Co na kaca? Czyli 5 sposobów na…

Podziel się wiedzę

Kac to potoczna nazwa tego co się dzieje w naszym organizmie po spożyciu większej lub mniejszej ilości alkoholu. Czy można go uniknąć, albo z nim wygrać? Co na kaca jest dobre?


Trzeba zaznaczyć, że alkohol traktowany jest przez nasz organizm jako trucizna. Przy pomocy dehydrogenazy alkoholowej (specjalny enzym zlokalizowany w dużej ilości w wątrobie i żołądku) alkohol przekształcany jest w aldehyd octanowy, który paradoksalnie jest jeszcze bardziej toksyczny. Ten z kolei zmieniany jest w octany, które już dużo łatwiej pozbyć się z organizmu. Alkohol zaburza funkcjonowanie układu nerwowego, a w pierwszej kolejności atakuje ośrodkowy układ nerwowy. Dużo więcej o wpływie alkoholu na organizm tutaj: Wpływ alkoholu na organizm

Co na kaca? Nie ma uniwersalnego i niezawodnego sposobu. Ile ludzi tyle teorii, a i tak nie gwarantują niczego. Można próbować środków do użycia przed konsumpcją alkoholu, które zmniejszają jego wchłanianie lub poprawiają jego trawienie i wydalanie. Często jednak nie mamy ich pod ręką, a o kacu myślimy dopiero gdy go już mamy…

co na kaca, sposoby na kaca, woda
fot. pixabay.com

5 sposobów na kaca

  1. Woda to życie. Im więcej jej wypijesz podczas imprezy i później po niej, tym lepiej dla Twojego ciała. Dobre nawodnienie to podstawa, bo pomaga wypłukać szkodliwe substancje z organizmu. Woda uzupełnia najpotrzebniejsze minerały.
  2. Sok pomarańczowy, cytryna, sok pomidorowy – nie bez sensu to często składniki i dodatki do drinków. Bogate w przeciwutleniacze, witaminy i minerały (sok pomidorowy bogaty jest w potas) przyspieszają rozkład alkoholu.
  3. Lekkie, orzeźwiające śniadanie – mitem jest, że na kaca dobre jest tłuste śniadanie.Tłuszcz spowalnia układ trawienny, a tym samym pracę jelit, w których to w największym stopniu wchłaniany jest alkohol. Na śniadanie: kefir, jogurt, świeże owoce, lekkie muslie, warzywa liściaste (szpinak, rukola, sałata).
  4. Herbata z piołunu, tysiącznika pospolitego, melisy i kory wierzbowej to domowe lekarstwa. Szczególnie piołun i kora wierzbowa potrafią zdziałać cuda jeżeli chodzi o bóle głowy.
  5. Przed snem zawsze zapobiegawczo można wziąć preparaty witaminowe i mineralne, popijając je 0,5 l wody. Dobrze sprawdza się witamina C w dużej dawce (np. 2000 mg).

Warto wiedzieć, żeby uniknąć kaca:

Jedzenie to tarcza ochronna. W równie rozsądnych ilościach spowalnia wchłanianie alkoholu, dzięki czemu organizm ma czas na poradzenie sobie z jego rozkładem.

Alkohol to zło. Oczywiście w nierozsądnych ilościach. Lepiej pozostać przy piwie czy winie i nie mieszać rodzajów trunków. Palenie papierosów, hałas, niewyspanie – powodują, iż kac będzie intensywniejszy.

Drinki, ciastka i słodycze to zdrajcy. Cukry proste i dwutlenek węgla zwiększają wchłanianie alkoholu do krwiobiegu.

Pozdrawiam i życzę udanych imprez

Rafał


Kac – historia prawdziwa

Kora wierzby białej – naturalna aspiryna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *