Zalety krioterapii w Ośrodku rehabilitacyjnym Dobry Brat

Podziel się wiedzę

Słowo ” krýos” pochodzi z języka starogreckiego i oznacza po prostu „zimny”. Krioterapię można więc przetłumaczyć jako „zimnolecznictwo” lub leczenie zimnem. Zastosowanie krioterapii? Uśmierzania bólu, redukowania stanów zapalnych i obrzęków.

Sprawdź, na czym polega krioterapia i poznaj szczegóły zabiegów oferowanych przez Centrum Dobry Brat.

Czym jest krioterapia?

Krioterapia jest metodą stosowaną w fizykoterapii, czyli leczeniu za pomocą zjawisk fizycznych. Organizm w konfrontacji z ekstremalnie niskimi temperaturami uruchamia mechanizmy obronne.

Najpierw dochodzi do skurczu naczyń krwionośnych i tkanek. Chwilę później naczynia krwionośne gwałtownie się rozszerzają, a krew zaczyna krążyć nawet czterokrotnie szybciej niż w standardowych warunkach. Zwiększenie przepływu krwi przyspiesza dostarczanie składników odżywczych i tlenu do tkanek, a także usuwanie toksyn. Leczenie zimnem pobudza regenerację oraz może działań przeciwbólowo i przeciwzapalnie.

Kiedy warto rozważyć krioterapię?

Krioterapia jest metodą leczniczą, o której zastosowaniu u danego pacjenta decyduje lekarz. Wskazaniem do krioterapii mogą być:

  • Zapalenia stawów i ścięgien
  • Choroby reumatyczne
  • Rehabilitacja po urazach i wypadkach, m.in. zwichnięcia, złamania, uszkodzenia stawów
  • Choroba Parkinsona
  • Stwardnienie rozsiane
  • Profilaktyka osteoporozy i osteoporoza
  • Zespoły bólowe i przewlekłe bóle kręgosłupa (np. spowodowane zwyrodnieniami)
  • Przewlekłe zmęczenie, obniżenie nastroju, dystymia i depresja.

Celem krioterapii może być również odnowa biologiczna skóry i intensywna regeneracja organizmu.

Na co pomaga krioterapia?

Właściwie zaprojektowane leczenie zimnem może między innymi poprawiać funkcjonowanie układu ruchu (mięśni i stawów) oraz zwiększać wydolność układu sercowo-naczyniowego i układu odpornościowego.

Krioterapia może również poprawiać kondycję skóry (również w przypadku wybranych chorób skóry, np. łuszczycowego zapalenia skóry) i minimalizować dolegliwości związane z chorobami przewlekłymi, między innymi stwardnieniem rozsianym, chorobą Parkinsona i osteoporozą.

Ponadto krioterapia oddziałuje na układ hormonalny, pobudzając go do pracy i zwiększając między innymi wydzielanie endorfin. Dzięki temu leczenie zimnem znajduje zastosowanie także w leczeniu zaburzeń lękowych, dystymii i depresji.

Zabiegi krioterapii są również popularne wśród sportowców, którzy sięgają po tę metodę w celu przyspieszenia powysiłkowej regeneracji i minimalizowania ryzyka kontuzji. Stosowanie niskich temperatur może pomóc w zmniejszeniu obrzęków, stanów zapalnych i bólów po treningu.

Rodzaje krioterapii – zabieg krioterapii w Centrum Dobry Brat

Krioterapia może obejmować całe ciało lub być stosowana miejscowo.

  • Krioterapia ogólna (tzw. kriostymulacja) – odbywa się w kriokomorze, w której na całe ciało pacjenta oddziałują temperatury przekraczające -100°C.
  • Krioterapia miejscowa – przeprowadzana jest za pomocą specjalistycznego urządzenia z ciekłym azotem, którego głowica jest skierowana na wybraną partię ciała / wybrane miejsce na ciele (np. kolano).

W Centrum Rehabilitacyjno – Rekreacyjnym Dobry Brat możesz skorzystać z krioterapii miejscowej, wykonywanej przez doświadczonych specjalistów, którzy mają do swojej wyłącznej dyspozycji najnowocześniejsze urządzenia do leczenia zimnem.

Dlaczego Centrum Terapii Dobry Brat?

Bo to miejsce stworzone z myślą o świadczeniu najwyższej jakości usług z zakresu rehabilitacji i szeroko rozumianej rekreacji. Nad bezpieczeństwem kuracjuszy czuwa wykwalifikowana kadra medyczna oraz doskonale wyposażone gabinety zabiegowe. Z oferty Ośrodka mogą skorzystać zarówno pacjenci potrzebujący intensywnej rehabilitacji (np. po udarze), jak i osoby szukające spokojnego miejsca do zregenerowania sił i skutecznej odnowy biologicznej.

Ogromnym atutem Centrum Terapii Dobry Brat jest jego lokalizacja. Centrum położone jest w sercu Borów Tucholskich, nad przepięknym jeziorem Kałębie i w kojącym otoczeniu rezerwatów przyrody.

Wpis sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *