Gruszka – wspomaga pracę mózgu, nerek i jelit

Podziel się wiedzę

Gruszka doceniana była już przez ludność antycznej Grecji i Rzymu. Twierdzili, że leczy przeziębienie i pomaga na owrzodzenia skóry. Dojrzałe owoce gruszy bogate są w jod, mangan i bor, zaliczane do pierwiastków śladowych. Jednak nie na tym kończą się zalety tego owocu.


Jest niewiele owoców bogatych w jod, a na ich tle wyróżnia się gruszka. Jod niezbędny jest do prawidłowej pracy tarczycy. Z tego względu osoby cierpiące na choroby związane z tym organem powinny pomyśleć nad włączeniem gruszek do diety.

Bor jako mikroskładnik (pierwiastek śladowy) potrzebny jest do zarządzania gospodarką wapniową. Ochrania kości przed ubytkami wapnia – polecany dla osób zagrożonych osteoporozą. Ponadto wpływa na pracę mózgu (szarych komórek) i poprawia koncentrację.

Gruszki zawierają w swoim składzie wiele minerałów i witamin – potas, żelazo, krzem oraz witaminy A, B6, C, E i K. Spożywanie gruszek wspomaga pracę jelit, ponieważ zawierają one dużej ilości błonnika pokarmowego (2,4%). Dużą część zajmuje błonnik nierozpuszczalny tj. ligniny. Ułatwiają trawienie, wspomagają wypróżnianie i wbrew pozorom są lekkostrawne.

gruszka

Standardowo gruszki zawierają około 12 g węglowodanów na 100 g owocu, z czego głównym cukrem jest fruktoza (lewuloza). Na ogół ten owoc jest lepiej tolerowany przez cukrzyków. Im bardziej dojrzały owoc tym zawiera w swoim składzie więcej cukrów, a mniej pektyn i kwasów organicznych. Osoby chorujące na cukrzycę, powinny na to zwrócić uwagę.

Również na wyróżnienie zasługuje tutaj zawartość potasu, który jest niezbędny do utrzymania prawidłowego ciśnienia krwi. W jednej średniej gruszce jest ponad 160 mg potasu. Zapotrzebowanie na potas dla dorosłej kobiety może wynosić nawet 4700 mg. Dlatego warto również spożywać produkty, które są dobrym źródłem potasu – suszone morele, daktyle i figi, banany, kiwi, awokado, ziemniaki, seler oraz pomidory.

Gruszki bogate są w taniny (garbniki roślinne, E181) – są to substancje wytwarzane przez rośliny, w celu ochrony przed grzybami i drobnoustrojami. Charakteryzują się cierpkim smakiem. Dzięki nim owoce gruszy mają właściwości przeciwzapalne i absorpcyjne.

Inne właściwości gruszek

Pobudzają pracę nerek i działają moczopędnie. Gruszka polecana jest przede wszystkim w przypadku niewydolności nerek spowodowanych ich zapaleniem. Nie zawierają sodu i mają bardzo mało białka (0,39%).

Spożywanie gruszek pomaga w utracie wagi, jeżeli mamy problem z zatrzymywaniem płynów. Potas ma lekko moczopędne działania i pomaga usunąć nadmiar wody.

Gruszki działają zasadotwórczo, pomagają w usuwaniu nadmiaru kwasu moczowego i oczyszczaniu krwi.

bardzo lekkostrawne – praktycznie po 1,5 h od spożycia dojrzałej i miękkiej gruszki nie ma po niej śladu w jelicie cienkim. Mogą być stosowane podczas diety lekkostrawnej np. podczas grypy jelitowej. Działają ściągająco, przeciwdziałają procesom gnilnym i stanom zapalnym w jelitach.

Można je podawać dzieciom oraz kobietą w ciąży.

Przetwarzania owoców gruszy

Gruszki nie są specjalnie bogate w witaminy, więc podczas przetwarzania owoców nie traci się dużych ilości. Minerały są odporne na wysokie temperatury. Można je gotować, piec w piekarniku czy nawet na grillu lub robić z nich kompoty i dżemy. Można je bez obaw mrozić.

Pozdrawiam i życzę zdrowia

Rafał

2 komentarze

  1. Wiele owoców wspomaga tak naprawdę pracę naszego układu trawiennego i jelit, dlatego powinniśmy jeść ich jak najwięcej. Ja to nawet muszę jeść owoce, bo wcześniej to miałam spore problemy z prawidłowym trawieniem i praktycznie każdy posiłek kończył się dla mnie bólem i sporymi nieprzyjemnościami. Dobrze, że mam znajomą w aptece i ona bez żadnej krępacji mi powiedziała co powinnam robić i co przyjmować. I tego wszystkiego zakupiłam Intestę z maślanem sodu, jest z naturalnych składników i co ważna bardzo skuteczna!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *