Podziel się wiedzę

Jeśli założyć, że układ kostny tworzy rusztowanie dla ludzkiego organizmu, należy uznać wapń za główny materiał tej konstrukcji. Ale pierwiastek ten ma dużo większe znaczenie dla człowieka, niż jedynie to budulcowe. Jest on również aktywatorem wielu enzymów, ma wpływ na pracę serca, układu krwionośnego, hormonalnego oraz nerwowego. Reguluje też pracę mięśni. Długotrwałe niedobory wapnia będą prowadziły do wielu przykrych dolegliwości i schorzeń jak próchnica czy osteoporoza. Na szczęście wapń dostępny jest w różnych produktach, dzięki czemu można dostarczyć jego odpowiednią ilość organizmowi.

Naturalne źródła wapnia

Choć wapń jest bardzo ważnym pierwiastkiem dla naszego organizmu, ma jedną dużą zaletę – jest dostępny w wielu produktach spożywczych. Wśród nich wymienić można:
– produkty mleczne jak mleko, jogurty, kefir, śmietana, maślanka, twarożki, sery białe i żółte,
– ryby w szczególności szprotki i sardynki z ośćmi,
– zielone warzywa jak brokuły, jarmuż, pietruszka czy szpinak,
– rośliny strączkowe jak ciecierzyca, fasola czy soczewica,
– suszone owoce np. figi i morele,
orzechy i nasiona m.in. migdały, pestki dyni, nasiona słonecznika czy mak i sezam,
– produkty wegańskie jak tofu wzbogacone o wapń lub mąka sojowa,
– zboża m.in. kasza gryczana i jaglana oraz otręby.

Jak widać, każda osoba – niezależenie od preferencji żywieniowych – może znaleźć produkty bogate w wapń, które będą dla niej akceptowalne i smaczne. O prawidłowej diecie bogatej w omawiany pierwiastek więcej przeczytać można na: https://calperos.pl/blog/sg/produkty-bogate-w-wapn-zrodla-wapnia-w-codziennej-diecie/.

Dlaczego brakuje nam wapnia?

Szacuje się, że około 40 procent społeczeństwa ma niedobory wapnia. To wysoka liczba! Jak to w ogóle możliwe, skoro wapń jest dostępny w tak wielu produktach? Dzieje się tak z kilku powodów. Po pierwsze, część ludzi jada naprawdę niezdrowo. Często sięgają oni po fast-foody czy bezwartościowe zakąski. Inna sprawa, że pewne używki jak alkohol, kawa, sól czy napoje gazowane z kwasem fosforowym powodują wydalanie wapnia z organizmu. Nie pomaga także palenie papierosów. Słaba przyswajalność wapnia może wiązać się także z niedoborem witaminy D, która powstaje na skutek kontaktu organizmu z promieniowaniem słonecznym.

Choć istnieją normy spożycia wapnia, w praktyce ulegają one przecież zmianie. W życiu nie raz miewamy momenty zwiększonego zapotrzebowania na ten pierwiastek. Chodzi o okres intensywnego wzrostu u dzieci i młodzieży. O większą ilość spożycia tego pierwiastka powinny zadbać również kobiety w ciąży lub w okresie karmienia. Wapń pomoże szybko dojść po formy w okresie rehabilitacji i po przebytych złamaniach kości. Pierwiastek jest także potrzebny w większej ilości kobietom w okresie menopauzy oraz osobom starszym, u których ubytki tkanki kostnej są z wiekiem po prostu większe.

Jak zadbać o prawidłową ilość wapnia?

Każdy z nas powinien być świadomy, jakie produkty to źródła wapnia. Chodzi o to, aby dobrze skomponować swoją codzienną dietę i jeść produkty bogate w ten pierwiastek. Nie zawsze jest to jednak takie proste do zrobienia. W niektórych sytuacjach warto więc zdecydować się na suplementację. Najlepiej sięgnąć wówczas po preparat Calperos. Dlaczego? Ponieważ zawiera on wapń w formie zjonizowanej, dzięki czemu jest bardzo dobrze przyswajany przez ludzki organizm. Preparat ma status leku, ale jest dostępny bez recepty. Więcej o suplemencie przeczytać można na calperos.pl. Dobrze jest, zwłaszcza w okresie zimowym, zadbać także o suplementację witaminy D. Należy zrezygnować z używek i postawić na zdrowy styl życia. Warto stopniowo i cierpliwie wdrażać zmiany do swojego jadłospisu oraz postawić na regularną aktywność fizyczną.

Istnieje wiele naturalnych źródeł wapnia. Nie ważne czy dana osoba je mięso, czy może przestrzega zasad diety wegańskiej. Każdy może znaleźć produkty bogate w ten pierwiastek. To jednak nie wszystko – trzeba pamiętać, że wapń musi jeszcze zostać przez organizm odpowiednio wchłonięty i metabolizowany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *