Podstawą profilaktyki zdrowia zębów i jamy ustnej jest odpowiednia higiena oraz regularne wizyty w gabinecie stomatologa. Warto pamiętać o tym, iż kondycja zębów i dziąseł ma ogromny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Już dziś sprawdź, jak zadbać o zdrowie jamy ustnej!
Regularne wizyty u stomatologa pozwalają na uniknięcie poważnych chorób jamy ustnej, które mają negatywny wpływ na zdrowie całego organizmu. Każdy pacjent powinien pamiętać o systematycznych kontrolach, higienizacji oraz leczeniu pierwszych objawów próchnicy. O stan Twoich zębów pomoże zadbać Ci doświadczony dentysta z Nowego Targu. W dzisiejszym artykule dowiesz się, co obejmuje podstawowa profilaktyka stomatologiczna.
Na czym polega higienizacja?
Higienizacja jest profesjonalnym czyszczeniem zębów z kamienia nazębnego oraz osadów, których samodzielne usunięcie jest niemożliwe. Nadmierna ilość płytki nazębnej może być przyczyną stanów zapalnych oraz krwawienia z dziąseł. Dodatkowo powoduje utrzymywanie się nieprzyjemnego zapachu oraz sprzyja powstawaniu ubytków próchnicowych.
Podstawowym zabiegiem jest skaling, który polega na usunięciu kamienia nazębnego. W zależności od wybranej metody może być przeprowadzany mechanicznie lub przy użyciu ultradźwięków oraz lasera. Następnie stomatolog może przystąpić do piaskowania, które ma na celu usunięcie nieestetycznych osadów, mogących powstawać w wyniku picia kawy i herbaty oraz palenia papierosów. Ostatnim etapem jest polerowanie.
Czym jest stomatologia zachowawcza?
Ważnym elementem profilaktyki jest przy tym stomatologia zachowawcza, zwana także ogólną. Obejmuje wszystkie podstawowe zabiegi dentystyczne mające na celu zapobieganie i leczenie próchnicy. Warto jednocześnie przypomnieć, iż rozwój choroby jest długotrwałym procesem i regularne kontrole pozwalają na zauważenie problemu na pierwszych etapach rozwoju.
W początkowych stadiach lekarze najczęściej decydują się na dokładne wyczyszczenie zębów oraz na nałożenie specjalistycznej pasty z fluorem, który ma na celu spowolnić postęp próchnicy. Jeśli jednak ubytki pojawiły się pod szkliwem, konieczne jest wypełnienie ubytku plombą. Na najbardziej zaawansowanych etapach choroby niezbędne może okazać się wdrożenie leczenia kanałowego.
Kiedy wybrać się na pierwszą wizytę z dzieckiem?
Kształtowanie prawidłowych nawyków zdrowotnych należy rozpocząć już w dzieciństwie. Na pierwszą wizytę adaptacyjną u dentysty można wybrać już z dzieckiem w wieku 1,5 roku. Podczas takiego spotkania najmłodsi członkowie rodziny oswoją się z nowym miejscem oraz z podstawowymi badaniami stomatologicznymi.
Rodzice powinni również unikać przekazywania dziecku niechęci do dentysty oraz budować pozytywne skojarzenia. Najlepiej wybierać gabinety przyjazne dzieciom, w których specjaliści wplotą elementy zabawy podczas spotkania. Przed wizytą, warto poinformować maluszka, że lekarz będzie oglądać zęby, jednak nie należy podawać zbyt wielu szczegółów. Mogą one stanowić źródło niepotrzebnego strachu.
Wpis sponsorowany