Pojawienie się nowego członka rodziny jest nie tylko radością, ale i wyzwaniem. Codzienna pielęgnacja może się okazać czasem niewystarczająca i mogą pojawić się mniejsze lub większe problemy. Do najczęstszych schorzeń, z którymi borykają się świeżo upieczeni rodzice, należy odparzenie skóry. Pojawia się ono zazwyczaj już w okresie niemowlęcym i może trwać nawet do kilku lat. Dla malucha jest to bardzo nieprzyjemne i bolesne doświadczenie, ponieważ podrażniona i zaczerwieniona skóra sprawia mu dotkliwy ból. Jak leczyć odparzenia u niemowlaka i jak im zapobiegać? Nie jest to wcale takie trudne zadanie.
Odparzenie u niemowlaka – jakie przyczyny?
Najczęstszą przyczyną powstawania odparzeń jest zbyt długie przebywanie dziecka w brudnej pieluszce. Nadmierna wilgoć, mocz i kał są siedliskiem bakterii i grzybów, i stanowią bardzo nieprzyjazne środowisko dla skóry małego dziecka. Należy zaznaczyć, że skóra niemowlęcia jest bardzo delikatna i wrażliwa, ponieważ nie ma jeszcze w pełni wykształconej warstwy lipidowej, przez co już zwykłe otarcie pieluchy o skórę może powodować nieprzyjemne podrażnienia.
Przyczyną otarć, zaczerwienień i obrzęków mogą też być inne przyczyny, takie jak być zbyt ciepłe ubieranie malucha, alergie, biegunki, nieodpowiednio dobrane pampersy i stosowanie słabej jakości kosmetyków pielęgnacyjnych, w tym chusteczek nawilżających.
Jak zapobiegać odparzeniom skóry?
Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad, aby uchronić niemowlę przed negatywnym skutkiem odparzeń. Przede wszystkim należy często zmieniać pieluchę. Nie można bowiem dopuścić do długiego przebywania w niej dziecka, ponieważ bakterie i drożdżaki bardzo szybko rozwijają się w wilgotnym środowisku, wpływając bardzo negatywnie na stan jego skóry. Należy pamiętać, aby po kąpieli pozostawić na jakiś czas niemowlę bez pieluchy.
Regularne wietrzenie jego pupy pozwala na dopływ świeżego powietrza i działa na skórę bardzo pozytywnie. Trzeba także zwrócić uwagę na rozmiar kupowanych pieluch, nie mogą one bowiem być ani za duże, ani za małe. Bardzo ważny jest także rodzaj materiału z jakiego wykonana jest pielucha, ponieważ czasami się zdarza, że może ona powodować reakcje alergiczne. Niemowlę powinno nosić ubranka dobrej jakości, które są przewiewne i zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza.
Odparzenie u niemowlaka – co jeszcze możesz zrobić?
Najlepszym sposobem na zapobieganie odparzeniom jest rygorystyczne przestrzeganie zasad higieny. Bardzo ważne jest codzienne mycie pupy niemowlaka delikatnym środkiem myjącym i jej dokładne osuszanie. W przypadku wystąpienia biegunek zalecane jest mycie nawet kilka razy w ciągu dnia. Po kąpieli należy posmarować skórę dziecka dobrym środkiem natłuszczającym i nawilżającym, który zawiera wazelinę lub alantoinę.
W przypadku pojawienia się podrażnień bardzo ważna jest szybka reakcja. Nie można bowiem pozwolić, aby dziecko nabawiło się odparzeń, a potem z tego powodu cierpiało. Jeżeli jednak już pojawią się zaczerwienia i uszkodzenie naskórka należy bezzwłocznie przynieść ulgę cierpiącemu maluchowi.
Jak leczyć odparzenie skóry u niemowlaka?
Bardzo dobrym wyborem są kremy zawierające cynk, ponieważ mają działanie antybakteryjne i przeciwzapalne, i dobrze osuszają skórę. Pośród wielu preparatów, dostępnych na rynku na szczególną uwagę zasługuje Sudocrem, ponieważ jest prawdziwym pogromcą zaczerwienionej skóry, otarć, zaczerwienień i odparzeń. To produkt medyczny, który jest przebadany dermatologicznie i jest rekomendowany przez Instytut Matki i Dziecka, i cieszy się znakomitą opinią. W swoim składzie zawiera nie tylko cynk, ale także lanolinę, która dodatkowo nawilża i natłuszcza skórę niemowlaka. To krem barierowy, który przynosi ulgę już po 1 dniu stosowania, dzięki czemu bardzo szybko zmniejsza dyskomfort malucha.
Przy pomocy preparatu odparzenie u niemowlaka można bardzo szybko wyleczyć, ponieważ Sudocrem jest prawdziwym ekspertem w zwalczaniu tego rodzaju dolegliwości. Warto zatem zaopatrzyć się w ten produkt medyczny, ponieważ działa także profilaktycznie. Więcej informacji znajduje się na stronie producenta – sudocrempolska.pl