Ginekolog na NFZ a prywatna wizyta- porównanie kosztów i procedur

Podziel się wiedzę

Regularne badania ginekologiczne to podstawa w życiu każdej dorosłej kobiety. Dzięki nim możemy zapobiec różnym problemom zdrowotnym związanym z naszą strefą intymną oraz układem rozrodczym. Aby umówić się na wizytę ze specjalistą, mamy dwie możliwości, czyli publiczną opiekę zdrowotną w NFZ (Narodowym Funduszu Zdrowia) lub prywatne wizyty, za które musimy zapłacić z własnej kieszeni.

Która opcja jest dla nas korzystniejsza pod względem kosztów oraz procedur? Tego dowiecie się z naszego artykułu, gdzie przyjrzymy się wadom i zaletom publicznej i prywatnej opieki medycznej w naszym kraju i pomożemy wam w podjęciu świadomej decyzji odnośnie do wyboru odpowiedniego dla was rozwiązania.

Wizyta u ginekologa prywatnie a publicznie- różnice w procedurach

Podstawową różnicą między publiczną a prywatną opieką medyczną jest czas oczekiwania na wizytę u specjalisty. Często jest to decydujący aspekt, który wręcz zmusza pacjentki do wybrania prywatnej wizyty. Wizyty na NFZ często wiążą się z bardzo długim okresem oczekiwania na dostępny termin i mogą potrwać nawet do kilku miesięcy. Z kolei prywatne placówki oferują znacznie bardziej dogodne terminy, często w przeciągu tygodnia, a nawet tego samego dnia.

Ponadto można zazwyczaj wybrać dla siebie dogodny termin, który nie będzie kolidował z naszymi innymi planami, gdzie w przypadku wizyty w publicznej placówce dopasowuje się swoje plany pod pierwszy możliwy termin.

Kolejną kwestią jest zakres badań- ginekolog NFZ oferuje ograniczony zakres bezpłatnych badań (cytologia, badanie palpacyjne), wszystkie inne związane są z długim czasem oczekiwania oraz niezbędnym skierowaniem wystawionym przez specjalistę. Dlatego też pacjentki często decydują się na wykonanie badań prywatnie, szczególnie w sytuacjach, gdy liczy się czas. Często też prywatne placówki mają dokładniejsze i bardziej nowoczesne urządzenia diagnostyczne.

Prywatne gabinety ginekologiczne są bardziej komfortowe i lepiej dostosowane do potrzeb pacjentek niż te w ramach funduszu NFZ, choć nie jest to regułą. Zazwyczaj w prywatnych placówkach panują bardziej dyskretne warunki, co znacznie przekłada się na komfort podczas wizyty.

Koszty prywatnej oraz publicznej opieki ginekologicznej

Biorąc pod uwagę powyższe podstawowe różnice w zakresie świadczenia publicznych oraz prywatnych usług medycznych z dziedziny ginekologii warto zastanowić się nad najkorzystniejszą dla nas opcją. Dzięki prężnie rozwijającej się branży prywatnych placówek medycznych mamy możliwość wyboru dogodnego rozwiązania dla nas oraz naszej rodziny, które zapewni nam bezpieczeństwo i ochronę medyczną wtedy, kiedy będziemy jej potrzebować. Panuje przeświadczenie, że prywatna opieka medyczna jest droga, ale czy na pewno? Czy składki zdrowotne ZUS nie są porównywalne z pakietami dostępnymi w placówkach prywatnej opieki medycznej?

Składka zdrowotna NFZ jest obowiązkowa dla większości pracujących w Polsce i może różnić się wysokością na podstawie dochodów oraz formy opodatkowania. W 2023 roku składka zdrowotna wynosi 314,10 PLN miesięcznie, natomiast prywatne wizyty u specjalisty to znacznie większy koszt. Pojedyncza wizyta u ginekologa to (w zależności od lokalizacji) koszt od około 150 nawet do ponad 300 PLN, cena uzależniona jest również od dodatkowych badań oraz konsultacji specjalistycznych.

Warto sprawdzić co dokładnie obejmuje zakres badań ginekologicznych oferowanych przez NFZ i dokonać kalkulacji, na podstawie której sami zdecydujemy, czy bardziej opłaca się nam prywatna opieka medyczna, czy korzystanie z publicznych placówek lekarskich. Pod uwagę trzeba wziąć również swój własny komfort oraz jakość i czas wykonywanych usług.

Wpis sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *