Zielony Detoks to kolejna książka autorstwa Zbigniewa T. Nowaka, który od ponad 30 lat popularyzuje zdrowy tryb życia i ziołolecznictwo. Z wykształcenia jest botanikiem, który dzięki studiom pogłębiał swoją wiedzę i zainteresowania o roślinach leczniczych.


Od lat ludzie związani z medycyną i zdrowiem szukają „cudownego” środka na długowieczność. Próbują stworzyć jedną tabletkę, która zapewni życie wieczne. W (dalekiej) przyszłości będzie to prawdopodobnie możliwe, ale będzie to raczej związane z terapiami genetycznymi, czyli blokowaniem tych genów, które odpowiedzialne są za programowanie naturalnej śmierci komórek.

Tymczasem jesteśmy zmuszeni do szukania pomocy w dzisiejszej medycynie. Nie chodzi mi tutaj oczywiście o łykanie tabletek, a o wykorzystywanie roślin leczniczych. Bogate są one w liczne substancje aktywne biologicznie, w tym przeciwutleniacze.

Przeciwutleniacze chronią przed niebezpiecznym stresem oksydacyjnym, ponoszącym winę za większość chorób cywilizacyjnych. Antyoksydanty pomogą powstrzymać przedwczesne starzenie się organizmu a także, umiejętnie stosowane, będą chronić przed nowotworami, miażdżycą i chorobą Alzheimera.

Zbigniewa T. Nowak Zielony Detoks

Autor książki w przystępny sposób opisuje blisko 20 różnych roślin leczniczych, na których działanie jest potwierdzone naukowo. Pan Nowak co prawda, powołuje się na różne badania, ale w książce brakuje przypisów – to jest ten jeden minus. Nie mniej ja sam o wielu z pośród tych ziół pisałem na tym blogu: gotu kola, bakopa drobnolistna, żeń-szeń, cebula zwyczajna, głóg dwuszyjkowy.

Zielony Detoks opatrzony jest w wiele zachwycających i barwnych fotografii, które upiększają treściwe, ale nie męczące teksty. Aby ułatwić czytelnikowi odnalezienie najważniejszych informacji, są one podkreślane i wytłuszczone. Książka łączy informacje o roślinach zarówno rodzimych i popularnych (np. czosnek) z tymi bardzo egzotycznymi i mało popularnymi (np. cytryniec chiński).

Oprócz typowego spisu treści wg. alfabetycznej kolejności roślin leczniczych, jest jeszcze drugi – spis według chorób i schorzeń z dopiskiem, które zioła mogą pomóc na daną dolegliwość. Dodatkowo do każdego z opisów surowców leczniczych dołączony jest co najmniej jeden przepis na ich przetworzenie.

Tytuł: Zielony Detoks
Autor: Zbigniew T. Nowak
Wydawnictwo: Eureka (Wydawnictwo Fronda)
Rok wydania: 2017
ISBN: 978-83-8079-150-3
Liczba stron: 180
Oprawa: miękka
Ocena recenzenta: 8/10

Ponadto warto zaznajomić się z działalnością Zbigniewa T. Nowaka. Oto wykład jego dotyczący Zioła na kłopoty z pamięcią:

Pozdrawiam i życzę zdrowia

Rafał