Dzisiaj trochę o Yerba Mate, którym od lat raczą się mieszkańcy Ameryki Południowej. W naszym kraju również przybywa jego miłośników, którzy chętnie korzystają z jego niezwykłych właściwości.


Yerba Mate to naturalny sposób na pobudzenie, oczyszczenie oraz dostarczenie sobie cennych witamin i minerałów.
Jak wygląda parzenie Yerba Mate,? Co daje nam jej picie oraz jak wybrać pierwszy zestaw dla siebie? Tego dowiecie się w dzisiejszym wpisie.

Yerba Mate – czym jest?

To nic innego jak zmielone listki oraz patyczki ostrokrzewu paragwajskiego. Jest to wiecznie zielona roślina pochodząca z Ameryki Południowej. Często porównywana jest do herbaty, mimo że jest czymś zupełnie innym. Ma bardzo oryginalny i wyrazisty smak. Napar Yerba Mate to świetna alternatywa dla kawy, dodaje energii na cały dzień, a przy tym nie podrażnia żołądka. Dodatkowo zawiera wiele innych ciekawych składników dobrych dla naszego zdrowia m.in. wiele przeciwutleniaczy.

yerba mate

Właściwości – Yerba Mate i nasze zdrowie

Zapytacie zapewne o co tyle hałasu? Otóż ostrokrzew paragwajski znany jest z ciekawych właściwości. Napar ma ich naprawdę bardzo wiele, tym bardziej, że w zależności od odmiany, może wspomagać odchudzanie, naprawdę mocno pobudzać, czy też usprawniać trawienie.
Najbardziej ceniona jest właśnie za dodawanie energii. Działa nawet skuteczniej niż kawa – pobudzenie nie następuje gwałtownie, ale stopniowo, dzięki czemu mamy więcej sił przez cały dzień. Nie ma również nagłego spadku mocy, kiedy przestanie działać. Ostrokrzew to również źródło witamin i minerałów, m.in.: C, A, H, B1, B2 oraz potasu, magnezu, żelaza i krzemu.
Interesującym tematem jest parzenie listków ostrokrzewu. Całkowicie różni się od dobrze nam znanej herbaty. Cały proces polega na wsypaniu suszu do specjalnego naczynka nazywanego matero. Jest go całkiem sporo, poleca się wsypywanie od 1/3 do nawet 3/4 pojemności naczynia. Bardzo ważnym elementem jest bombilla, czyli specjalna rurka, którą pijemy napar. Posiada specjalne sitko, które filtruje susz i pył. Yerbę zalewa się kilkakrotnie, dopóki napój nie straci smaku.

Sklep godny polecenia

Na rynku dostępnych jest naprawdę wiele rodzajów tej niecodziennej herbaty. Różnią się smakiem, który zależny jest od sposobu produkcji oraz konkretnego zbioru ostrokrzewu. Może być mocno gorzki albo przeciwnie – bardzo łagodny. Dodatkowo jest wiele ciekawych mieszanek z dodatkiem owoców, czy ziół. Jeśli chcecie spróbować, zajrzyjcie do Chatki z Yerba Mate – sklep ten posiada wiele rodzajów ostrokrzewu oraz naczynka i inne akcesoria. Dodatkowo na blogu znajduje się wiele porad na temat przygotowywania i wyboru zestawu na pierwszy raz. W sklepie znajdziecie również skompletowane zestawy dla osób początkujących.

Wpis powstał przy współpracy z Chatka z Yerba Mate – sklep, który dodaje MOCY :)