Mączny zawrót głowy – jaka mąka jest lepsza?

Podziel się wiedzę

Mąka orkiszowa, ryżowa, żytnia, pszenna, pełnoziarnista, typ 450, typ 2000 – co wybrać, która jest zdrowsza, co oznaczają te liczby? Bo mąka chyba zawsze musi być pod ręką.


Mąka od stuleci towarzyszyła ludzkosci. Pierwotnie wytwarzana była poprzez rozcieranie ziaren na zwykłych kamieniach, a dużo później mielenie w młynach na żarnach. Najczęściej wykorzystywanym zbożem do produkcji jest pszenica. Po oczyszczeniu ziaren z wszelkich okryw i łusek (okrywa owocowo-nasienna), z samego bielma (mączna, centralna część ziarna) powstają mąki jasne.

W ostatnim czasie wiele osób zaczęło sięgać po mąkę pełnoziarnistą, czyli taką, która w swoim składzie zawiera pełne (całe), zmielone ziarno zboża. Paradoksalnie, za czasów naszych dziadków i pradziadków, taka mąka była tańsza, bo potrzebnych było mniej zabiegów, żeby ją wyprodukować. Aktualnie mąki z całego ziarna bywają 2, a nawet 3 razy droższe niż te oczyszczone.

mąka, gluten

O co chodzi z tymi typami mąki?

Jak już pewnie większość osób mogła zauważyć, im wyższa liczba przy typie mąki, tym jest ona ciemniejsza. W młynarstwie przyjęło się tak opisywać zawartość substancji mineralnych w mąkach. Żeby określić ile w danym produkcie jest minerałów (tzw. popiołu), próbkę materiału umieszcza się w porcelanowym tygielku, który następnie wkłada się do pieca ustawionego na 950 st C, na jedną godzinę. Po tym czasie wszelkie części organiczne zostają spopielone, a to co zostało to substancje mineralne. Następnie procentowy wynik mnożony jest przez 1000.

I tak typ 450 oznacza, że w mące jest około 0,45% popiołu, a mąka typ 2000 powinna posiadać w swoim składzie do 2% popiołów. Różnice powstaną na skutek oczyszczenia ziarna z okrywy owocowo-nasiennej. Im jej mniej, tym niższy wskaźnik substancji mineralnych i tym jaśniejsza mąką. Efektem ubocznym produkcji mąk o niskim typie są otręby.

Czy wybierać mąki bezglutenowe?

Niesławny gluten zamieszał w głowach wielu osób chcących dbać o swoją sylwetkę. Jaki by on nie był, prawdą na pewno jest, że to ludzie pożądali jego większej ilości w zbożach. Gluten (mieszanina białek roślinnych, gluteniny i gliadyny) jest bardzo cennym i pomocnym dla piekarzy składnikiem. Odpowiada on w dużej mierze za pulchną i gąbczastą strukturę m.in. chleba. Czy jest on rzeczywiście taki „straszny”? Jeżeli chorujesz na celiakię to tak. W innym przypadku zapraszam do przeczytania wpisu dr Damiana Parola: Glutenowa Paranoja.

chleb pełnoziarnisty

Z jakiego ziarna mąka będzie najzdrowsza?

Mąkę można uzyskać praktycznie ze wszystkiego co można zmielić lub rozetrzeć. Istnieją mąki kokosowe, migdałowe, mąki z komosy ryżowej i z tapioki, mąka kukurydziana oraz mąka jęczmienna. Trudno jest ocenić, która mąka jest „najzdrowsza”, bo co brać pod uwagę? Składniki mineralne? Unikalne substancje bioaktywne? Moim zdaniem jeżeli już chcemy eksperymentować z różnymi mąkami to nie szukajmy innego powodu niż nasza ciekawość kulinarna.

Wszystkie te mąki, które są bliższe naturalnemu składowi ziarna będą lepsze dla zdrowia od tych oczyszczonych.

Szukasz zdrowej mąki? Sprawdź tutaj! (kliknij w obrazek)

 

Pozdrawiam i życzę zdrowia

Rafał

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *