Jaki parowar do zdrowych dań? Jak gotować w parowarze?
Mimo coraz większej dostępności fast-foodów wiele z nas świadomie decyduje się na gotowanie w domu – i to zdrowe gotowanie. Ociekające z tłuszczu kotlety i okraszone skwarkami ziemniaki w kolejnych domach stają się tylko wspomnieniem. Jednak przejście na zdrowe gotowanie nie zawsze jest takie proste. Wymaga poznania nowych przepisów, a przede wszystkim sposobów na ich przyrządzanie. Jednym z urządzeń, które pomaga gładko wkroczyć w świat zdrowych posiłków jest parowar. W czym może nam pomóc i jak z niego korzystać?
Czym jest i jak działa parowar?
Parowar (zobacz polecane modele: https://www.neo24.pl/maleagd/dokuchni/parowary.html) to urządzenie świetne na początek z dietetycznym czy po prostu zdrowym gotowaniem. Ten niewielki sprzęt zmieści się w każdej kuchni. Składa się z podstawy i kilku pięter – może mieć pojemność nawet 10 litrów. W dolnym naczyniu znajduje się miejsce na wodę. Na górnych płytkach układamy natomiast to, na co mamy ochotę: warzywa, mięso czy ryż. Po uruchomieniu sprzętu woda zaczyna podgrzewać się do momentu, aż powstaje para wodna.
Jak gotować w parowarze? Niezbędne wskazówki
Nie wiesz, jak gotować w parowarze? To niezwykle proste. Ważne jednak, aby przestrzegać kilku zasad. Wtedy wszystkie dania ugotują się równomiernie, a Ty będziesz mógł cieszyć się zdrowym i pysznym posiłkiem.
Przygotowanie do gotowania w parowarze
Co zrobić na początku? Zacznij od dokładnego umycia koszy i pojemników, które będą stykały się z żywnością. Ustaw sprzęt na blacie kuchennym. Musi być on płaski i równy, by urządzenie nie było przechylone i mogło sprawnie pracować. Jako że parowar wytwarza sporo pary, najlepiej jest umiejscowić go z dala od innych sprzętów i nie stawiać bezpośrednio pod szafkami.
Jak przygotować żywność?
Pamiętaj o tych kilku zasadach:
- Dziel żywność na kawałki podobnej wielkości. Dzięki temu dania z parowaru ugotują się w podobnym czasie.
- Korzystaj tylko ze świeżych produktów wysokiej jakości.
- Nie wkładaj do parowaru zamrożonych mięs i ryb. Z kolei mrożone warzywa można gotować w parowarze bez przeszkód.
- Składniki warto przyprawić nawet kilka godzin przed włożeniem ich do parowaru. Przyprawy możesz też dodać do wody znajdującej się w podstawie. Zamiast wody możesz użyć też bulionu.
Jakie są zalety gotowania w parowarze?
Wiemy już, jak gotować w parowarze. A jakie zalety ma ten rodzaj przygotowywania żywności?
Po pierwsze, korzystanie z parowaru to ogromna oszczędność czasu. Posiłek dla całej rodziny przygotujesz w jednym urządzeniu. Nie musisz lawirować pomiędzy garnkami, patelniami a piekarnikiem. Wystarczy odpowiednio przygotować składniki i umieścić je w parowarze.
Jednak największą zaletą parowaru jest możliwość przygotowania całkowicie dietetycznych, pozbawionych niezdrowych tłuszczy, potraw. To świetne rozwiązanie zarówno dla dbających o linię, jak i dla osób, które chcą jeść smacznie, ale zdrowo. Podczas gotowania na parze zachowują się dobroczynne składniki, takie jak foliany, witamina C, magnez i potas. Taki sposób przyrządzania gwarantuje ich o wiele mniejsze straty niż w przypadku gotowania w wodzie czy smażenia.