Bromelaina – leczy ból stawów, oparzenia i działa przeciwzapalnie

Podziel się wiedzę

Bromelaina jest enzymem trawiącym białka i pozyskiwana jest ze świeżych łodyg ananasa. Od przeszło 60 lat stosowana jest, jako środek wspomagający wiele schorzeń począwszy od kontuzji sportowych, przez wzmacnianie działania antybiotyków, na chorobach serca kończąc. Ma silne właściwości przeciwzapalne i łagodzące ból.


Bromelaina jest enzymem proteolitycznym czyli ścinającym i rozkładającym białka. Znajduje się jedynie w świeżych owocach ananasa i w jego młodych łodygach. Puszkowany ananas w syropie nie posiada go w ogóle. Produkty poddawane pasteryzacji lub innej obróbce termicznej mają zniszczone (denaturowane) wszystkie enzymy, które mogłyby być normalnie wchłonięte w przewodzie pokarmowym.

Sam ananas posiada, co najmniej pięć enzymów zawartych pod jedną nazwą – bromeliny. W tym przypadku preparaty zawierające bromelainę, mogą się od siebie różnić pod względem działania. Wszystko zależy od części rośliny, z której enzym został wyizolowany. Dodatkowo trzeba brać pod uwagę czystość i jakość preparatów.

Bromelaina jest skutecznie i często używana w urazach sportowych, ponieważ jest silnym środkiem przeciwzapalnym. Łagodzi bóle, zmniejsza opuchliznę i sprzyja gojeniu się ran. Współdziała z prostaglandynami (substancje podobne do hormonów) blokując te odpowiedzialne za wywoływanie bólu i stanów zapalnych.

Jednocześnie pobudzając do tworzenia się prostaglandyn przeciwzapalnych. Przyspiesza rozkład włóknika (fibryny), nierozpuszczalnego białka, które ma istotny wpływ na krzepnięcie krwi i tworzenia się zakrzepów.

Bromelaina w całości jest przyswajalna przez organizm człowieka i nierozłożona przechodzi przez układ pokarmowy, zachowując swoją pierwotną budowę i funkcje.

Działanie, zastosowanie, korzyści:

  • łagodzi stany zapalne w zapaleniu stawów, w kontuzjach sportowych i innych urazach,
  • ułatwia trawienie białek,
  • ogranicza agregację płytek krwi,
  • pomaga zwalczyć choroby układu sercowo-naczyniowego,
  • zmniejsza ryzyko zakrzepicy,
  • łagodzi infekcje układu oddechowego,
  • przyspiesza wchłanianie antybiotyków (amoksycylina, penicylina),
  • wspomaga wchłanianie kurkuminy,
  • zmniejsza ból w zapaleniu zatok,
  • reguluje pracę układu odpornościowego,
  • działa przeciwbólowo i regenerująco w różnego rodzaju urazach,
  • hamuje apetyt,
  • przyspiesza gojenie się ran,
  • zmniejsza ilość śluzu podczas zapalenia oskrzeli lub zatok,
  • pomaga w leczeniu oparzeń,
  • wykazuje właściwości przeciwnowotworowe.

Jakkolwiek mogłoby się wydawać, kupując ananasa i zjadając go nawet całego nie dostarczymy leczniczej dawki bromelainy. Najlepiej szukać preparatów zawierających 2000 i więcej jednostek podpuszczkowych na gram. Chociaż smaczniej jeść ananasy, to jednak łatwiej łykać kapsułki.

Preparatami o wspomagającym działaniu będą substancje mające właściwości przeciwutleniające. Kurkuma odznacza się bardzo silnym działaniem antybakteryjnym, przeciwzapalnym i antyrakowym . Dodatkowo pozytywnie wpływa na pracę wątroby, ponieważ działa odtruwające. Jednocześnie zmniejszając ilość nagromadzonych toksyn w organizmie. Suplement Kurkuma C+ łagodzi objawy niestrawności wspierając wydzielanie żółci. Jest naturalnym lekiem na różnego rodzaju stany zapalne postępujące w organizmie.

Ciekawostki

Enzym jest swoistą strategią ochronną roślin przed owadami i ich larwami, dla których bromelaina jest toksyczna. Stężenie „surowego” enzymu na plantacjach ananasów jest tak wysokie, że pracownicy muszą nosić ubranie ochronne. W przemyśle bromelaina jest często wykorzystywana jako środek do zmiękczania mięsa.

bromelaina

Pozdrawiam i życzę zdrowia

Rafał

Przegląd badań nad bromelainą

Aktywność bromelaina i potencjał jako czynnika przeciwnowotworowego: Obecny dowody i perspektywy. 

Stabilność, oczyszczanie i zastosowania bromelaina: przegląd. 

Skuteczność terapeutyczna bromelaina uderzeniu w trzecim zabiegu molowej: randomizowane kontrolowane badanie kliniczne. 

 

3 komentarze

  1. Pamiętam ten motyw, że jakaś dziewczyna gdzieś kiedyś pytała, czy to prawda, że ananas odchudza, bo zjadła już dwie puszki i nic :D:D

    Ale bromelaina ciekawa sprawa – zawsze jak jem świeżego ananasa to potem takie pieczenie w ustach – to jej sprawka pewnie :D

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *