Kreatyna – suplement również dla starszych

Podziel się wiedzę

Kreatyna jest popularnym suplementem wśród sportowców. Szczególnie upodobały ją sobie osoby rozpoczynające swoją przygodę ze sportami siłowymi. Ale czy kreatyna może być używana przez osoby w podeszłym wieku?


Podczas intensywnej pracy mięśni dochodzi do przemiany ATP (adenozynotrifosforan). W wyniku odłączenie jednej cząsteczki fosforu otrzymywana jest energia, wykorzystywana dalej przez komórki mięśniowe. Aby ATP powróciło do swojej pierwotnej formy, zachodzi jednocześnie glikoliza beztlenowa i rozkład fosfokreatyny, która oddaje swoją cząsteczkę fosforu.

Następnie kreatyna ulega fosforylacji z udziałem enzymu kinazy kreatynowej i powstaje fosfokreatyna. Energia w niej zmagazynowana może być zużyta do różnych procesów np. syntezy nowych białek. Im większy dostęp do kreatyny tym szybciej te procesy zachodzą. Zwiększa się wytrzymałość wysiłkowa.

Kreatyna naturalnie występuje w mięśniach (ok. 95%), ale znaleźć ją można również w nerkach, wątrobie, jądrach oraz mózgu. Dodatkowo trzeba nadmienić, że ma potencjalne działanie przeciwutleniające. Chroni mięśnie przed stresem oksydacyjnym i zapobiega niszczeniu mitochondriów w komórkach mięśni.

Znajduje się ona na międzynarodowej liście substancji o naukowo potwierdzonej skuteczności i jest całkowicie bezpieczna. Przyjmowanie jej w formie monohydratu kreatyny nie wiąże się z żadnymi przykrymi konsekwencjami. Nadmiar, niewykorzystany przez organizm wydalany jest z moczem.

Kreatyna – suplement dla starszych osób?

Jest to substancja anaboliczna, czyli sprzyjająca procesom tworzenia nowych komórek. W kontekście osób starszych jest to bardzo ważna informacja. Z wiekiem zmniejsza się masa mięśniowa (szczególnie u kobiet) a co za tym idzie, zostaje osłabiony również układ szkieletowy. Spada wydolność, energia i wytrzymałość mięśniowa.

Okazuje się, że przyjmowanie kreatyny, może poprawić jakość życia, nawet w podeszłym wieku. Zasadniczo potrzebne są dokładniejsze badania, ale wyniki badań są obiecujące. U osób starszych, które nie brały udziału w ćwiczeniach siłowych, branie kreatyny przyczyniło się do wzrostu beztłuszczowej masy ciała. Poprawiła się ich zdolność funkcjonalna oraz zwiększyła się wytrzymałość i siła mięśni.

Dzięki zwiększeniu się masy mięsniowej możliwe jest zachamowanie demineralizacji kości. Dużo lepsze efekty przynosi połączenie suplementacji z odpowiednio dobranymi ćwiczeniami oporowymi. Niestety regeneracja masy kostnej jest mało prawdopodobna.

kreatyna

Kreatyna, a funkcje poznawcze i praca mózgu

Wyższe stężenie kreatyny w mózgu może istotnie poprawić wydajność neuropsychologiczną. Związane jest to z neuroprotekcyjnym działaniem kreatyny i tym, że jest ona również wykorzystywana w komórkach nerwowych jako jedna ze składowych poziomu energii.

Efekt jest najlepiej widoczny u osób starszych. Znacznie poprawiają się ich funkcje poznawcze. Jednocześnie prowadzone są badania związane z leczeniem choroby Alzhaimera i choroby Parkinsona. Wyniki jednak nie są zadowalające.

Ciekawe wydaje się badanie nad depresją u kobiet uzależnionych od metaamfetaminy https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26457568

W badaniu brało udział 14 kobiet, które przez 8 tygodni przyjmowały codziennie 5 g monohydratu kreatyny. 11 z pośród nich ukończyło badanie. Depresja była mierzona za pomocą Hamilton Depression Rating Scale (HAMD). Już po 2 tygodniach zanotowano poprawę wyników, które utrzymywały się po zakończeniu badania. Zanotowano również znaczne wysycenie fosfokreatyny w mózgu.

Jak zacząć suplementować kreatynę?

Osoby z problemami z nerkami nie powinny próbować dawkowania ponad 20-30 g na dobę. Na początek powinno wystarczyć 3-5 g dziennie. Nie ma jednak znaczenia jaką formę będziemy brać. Najlepiej monohydrat kreatyny przyjmować w obecności węglowodanów, ponieważ insulina „wtłacza” ją w komórki.

Nie można podchodzić stereotypowo do suplementacji z pozoru środkami wyłącznie dla sportowców. Kreatyna jest bezpieczna zarówno dla kobiet i osób starszych. Nie zrobią one z człowieka typowego „koksa”, bo do tego potrzebne są zupełnie inne substancje. Nie trzeba się jej bać, ponieważ może ona pomóc w polepszeniu jakości życia.

Pozdrawiam i życzę zdrowia

Rafał

Wybrane źródła:

1.https://pl.wikipedia.org/wiki/Kreatyna

2.https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24304199

3.https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21394604

4.https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24530883

5.https://link.springer.com/article/10.1007%2Fs00726-016-2239-7

6.https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26297632

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *