Interakcje leków z naturalnymi preparatami cz. 1

Podziel się wiedzę

Leki pochodzenia naturalnego mogą również wchodzić w interakcje z lekami konwencjonalnymi. Dlatego trzeba wiedzieć co możemy przyjmować bezpiecznie razem a czego lepiej unikać podczas kuracji zaleconej przez lekarza.


Interakcje leków z preparatami naturalnymi nie zdarzają się wcale tak rzadko. Ich konsekwencje dla zdrowia, mogą mieć równie poważne skutki jak przedawkowanie danego leku. W opracowaniu posługiwałem się danymi zawartymi w książce „Uzdrawiająca moc witamin, minerałów i ziół”. Nie oznacza to jednak, że jeżeli o jakimś preparacie nie napisałem, to można go spokojnie przyjmować z innymi. Interakcje pomiędzy różnymi substancjami często nawet nie są brane pod uwagę w testach na dopuszczenie leku do użytku publicznego. Przed rozpoczęciem każdej kuracji „na własną rękę” należy przedyskutować to z lekarzem prowadzącym.

Najczęstsze efekty uboczne

Najczęściej występującymi niepożądanymi skutkami ubocznymi przy przyjmowaniu leków ziołowych są zmiany we wchłanialności leków konwencjonalnych. Może dojść do zwiększania wysycenia leku we krwi, przez co jego działanie może się nasilić. Co gorsza może dojść nawet do objawów podobnych do przedawkowania leku.

Zabronione jest stosowanie substancji o podobnym działaniu, ponieważ mogą one skumulować swój efekt. Sztandarowym przykładem są leki nasenne i kozłek lekarski, które brane razem potęgują uczucie senności. Babka płesznik (lub preparaty z błonnikiem) powinny być brane przynajmniej 2 godziny po zażyciu innych leków. Mogą one znacznie ograniczyć wchłanianie leków i ich działanie.

Lukrecja natomiast podnosi ciśnienie przez co nawet cukierki na jej bazie niezalecane są dla osób chorujących na nadciśnienie oraz dla dzieci. Betaina (chlorowodorek betainy) stosowana najczęściej jest jako środek wspomagający trawienie. Jest bardzo skuteczna u osób z niedostatecznym wytwarzaniem kwasu solnego w żołądku i w leczeniu zgagi. Jednak stosowanie jej jednocześnie z kwasem acetylosalicylowym lub innymi niesterydowymi lekami przeciwzapalnymi może zwiększyć ryzyko krwawienia z błon śluzowych żołądka.

Gurmar (Gymnema sylvestre) stosowana jest do regulacji poziomu cukru we krwi m.in. poprzez stymulację trzustki do większej produkcji insuliny. Dlatego też osoby chore na cukrzycę przed jej przyjmowaniem muszą skonsultować się z lekarzem. Może się okazać, że zapotrzebowanie na leki przeciwcukrzycowe zostanie zwiększone. Ciekawą właściwością tej rośliny jest blokowanie odczuwania smaku słodkiego.

Leki przeciwtrądzikowe (izotretynoina)

Równoczesne przyjmowanie jej z witaminą A, może zwiększyć jej stężenie we krwi do bardzo niebezpiecznego poziomu.

Leki zobojętniające sok żołądkowy

Zażywanie jednocześnie tych leków oraz preparatów z kwasem foliowym znacznie zmniejsza wchłanianie tego ostatniego. Najlepiej preparaty witaminowe przyjmować w odstępie ok. 2 godzin od przyjęcia leku zobojętniającego kwasy żołądkowe.

Leki na przeziębienie

Należy uważać w szczególności na preparaty zawierające efedrynę lub pseudoefedrynę, które mają za zadanie zmniejszenie przekrwienia błon śluzowych. W połączeniu z 5-HTP może dojść do nasilenia pobudzenia układu nerwowego. Ekstremalnym efektem ubocznym takiego połączenia może być silny niepokój oraz zaburzenia świadomości.

Leki przeciwhistaminowe

Szczególnie te starszej generacji w połączeniu z 5-HTP, kołkiem lekarskim czy pieprzem metystynowym mogą powodować silną senność i uczucie rozkojarzenia.

Opioidowe leki przeciwbólowe (kodeina, hydrocodone) i Leki zmniejszające napięcie mięśniowe (karyzoprodol, cylkobenzapryna)

5-HTP, kozłek lekarski, pieprz metystynowy – kolejny raz – nadmierna senność

Leki neurologiczne (metylfenidat i inne leki psychostymulujące)

W połączeniu z żeń-szeniem zwiększa się ryzyko nadmiernego pobudzenia psychicznego i podrażnienia błony śluzowej żołądka. Flawonoidy zawarte w cytrusach bogate są w narynginę (szczególnie w grejpfrutach), która obniża metabolizm leków, przez co zwiększa się ich stężenie we krwi.

Leki immunosupresyjne (cyklosporyna)

Trzeba uważaj (jak wyżej) na flawonoidy. Dodatkowo należy pamiętać, że dziurawiec zwyczajny nasila metabolizm leków immunosupresyjnych w wątrobie (zmniejsza się ich skuteczność i czas działania).

Jest to część pierwsza. Oczywiście samych interakcji leków z preparatami naturalnymi jest wiele więcej, więc najlepiej jest czytać dołączone do leków ulotki.

Jeżeli podobał Ci się wpis, to odwiedź moją stroną na FB i podziel się nim ze znajomymi, dziękuje, pozdrawiam i życzę zdrowia

Rafał

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *