Homeopatia pozostaje najbardziej popularną metodą medycyny alternatywnej. Co warto wiedzieć o lekach homeopatycznych? Czy są bezpieczne w stosowaniu? Od jakiego wieku można je podawać? I do kogo się zwrócić, jeśli chcemy wypróbować homeopatię?
Leki homeopatyczne – co to takiego?
Leki homeopatyczne dzielimy na pojedyncze – jednoskładnikowe i złożone – wieloskładnikowe. Do wyprodukowania tych preparatów wykorzystuje się różnorodne surowce, w tym substancje pochodzenia roślinnego, ale także mineralnego i odzwierzęcego oraz miazmatyczne. Niekiedy homeopatię nazywa się ziołolecznictwem – jest to jednak błąd, ponieważ nie wszystkie wyjściowe surowce są ziołami.
Najpopularniejszymi formami leków homeopatycznych są tabletki, krople, ampułki i granulki. Niekiedy zdarza się przepisywać również homeopatyczne preparaty w kremie i maści.
Każdy z leków homeopatycznych ma tzw. potencję, która określa stopień rozcieńczenia środka (oznaczoną literą D, C, CH, K, Q). Rozcieńczania homeopatycznego nie należy mylić z rozcieńczeniem roztworu w tradycyjnej chemii. Według specjalistów homeopatycznych podczas potencjowania, czyli rozcieńczania substancji wyjściowej wodą destylowaną i energicznemu potrząsaniu roztworem, forma materialna surowca przemienia się w energię, czyli formę niematerialną. Sposób tych przekształceń opisany jest w Farmakopei Homeopatycznej.
Zobacz także: https://www.apo-discounter.pl/leki-homeopatyczne-c-412
Główną ideą przyświecającą leczeniu homeopatycznemu jest leczenie podobnego podobnym, czyli podawanie preparatu bazującego na substancji wywołującej objawy podobne do symptomów choroby. W ten sposób organizm chorego ma możliwość nabyć odporność i wzmocnić się.
Na czym polega leczenie homeopatyczne?
Leczenie homeopatyczne polega na przyjmowaniu zgodnie z wytycznymi homeopaty leków w dobranej do naszego stanu zdrowia formie. Najczęściej są to leki doustne, ale bywa również konieczne leczenie iniekcyjne (w gabinecie u specjalisty). Na czas leczenia zaleca się odstawić wszelkie używki oraz spowolnić tempo swojego życia – stres i nadmierne emocje mogą znacznie osłabiać działanie preparatów o holistycznym działaniu.
Kim jest homeopata?
Homeopata jest osobą, która zna możliwości poszczególnych preparatów homeopatycznych – tego typu informacje można zdobyć w ramach kursów międzynarodowych organizowanych również w Polsce. Homeopaci najczęściej łączą swój zawód z profesją farmaceuty, a nierzadko także i lekarzy różnorodnych specjalności. Homeopata przeprowadza wywiad z pacjentem, rozpoznaje i analizuje przyczyny dolegliwości i dąży do poprawy stanu zdrowia pacjenta za pomocą specjalistycznej terapii z wykorzystaniem preparatów homeopatycznych.
Poszukując sprawdzonego homeopaty w swoim regionie warto posiłkować się internetem – większość specjalistów od leczenia homeopatycznego pozwala na kontakt tą drogą.
Czy homeopatia jest dla każdego?
Leki homeopatyczne uznawane są za bezpieczne – świadczy o tym fakt, że rekomendowane są już w wieku niemowlęcym. Zażywanie preparatów homeopatycznych związane jest ze znikomym ryzykiem wystąpienia skutków ubocznych. Jedynym przeciwwskazaniem może być okres ciąży i karmienia piersią – jednak nie każdy lek homeopatyczny objęty jest zakazem podawania przyszłym i młodym mamom. W celu dobrania odpowiedniej kuracji należy zgłosić się do wykwalifikowanego homeopaty, który zaleci stosowny sposób postępowania.
Generalnie można przyjąć, że homeopatia jest dla każdego, pod warunkiem jednak, że nie mamy obiekcji względem alternatywnych sposobów leczenia. Warto pamiętać, że dziedzina ta ma zarówno zwolenników jak i przeciwników. Przed rozpoczęciem leczenia możemy chcieć zapoznać się z argumentami obu stron.
Leki homeopatyczne – zasady działania, czas przyjmowania
Leki homeopatyczne powinny być zażywane nie później, niż 30 minut przed posiłkiem i nie wcześniej, niż godzinę po nim. Specjaliści informują, że środki homeopatyczne mogą mieć słabsze działanie, jeśli zażywamy je jednocześnie oraz stosujemy używki, takie jak kawa czy papierosy. Niektóre zioła, jak mięta pieprzowa, mogą również wpływać na mniejszą skuteczność leku homeopatycznego. Istotną właściwością, która różni leki homeopatyczne od tych tradycyjnych jest to, że zażywa się je konkretną ilość razy na dobę, a nie dawkuje pod względem masy. Oznacza to, że osoby o całkiem różnych sylwetkach będą przyjmować taką samą objętościowo ilość preparatu, ale może ich różnić liczba dawek.
Jeśli chodzi o długość kuracji, jest ona bardzo zróżnicowana – w zależności od stopnia nasilenia problemu zdrowotnego i tego, czy dana choroba jest infekcyjna czy przewlekła. Specjaliści deklarują jednak, że poprawa zdrowia obserwowalna jest już po przyjęciu kilku dawek preparatu.
#Wpis_reklamowy