Badanie USG to jedna z procedur obrazowych, która pozwala na bezinwazyjne zajrzenie do wnętrza ciała. USG piersi jest obok mammografii jednym z najpopularniejszych badań, które wykonuje się w diagnostyce raka piersi. Sprawdź, co warto wiedzieć o badaniu USG i kiedy warto je wykonać.
Badanie USG a Mammografia
Mammografia oraz USG piersi to najpopularniejsze, nieinwazyjne procedury medyczne, które pozwalają na wykrycie raka piersi. Przed wyborem zadania warto zastanowić się, które z badań będzie odpowiednie w naszym przypadku.
Wiek, przebyte ciąże, dzień okresu wpływają na strukturę piersi. Młode kobiety posiadają bardziej zbitą, gruczołowatą tkankę, która wraz z upływem czasu zastępowana jest przez tkankę tłuszczową. Badanie USG jest skuteczne w przypadku, gdy większość tkanki stanowi gruczołowata, a mammografię, która jest badaniem radiologicznym, stosujemy, gdy pierś składa się z tkanki tłuszczowej.
Przyjmuje się, że granica 40 roku życia kobiety jest granicą między wykonywaniem mammografii a USG piersi. Kobiety młodsze niż 40 lat kieruje się na badanie USG, a powyżej na mammografię.
Warto jednak pamiętać, że stosowanie hormonalnej terapii zastępczej sprawia, że ponownie rozwija się ponownie tkanka gruczołowata, a sama pierś wyraźnie młodnieje. W takiej sytuacji, pomimo przekroczenia 40 roku życia, ewentualne zmiany będą lepiej widoczne podczas badania USG. Czytaj więcej na https://rexmedica.pl/badania/usg/usg-piersi/.
Co ile i kiedy badać piersi?
Warto wiedzieć, że badanie piersi można wykonywać samemu i każda kobieta powinna robić to regularnie. Każda, nawet najmniejsza zmiana, powinna być konsultowana z lekarzem. Szybko wykryte nowotwory są w pełni wyleczalne i nie stanowią zagrożenia dla życia.
Jeżeli chodzi o badania obrazowe np. usg piersi należy wykonywać regularnie. Pierwsze badanie powinno zostać wykonane między 20 a 30 rokiem życia, a następnie powtarzane w interwałach 2-letnich.
Kobieta, która przekroczyła 30 rok życia powinna wykonywać badania co 12 miesięcy. Jeżeli zostaną wykryte zmiany patologiczne lub w wywiadzie lekarz stwierdzi obciążenie genetyczne, to badanie USG lub mammografię należy powtarzać co 6 miesięcy.
Wiele kobiet zgłasza się na pierwsze badanie w momencie, gdy zauważy niepokojące objawy. Najczęstszymi objawami jest ból piersi, wycieki i wysięki z brodawki sutkowej, wciągnięcie i owrzodzenie brodawki sutkowej, obecność guzów, wgłębienia w piersi.
Należy jeszcze zwrócić uwagę na mutację w genie BRCA-1 i BRCA-2. Ich występowanie znacząco zwiększa występowanie raka piersi oraz jajników. Osoby ze stwierdzoną zmianą w obrębie tych genów powinny regularnie udawać się na badania i skonsultować się onkologiem celem ustalenia potencjalnych działań profilaktycznych.
Gdzie można wykonać USG piersi?
Badanie USG piersi można wykonać w wielu miejscach. Warto jednak zdecydować się na usługi sprawdzonej placówki. Jeżeli interesuje Cię Warszawa, to dobrym miejscem jest klinika Rex Medica. Ich doświadczony personel poprowadzi Cię krok po kroku jak przygotować się do badania i przekaże Ci wszystkie niezbędne informacje. Pamiętaj, że mammografia oraz USG piersi to badania bezinwazyjne, bezbolesne i należy je wykonywać regularnie.