Lato to okres kiedy nie spożywamy ciężkich i tłustych potraw. Wysoka temperatura powietrza sprawia, że po pierwsze mało komu chce się przygotowywać dania wymagające czasu i wielu składników, a po drugie lekkostrawne dania o delikatniejszych smakach krócej zalegają w żołądku i szybciej można wrócić do aktywności. Sięgamy więc po przekąski i dania o niskiej liczbie kalorii, o orzeźwiających smakach, po dania i przekąski, które dostarczają nam witamin i soli mineralnych, które nawadniają. Co najczęściej pojawia się na naszych talerzach w poszczególnych porach dnia?
Letnie śniadanie
Dzieci, wiadomo, przepadają za słodkimi smakami, zatem najchętniej decydują się na naleśniki, serki i jogurty owocowe. Niektóre z pociech zajadają się płatkami z mlekiem, inne jajecznicą, parówkami, a jeszcze inne kanapkami. Menu śniadaniowe dorosłych wygląda podobnie. Jeśli mają czas na pichcenie, na ich talerzach pojawiają się sałatki owocowe lub warzywne, omlety, kanapki, a jeśli czasu brak pierwszy głód zaspokajają koktajlami owocowymi, muesli, sięgają po jogurt grecki, jogurt naturalny, serek homogenizowany z bułką.
Letnie drugie śniadanie
Gdy jest ciepło lub gorąco, z apetytem bywa różnie – nie wszyscy decydują się na posiłek przed obiadem, choć zdecydowanie warto to zrobić. Nawet niewielka przekąska w postaci owocu (arbuz, truskawki, jabłka), jogurtu, serka lub małej kanapki zapewni dopływ sił, utrzyma odpowiedni poziom koncentracji, wpłynie pozytywnie na samopoczucie.
Letni obiad
Zupa? Najlepiej słodka lub zimna. W tej roli sprawdzają się chłodniki (na bazie ogórków lub młodych buraczków) i zupy owocowe. Drugie danie? Niekoniecznie mięso. To czas naleśników, placków, pierogów, makaronów. Bardzo często pojawiają się sałatki. Z sezonowych owoców. Osoby, które nie potrafią obejść się bez smaku mięsa, sięgają po potrawy grillowane, pieczone (udka z kurczaka), duszone.
Letni podwieczorek
Faworytem w tej kategorii są lody! Po mrożony deser, mleczny lub wodny, sięgają i duzi, i mali. Nawet jeśli obiad był syty, na lody zawsze znajdzie się miejsce. Na drugiej pozycji znajdują się ciasta z owocami, a kolejne miejsca zajmują – koktajle, sałatki owocowe i produkty mleczne (jogurty, kefiry, maślanki i serki).
Letnia kolacja
Zdecydowanie powinna być lekkostrawna – to, co zjemy wieczorem decyduje w dużej mierze m.in. o jakości naszego snu. W wieczornym menu powinny znaleźć się zatem warzywa w postaci sałatek, tart, placków, lekkostrawne przekąski lub niewielkie kanapeczki. W rzeczywistości nasze kolacje wyglądają różnie – zdarzają się i kiełbaski z ogniska, i karkówka z grilla, dania z dużą ilością pieczonego sera.
Menu latem może i powinno być bardzo zróżnicowane. Do jego tworzenia nie ma w zasadzie żadnych ograniczeń – można jeść wszystko, na co przyjdzie tylko ochota i czego dusza zapragnie. Ważne, by spożywane potrawy nie zawierały przypraw tj. imbir, ostra papryka, pieprz, które podnoszą temperaturę ciała i zwiększają ryzyko przegrzania.
Materiał zewnętrzny