Wykluczenie społeczne jako najwyższa kara za popełnione zbrodnie wciąż funkcjonuje wśród pierwotnych plemion rozsianych po całym świecie. Teraz w obliczu epidemii poniekąd większość z nas może odczuwać przykre skutki samotności i wyobcowania. Jak sobie z tym poradzić?
Paradoksalnie części społeczeństwa ten stan rzeczy odpowiada. Spędzanie czasu we własnych czterech ścianach z ulubionymi książkami, ulubionym jedzeniem czy innymi rozrywkami. Jednak jesteśmy uwarunkowani społecznie do nie tylko przebywania z innymi ludźmi, ale i również do prostych interakcji międzyludzkich.
Zamknięcie, izolacja od innych osób bardzo źle wpływa na stan naszego zdrowia psychicznego. Działać to może również w drugą stronę – przebywanie 24 h z rodziną może doprowadzić do szału. Nie ważne jak bardzo nasi najbliżsi działali by na nasze nerwy, zawsze możemy umówić się na 1-2 h tylko dla siebie. Zamknąć się samotnie w innym pokoju i porobić coś co sprawia, że czujemy się odprężeni. Nawet proste zajęcia ruchowe mogą poprawić nam humor.
Samotność nasz największy wróg
W nieco gorszym położeniu są osoby, które mieszkają samotnie, albo z jakiś powodów muszą zostać odizolowane od społeczeństwa. Kiedyś mój mały synek musiał zostać podłączony do kroplówki z powodu ciągłych wymiotów. Przez trzy długie dni i długie noce byłem z nim zamknięty w izolatce z powodu podejrzenia zarażeniem rotawirusem (odpowiedzialnym za grypę jelitową). Nie wspominam dobrze tego czasu. Godziny się dłużyły, do ubikacji czy do sklepiku mogłem wyjść tylko gdy syn spał. W około na oddziale dziecięcym ciągle było słychać płacz, zawodzenie i krzyki.
Zamknięcie w domu jest prawdopodobnie łatwiejsze do zniesienia, ale ciężar samotności może przygnieść każdego z nas. Najbardziej narażone są osoby w podeszłym wieku. Między innymi ze względu na to, że muszą uważać bardziej w czasie tej epidemii. Czasami wystarczy mały gest, żeby sprawić, że czyjeś życie stanie się lepsze.
Akcja społeczna „Tak Życzliwości Nie Samotności”
Fundacja Instytut Świadomości we współpracy z Głosem Seniora rozpoczęli dedykowaną akcję społeczną dla seniorów. W związku z rozprzestrzeniającą się epidemią koronawirusa oraz trudnościami jakie to zdarzenie przynosi uruchomiony został Terapeutyczny Telefon Wsparcia Instytutu Świadomości.
Instytut Świadomości w ramach swojej misji społecznej na co dzień prowadzi terapie, procesy terapeutyczno-rozwojowe oraz wsparcie emocjonalne dla wszystkich, którzy tego potrzebują. W tym wymagającym i niepewnym czasie chcemy bezpłatnie wesprzeć tych, którym teraz jest najtrudniej – osoby starsze.
– Skala wykluczenia społecznego, ograniczeń i pogłębiającej się samotności jest ogromna. – mówi Ewelina Zych-Myłek, Prezes Fundacji Instytut Świadomości. – – Nie możemy zapominać, że walczymy nie tylko z kryzysem gospodarczym i zdrowotnym, ale przede wszystkim z kryzysem psychologicznym i emocjonalnym, który dotyczy każdego z nas – osób młodych i w sile wieku, ale zwłaszcza osób już na co dzień bardziej samotnych i słabszych.
– Zagubienie, strach, lęk, panika, brak lub przesyt informacji, ograniczenie lub całkowite uniemożliwienie kontaktów z rodziną, przyjaciółmi, sąsiadami może spowodować traumę społeczną, z którą nie będziemy mogli poradzić sobie długo po ustaniu epidemii.
– Uruchamiając Terapeutyczny Telefon Wsparcia Instytutu Świadomości chcemy pomóc osobom starszym i samotnym w epidemii emocjonalnie, dać poczucie, że po drugiej stronie słuchawki jest prawdziwa osoba, której zależy i która wysłucha, pomoże, porozmawia o rozwiązaniach, doda otuchy w trudnych chwilach. Pamiętajmy, że większość osób, seniorów w dużych miastach żyje na co dzień w bardzo małych mieszkaniach lub kawalerkach i długotrwałe zamknięcie w tak ograniczonej przestrzeni destrukcyjnie i depresyjnie wpływa na ludzką psychikę. Nasza fundacja jest po to, aby pomóc. – dodaje Ewelina Zych-Myłek.
Terapeutyczny Telefon Wsparcia Instytutu Świadomości jest czynny pod numerem
660-519-565 już od dziś (1 kwietnia 2020 r.) do końca miesiąca codziennie (również w
weekendy) w godzinach 10:00-13:00.
O pomysłodawcach akcji
Instytut Świadomości powstał z miłości i szacunku do Istoty Życia. Życia pojmowanego jako Człowiek i cały otaczający go Świat. Budujemy świadomość w najbardziej kluczowych obszarach życia Człowieka definiowanymi jako obszar zdrowia, społeczeństwa, nauki i technologii, a także środowiska, w którym jako społeczeństwo funkcjonujemy, szczęścia i satysfakcji z Życia oraz dążenia do harmonii i piękna.
Uważamy, że Człowiek zasługuje na wartościowe Życie w wysokiej jakości, a ludzka cywilizacja na kontynuację i rozwój. Naszą misją jest podnoszenie świadomości i samoświadomości w każdej dziedzinie życia zarówno w jednostkach, jak i całych społeczeństwach.
Pozdrawiam i życzę dużo zdrowia
Rafał