Mięso to cenne źródło białka oraz żelaza. Wbrew pozorom optymalna jego ilość w diecie może nieść za sobą wiele korzyści. Należy jednak pamiętać o umiarkowanym jego spożyciu. Oprócz wołowiny i wieprzowiny warto wybierać takie mięso jak kurczak, indyk czy cielęcina.
Kawałek mięsa — wołowina dla każdego?
Polędwica, żeberka i zrazy – kto z nas nie lubi zanurzyć się w pysznym smaku mięsa. Od dawien dawna trwa spór między zwolennikami kotletów a wegetarianami. Pierwsza grupa nie wyobraża sobie obiadu bez mięsa, drudzy natomiast uważają, że jest ono wysoce szkodliwe, należy zatem go unikać. Kto ma racje? Prawda jak zwykle leży pośrodku. Mięso jest potrzebne w naszej diecie, jednak w umiarkowanej ilości. Ma doskonałe walory odżywcze. Grube plastry mięsa dostarczają wiele korzystnych składników, potrzebnych w codziennym funkcjonowaniu, jednak posiadają także dużo nasyconych kwasów tłuszczowych, których powinniśmy unikać. To powoduje, że steki, golonki czy żeberka powinny być jadane sporadycznie.
Rodzaje mięsa — czy istnieje mięso drugiej kategorii?
Od dawna funkcjonuje podział na mięso białe oraz czerwone. Mimo to, że fakt ten budzi wiele kontrowersji, dietetycy stworzyli dwie główne kategorie tego typu produktu, ze względu na zawartość i rodzaj tłuszczu. I tak do mięsa białego zaliczamy: kurczaka, indyka bez skóry, królika, cielęcinę, strusia.
Do mięsa czerwonego zaliczymy natomiast: wołowinę, wieprzowinę, baraninę, koninę, kaczkę i gęś. Naukowcy i dietetycy zgodnie twierdzą, że biały rodzaj zawiera mniej tłustych części oraz więcej korzystnych dla zdrowia kwasów tłuszczowych nienasyconych.
Zalety jedzenia mięsa wołowego i nie tylko
Zaletą między innymi mięsa wołowego jest fakt, że stanowi ono źródło pełnowartościowego białka, które jest potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. W przeciwieństwie do białka roślinnego zawiera niezbędne aminokwasu w optymalnych proporcjach. Poza tym białko pochodzenia zwierzęcego jest lepiej przyswajalne, porównując z roślinnym. Najwięcej tego makroskładnika znajdziemy w chudym, niepoprzerastanym mięsie, bez żyłek i ścięgien. To na przykład pierś kurczaka, rostbef wołowy. W takich produktach znajdziemy ok. 22 g białka na 100 g produktu. Przeciętny człowiek, nieuprawiający sportu, aby optymalnie funkcjonować, potrzebuje ok. 1 g białka na kilogram masy ciała dziennie. Jak można zauważyć, już spożycie 150 g chudej gotowanej wołowiny zapewnia pokrycie połowę zapotrzebowania dorosłej osoby.
Mięso to bardzo dobre źródło składników mineralnych, między innymi żelaza. Najwięcej tego pierwiastka znajdziemy w mięsie wołowym. Żelaza hemowe, czyli pochodzenia zwierzęcego cechuje się bardzo wysoką przyswajalnością, porównując z żelazem pochodzenia roślinnego (niehemowym). Żelazo hemowe, zwiększa absorpcję żelaza niehemowego, z tego względu poleca się łączenie mięsa z warzywami.
Wołowina czy wieprzowina?
Mięso wołowe, które spożywane jest w rozsądnych ilościach, dostarcza sporej dawki witamin z grupy B, żelaza oraz pełnowartościowego białka. Wieprzowina natomiast jest w porównaniu z wołowiną bogatsza w witaminę B1, B2 oraz E. Mięso wołowe to o wiele wyższa zawartość cynku i żelaza niż w wieprzowinie. Mięso wieprzowe jest źródłem większej ilości potasu, magnezu, fosfory czy choliny. Należy pamiętać, że poszczególny kawałek mięsa może różnić się zawartością poszczególnych składników, ze względu na część mięsa, jak i pochodzenia czy sposobu hodowli zwierząt.
Wołowina — mięsem dla sportowców
Wołowina jest produktem niezbędnym w diecie sportowców oraz osób, które prowadzą aktywny tryb życia. Mamy tutaj optymalną ilość tłuszczów, łatwo przyswajalne białko oraz kwas linolowy (CLA) pomagający w redukcji tkanki tłuszczowej. L-karnityna zawarta w mięsie wołowym wspomaga regeneracje po wysiłku, a także wytrzymałość na treningach.
Zarówno wołowinę, jak i inne gatunki mięsa należy kupować u sprawdzonych i rzetelnych producentów. Świetnym pomysłem jest wołowina z dostawą do domu.
Walory smakowe mięsa wołowego
W zależności od tego, jakie rodzaje mięsa wołowego wybierzemy, na jaki sposób obróbki kulinarnej się zdecydujemy i jaki podział tuszy wołowej, wyląduje na naszym talerzu, możemy liczyć na odmienne walory sensoryczne. Wołowina ze względu na wysoką zwartość związków, tworzących doznania smakowo-zapachowe podczas np. smażenia pozwala otrzymać posiłek o doskonałych właściwościach smakowych. Za najsmaczniejsze rodzaje mięsa wołowego uznaje się to z dojrzałego bydła. Pyszny jest także antrykot wołowy z dostawą, który przyrządzimy na różne sposoby.
Jak przyrządzić mięso wołowe i nie tylko?
Istnieje wiele sposobów przyrządzenia mięsa, w tym wołowiny. Możemy użyć tutaj gotowania, duszenia, pieczenia. Mięso wołowe dobrze nadaje się do dań jednogarnkowych, łącząc je np. z warzywami korzeniowymi. Popularnymi danami mięsnymi są: carpaccio, gulasze. Chętnie grillujemy karkówkę, czy tworzymy pyszne dania ze steków. Ostatnimi czasy niesłabnącą popularnością cieszy się także antrykot. Niezależnie od gatunku mięso świetnie nadaje się do grillowania, co w naszym kraju chętnie jest wykorzystywane, tworząc np. przepyszne burgery.
Należy pamiętać, że mięso gotowane zachowuje najwięcej składników odżywczych, a przy okazji nie traci swojego smaku i jest soczyste. Najczęściej przygotowuje się tak delikatne gatunki mięs np. drób i cielęcinę, mięso ze strusia czy z królika, dodając aromatyczne przyprawy jak czosnek, rozmaryn i pieprz.
Istnieje możliwość smażenia, czy pieczenia mięsa w foli z każdej strony, bez dodatku tłustych części. Zastosowanie takiej metody również wiąże się z małą stratą składników odżywczych. Możemy tak przyrządzać np. steki.
Mięso na grillu zawsze powinno odbywać się przy pomocy aluminiowej tacki, która chroni przed szkodliwymi produktami spalania tłuszczu, który podczas grillowania dostaje się do ognia.