Wybór odpowiedniego stołu rehabilitacyjnego znacząco wpływa na efektywność pracy fizjoterapeuty. Wygodny stół do rehabilitacji zwiększa także jakość zabiegów i zapewnia komfort pacjentowi. Jak wybrać stół do masażu, który będzie dopasowany do rodzaju prowadzonych zabiegów, charakteru pracy i potrzeb pacjentów?
Rodzaje stołów do rehabilitacji
Stół rehabilitacyjny może być stacjonarny lub przenośny, a wybór najlepiej dopasować do rodzaju prowadzonej działalności i przestrzeni, jaką dysponujesz. Przyjmuje się, że najwygodniejsze stoły to te o dużej wadze, gdyż zapewniają stabilność podczas zabiegu.
- Stacjonarny stół do rehabilitacji – stabilny, regulowany i komfortowy zarówno dla terapeuty, jak i pacjenta. Jeśli pracujesz wyłącznie w gabinecie i nie musisz często zmieniać położenia stołu, ten model będzie najlepszym rozwiązaniem.
- Przenośny stół rehabilitacyjny – cechuje się niską wagą, lekką ramą oraz nieco mniejszą stabilnością i niższą ceną niż stół stacjonarny. Stoły przenośne są mobilne, dlatego świetnie sprawdzą się w przypadku rehabilitantów, którzy prowadzą zabiegi domowe.
Sprzęt do rehabilitacji możemy podzielić również ze względu na mechanizm działania. Wyróżniamy stoły:
- manualne – regulacja wysokości odbywa się przy użyciu ręcznej korby,
- elektryczne – dzięki specjalnym siłownikom regulacja wysokości możliwa jest przy użyciu pilota,
- hydrauliczne – dzięki siłownikowi hydraulicznemu wysokość stołu reguluje się po wciśnięciu specjalnej dźwigni.
Jak dobrać stół rehabilitacyjny do rodzaju zabiegów?
Wybierając stół do rehabilitacji, warto kierować się technikami stosowanymi podczas pracy z pacjentami. W przypadku niektórych zabiegów duże znaczenie ma stabilność i rozmiar stołu. Poniżej znajdziesz krótki przewodnik, który pomoże Ci wybrać stół rehabilitacyjny dopasowany do poszczególnych technik.
- Terapia manualna – masaż, stretching, manipulacja i mobilizacja to tylko kilka technik charakterystycznych dla terapii manualnej. W związku z różnorodnością zabiegów warto wybrać kilkuczęściowy stół rehabilitacyjny z możliwością łamania do pozycji Pivota i regulacją wysokości.
- Terapia PNF – przy tej metodzie wystarczający będzie standardowy stół do masażu, gdyż terapia PNF nie wymaga specjalistycznych rozwiązań.
- NDT Bobath – metoda stosowana najczęściej w rehabilitacji dzieci, która wymaga wykorzystania stabilnego stołu z szerokim leżem i możliwością regulacji wysokości.
- Terapia mięśniowo-powięziowa – w terapii bólu mięśni i stawów najlepiej sprawdzi się stacjonarny stół rehabilitacyjny wyróżniający się solidną konstrukcją, wytrzymałą tapicerką i możliwością regulacji.
- Masaż tkanek głębokich – w tym przypadku warto wybrać stół do masażu z solidną tapicerką o podwyższonej odporności na uszkodzenia mechaniczne.
- Masaż relaksacyjny – jeśli pracujesz tą techniką, zwróć szczególną uwagę na rodzaj tapicerki, która powinna być odporna na płyny fizjologiczne, olejki do masażu i środki do dezynfekcji.
Stół do masażu z regulacją wysokości – dlaczego warto?
Choć sprzęt do rehabilitacji bez regulowanej wysokości jest nieco tańszy, możliwość ustawienia optymalnego poziomu stołu zapewnia zdecydowanie wyższy komfort pracy. Regulacja wysokości to nie tylko korzyść dla fizjoterapeuty, lecz także dla pacjenta – rehabilitant będący w stanie przyjąć prawidłową postawę, pracuje znacznie wydajniej niż osoba, która musi się nadmiernie schylać przy zbyt niskim stole. Stół rehabilitacyjny z regulowaną wysokością jest szczególnie mile widziany w gabinetach, gdzie pracuje kilku fizjoterapeutów różniących się między sobą wzrostem.
Kiedy już wybierzesz stół z regulacją, ustaw optymalną wysokość. Jak to zrobić? Przyjmij pozycję stojącą. Twoje dłonie powinny opierać się na blacie przy wyprostowanych rękach, a blat stołu powinien znajdować się na poziomie Twojego krętarza większego.
Manualne, elektryczne i hydrauliczne stoły do rehabilitacji możesz nabyć zarówno stacjonarnie, jak i przez internet. Jeśli wybierasz tę drugą opcję, skorzystaj z oferty producenta o ugruntowanej pozycji, takiego jak WS-TECH. Jest to firma z Sanoka, która specjalizuje się w produkcji sprzętu rehabilitacyjnego, m.in. stołów stacjonarnych, materaców i kształtek.