W niemal każdej polskiej kuchni można znaleźć liść laurowy, który jest bardzo popularną przyprawą. Równie wartościowy, choć jeszcze nie tak znany, jest olej laurowy, który ma nieocenione właściwości lecznicze i kosmetyczne. Dowiedz się, jak powstaje olej laurowy, jakie ma działanie i jak go stosować w pielęgnacji skóry i włosów.
Olej laurowy – czym jest i jak powstaje?
Olej laurowy to olejek tłoczony na zimno z owoców wawrzynu szlachetnego – krzewu pochodzącego z basenu Morza Śródziemnego, obecnie uprawianego w wielu krajach. Z tej samej rośliny pozyskuje się liście, które w formie suszonej używane są w kuchni jako przyprawa. Olejek laurowy ma zielony kolor i silny charakterystyczny zapach wawrzynu, a w niskich temperaturach może przechodzić w stan stały.
Właściwości kosmetyczne oleju laurowego
W skład oleju laurowego wchodzą między innymi jednonienasycone kwasy tłuszczowe Omega-9, kwas palmitynowy, chlorofil, flawonoidy i przeciwutleniacze. Dzięki temu olej laurowy ma liczne dobroczynne właściwości:
- działa silnie przeciwzapalnie, antyseptycznie i przeciwbakteryjnie;
- ma działanie antyoksydacyjne, spowalnia procesy starzenia się skóry;
- łagodzi stany zapalne i objawy trądziku, łuszczycy, egzemy, łojotoku czy świerzbu
- odbudowuje barierę hydrolipidową skóry;
- regeneruje skórę, przyspiesza gojenie;
- zwalcza łupież;
- wspomaga porost włosów;
- zmiękcza skórę;
- minimalizuje obrzęki;
- ma właściwości rozgrzewające, łagodzi bóle stawów i mięśni, przynosi ulgę przy schorzeniach reumatycznych.
Olej laurowy – jak używać?
Olej laurowy jest olejem silnie aktywnym i zawiera ok. 3% olejków eterycznych, dlatego w formie nierozcieńczonej powinien być stosowany tylko punktowo. Najlepiej używać oleju laurowego w rozcieńczeniu z innymi olejami lub jako składnik formuł kosmetycznych. Sposobów na używanie oleju laurowego jest wiele. Oto niektóre z nich.
- Niewielką ilość można stosować punktowo bez rozcieńczania na zmiany skórne takie jak trądzik.
- Na większe partie twarzy – omijając okolicę oczu – olej laurowy najlepiej nakładać po zmieszaniu go w proporcji 1:1 z innym delikatniejszym olejem, na przykład olejem ze słodkich migdałów czy olejem makadamia. Dla silnie nawilżającej mieszanki można go także połączyć z żelem aloesowym czy kwasem hialuronowym.
- Kilka kropel oleju laurowego można dodawać do kosmetyków, na przykład kremu czy maseczki. Z powodzeniem może być stosowany do przygotowywania glinkowych maseczek.
- Olej laurowy można także dodawać do kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji włosów, na przykład szamponów i odżywek.
- Po zmieszaniu z innym olejem świetnie sprawdza się do olejowania włosów – wystarczy rozczesać włosy, spryskać je mgiełką nawilżającą, po czym rozprowadzić taką mieszankę po włosach. Po 15-60 minutach olej należy zemulgować odżywką i umyć włosy.
- Olej laurowy można także nałożyć na skórę głowy i wykonać masaż, aby pobudzić krążenie, wspomóc porost włosów, ograniczyć produkcję sebum i zmniejszyć objawy łupieżu. Taki zabieg najlepiej robić na 15 minut przed umyciem głowy.
- W formie czystej, rozcieńczonej lub jako dodatek do ulubionych kosmetyków może być stosowany na dłonie i paznokcie.
- Kilkanaście kropel oleju laurowego można dodać do kąpieli, aby rozgrzać organizm, przyspieszyć krążenie i zapewnić nawilżenie skórze.
- Może być wcierany w stawy i bolące mięśnie, a także w zrogowaciałą skórę.
Niezależnie od tego, na jaką metodę stosowania się zdecydujesz, zawsze zwracaj uwagę na jakość oleju laurowego i kupuj go tylko w sprawdzonych sklepach, np. w https://esent.pl/olej-laurowy.
#reklama