoje wsparcie dla chorych na raka możesz przekazać 1% podatku dla Fundacji Onkologicznej Alivia.

Pozdrawiam i życzę zdrowia

Rafał

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *