9 powodów, dla których warto pić kawę zbożową

Podziel się wiedzę

W czasach PRL-u kawa zbożowa była tanim substytutem prawdziwej kawy. Wtedy pijano ją częściej, bo nie było wyboru, ale może i dziś warto po nią sięgnąć? Chociażby z powodu jej prozdrowotnych właściwości.


Kawa zbożowa w świadomości Polaków jest produktem gorszym, bo używana była jako tańszy zamiennik luksusowego towaru jakim była kawa. Jednak warto na nowo ją odkryć i odczarować jej właściwości.

Kawa zbożowa przygotowywana jest z prażonych i zmielonych ziaren zbóż (najczęściej żyta i jęczmienia), cykorii oraz dodatków takich jak słód jęczmienny i burak cukrowy. W specjalnych mieszankach przeznaczonych dla dzieci występuje również mleko w proszku i cukier, ale tego raczej nie polecam.

Podstawową i najpowszechniejszą kawę zbożową gotuje się w wodzie, a następnie przecedza wywar. Istnieją również wersje w ekspresowych torebkach, ale najwygodniejszą formą są chyba te rozpuszczalne.

Kawa zbożowa jest niskokaloryczna. Maksymalnie do 51 kcal na porcję. Ja popijam taką, która ma 15 kcal (4 g) w 200 ml. Więc wprawdzie nie różni się pod tym względem od zwykłej kawy, która bez dodatków, również jest niskokaloryczna.

9 powodów, dla których warto pić kawę zbożową:

1. Źródło rozpuszczalnego błonnika pokarmowego – wspomaga perystaltykę jelit, oczyszcza naczynia krwionośne ze złogów, obniża poziom cukru we krwi.

2. Źródło składników mineralnych a szczególnie magnezu, selenu i potasu – pierwiastki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu krwionośnego i nerwowego oraz do przeprowadzania procesów antyoksydacyjnych w ciele.

3. Wspomaganie flory jelitowej – inulina z cykorii, składnik pokarmowy zaliczany do węglowodanów złożonych odżywia bakterie zamieszkujące nasze jelita (tzw. prebiotyk).

4. Bezpieczna dla osób nadwrażliwych na kofeinę, kobiet w ciąży, dzieci i osób chorujących na wrzody układu pokarmowego oraz nadciśnienie.

5. Dzięki zawartości przeciwutleniaczy (polifenoli) wspomaga procesy ochronne organizmu.

6. Ułatwia wchłanianie wapnia z pożywienia – dzięki zawartości inuliny i magnezu, wapń z pożywienia łatwiej się wchłania.

7. Poprawia pracę układu trawiennego – błonnik reguluje perystaltykę jelit, a wzmocniona flora bakteryjna działa sprawniej.

8. Nie uzależnia tak jak kawa, ponieważ nie posiada w swoim składzie kofeiny.

9. Pomaga w odchudzaniu – wszystkie powyższe cechy kawy zbożowej mogą dopomóc w kuracji odchudzającej.

Sam zacząłem ją pić w większych ilościach, bo smakuje mi i trochę przypomina mi smak z dzieciństwa (bo zwykłej kawy to już piłem trochę za dużo) ;-)

Pozdrawiam i życzę zdrowia

Rafał

8 komentarzy

      • Dzięki za odpowiedź ;) A cukru z jakiego powodu nie polecasz?

        PS Ta „pani” nie jest potrzebna :D
        Pozdrawiam,
        Ewa Jemioł

        • Hahaha, po adresie mailowym nie poznałem :D Ogólnie z cukrami prostymi nie należy przesadzać, nawet jeżeli to jest niby „zdrowszy” cukier. Mleka również bym dodawał odrobinę, bo też posiada dość prosty cukier – laktozę. Jeżeli do posiłku to okej, bo i tak trzustka musi wyrzucić insulinę, ale jeżeli to ma być pomiędzy posiłkami, to nie warto podnosić sobie poziomu glukozy we krwi. Sprzyja to odkładaniu się tkanki tłuszczowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *