Cześć wszystkim! Dziś kolejna odsłona ciekawostek ze świata zdrowia, o których jest za mało w tradycyjnych mediach. Będzie jak zawsze interesująco, intrygująco i zaskakująco, ale nade wszystko – POZYTYWNIE. Zapraszam:

 

  1. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca ograniczenie cukru

cukier w diecie

WHO na początku marca (wiem to już kawał czasu temu) wydało nowe rozporządzenia dotyczące ilości cukrów prostych w diecie. Aktualnie nie powinny one przekraczać 10% zapotrzebowania kalorycznego. Ze względu na dużą epidemię otyłości wśród dzieci i dorosłych, dalsze obniżenie ilości tego składnika do 5% (lub 25 g – 6 łyżeczek) skutkowałoby dodatkowymi korzyściami zdrowotnymi. Ponadto WHO swoją decyzję motywuje troską o najmłodszych. Może teraz w końcu więcej osób, w tym rodziców zacznie zwracać uwagę na to co dają jeść swoim dzieciom.

 

  1. Zakaz wyrzucania żywności we Francji

Francuski rząd jednogłośnie zatwierdził ustawę dotyczącą zagospodarowania jedzenia przez supermarkety. Wielkie sklepy będą musiały odpowiednio zająć się tym, co nie zostało sprzedane, ale jest jeszcze możliwe do zjedzenia. Mają do wyboru banki żywności, paszę dla zwierząt lub kompost. W innym przypadku czekają ich surowe grzywny a nawet pozbawienie wolności do lat dwóch. Myślę, że w Polsce również przydałoby się takie prawo.

W Polsce rocznie wyrzucanych i zmarnowanych jest 9 milionów ton produktów żywnościowych. Z tego 7 milionów zostaje zniszczone już przy samej produkcji. Produktami, które najczęściej wyrzucamy są wędliny, dania gotowe, pieczywo, owoce i warzywa oraz jogurty.

 

  1. ILLUMINATI, czyli piramidy w diecie

Trochę ciekawostek na temat piramidy żywienia w młodzieżowym wydaniu.

 

 

  1. Gorzka czekolada poprawia koncentrację

ciemna czekolada

…ale nie taka zwykła. Kluczem do zwiększenia czujności jest wysoka zawartość kakao oraz teaniny. Bez tego ostatniego składnika działa i owszem, ale podnosi również ciśnienie krwi, co nie każdemu może służyć. Więcej w artykule.

 

  1. Babcine porady rzeczywiście działają!

porady babci

Babcie (prawie) zawsze mają rację, szczególnie, jeżeli chodzi o domowe sposoby na leczenie przeziębienia. A jaki z tego wniosek? Mądrość ludowa nie wzięła się z powietrza. Kiedyś w liceum na lekcji PO o trujących roślinach czy czymś takim, nauczyciel zadał pytanie czy wiemy skąd ludzie „x” lat temu wiedzieli, że to można jeść a tego nie? Metoda prób i błędów.

 

Dziękuje za uwagę, za dziele się tym wpisem ze znajomymi i życzę zdrowia

Rafał


Zdrowe Wiadomości #1

Zdrowe Wiadomości #2