Mokry kaszel (zwany również produktywnym) cechuje się tym, że towarzyszy mu odkrztuszanie wydzieliny. Pojawia się on w środkowej fazie infekcji, zazwyczaj po kilku dniach kaszlu suchego. W porównaniu do niego jest on mniej gwałtowny i mniej natarczywy. Dużą zaletą kaszlu mokrego jest to, że możemy go w jakimś stopniu kontrolować, kaszląc na żądanie i pozbywając się wydzieliny z płuc. Aby z nim skutecznie walczyć, warto sięgnąć po syrop, który ma działanie wykrztuśne.
Kaszel mokry i jego charakterystyka
Kaszel mokry jest zdecydowanie mniej uciążliwy niż kaszel suchy. Mimo wszystko jest jednak nieprzyjemnym objawem, który może utrudniać oddychanie. Jego charakterystyczną cechą jest wydzielanie gęstej flegmy o żółtym, zielonym lub mieszanym kolorze. Niestety, jej odkrztuszanie bywa trudne, ponieważ często zalega ona w drogach oddechowych lub w gardle. Przyczyną kaszlu jest najczęściej infekcja wirusowa lub bakteryjna. Sam kaszel jest reakcją organizmu na podrażnione receptory nerwowe w drogach oddechowych, pozwalającą na oczyszczenie ich z nadmiaru śluzu, a przy okazji samej wydzieliny. Proces ten warto wspomóc poprzez stosowanie leków wykrztuśnych. Pozwalają one rozrzedzić wydzielinę oraz zmniejszyć jej lepkość. Przy okazji warto przyjmować dużą liczbę płynów oraz stosować oklepywanie.
Po jaki syrop na mokry kaszel sięgnąć?
Tradycyjną metodą walki z kaszlem jest picie syropu. Ważne jednak, aby wybrać syrop na kaszel mokry – musi mieć on działanie wykrztuśne. Tę rolę spełnia Flegamina Classic, która ułatwia odkrztuszanie i oczyszczanie drzewa oskrzelowego. Wszystko za sprawą bromoheksytyny – rozrzedza ona gęstą wydzielinę, dzięki czemu łatwiej jest się jej pozbyć z organizmu. Poprawia również wentylację płuc i przyśpiesza ustępowanie stanu zapalnego w drogach oddechowych. Choć bromoheksytynę można przyjmować w formie tabletek, dużo lepiej sprawdzi się syrop zapewniający wysokie bezpieczeństwo podania. To ważne zwłaszcza w przypadku dzieci. Warto wspomnieć, że Flegaminę można podawać już od 7 roku życia.
Ważne jest jednak, aby przestrzegać zaleconego sposobu dawkowania, który w przypadku dzieci w wieku 7-12 lat wynosi 5 ml (1 łyżka miarowa syropu) 3 razy na dobę. W przypadku dorosłych i dzieci w wieku powyżej 12 lat stosuje się 10 ml (2 łyżki miarowe syropu) 3 razy na dobę. Flegamina to skuteczny i popularny syrop na kaszel mokry, a przy okazji bezpieczny. Niepożądane skutki występują rzadko (1 przypadek na 100) i najczęściej mają one formę nudności, wymiotów, bóli brzucha i głowy, biegunki, wysypki skórnej lub świądu czy senności.
Każdemu z nas, od czasu do czasu, dokucza kaszel mokry. Syrop to najlepszy sposób na to, aby załagodzić uciążliwe objawy i szybko pozbyć się wydzieliny z płuc – w tym celu najlepiej sięgnąć po Flegaminę. Dodatkowo zaleca się stosowanie dużej ilości płynów oraz inhalacje na bazie soli fizjologicznej. Warto również zadbać o odpowiednie nawilżanie powietrza. W procesie odkrztuszania wydzieliny pomocne może być również oklepywanie.
Pamiętajmy, że mokry kaszel, który nie mija, to powód do wizyty u lekarza – może być on oznaką innych schorzeń.