Czy palenie papierosów może wpłynąć na wyniki badania krwi?

Podziel się wiedzę

Chociaż morfologia jest prostym i praktycznie bezbolesnym zabiegiem, to pobranie krwi do badania może powodować niepokój i stres. Osoby uzależnione od nikotyny często mierzą się z potrzebą zapalenia przed wejściem do gabinetu — czy sięgnięcie po papierosa tuż przed pobraniem materiału jest dozwolone? Zobacz, jak palenie wpływa na wyniki morfologii.

Przed badaniem krwi nie można palić — prawda czy mit?

Zarówno zapalenie tuż przed pobraniem krwi, jak i uzależnienie od nikotyny to czynniki wpływające na wyniki morfologii. Istnieją różne opinie na temat sięgania po papierosa tuż przed badaniem. Niektóre źródła twierdzą, że pacjent nie musi powstrzymywać się od palenia, jednak o wiele częściej można spotkać się z postawą zachęcającą do zachowania umiaru.

Wojskowa Specjalistyczna Przychodnia Lekarska w Radomiu przestrzega przed sięganiem po papierosy, które wpływają na poziom poszczególnych parametrów. Nikotyna i substancje obecne w dymie papierosowym sprawiają, że wskaźniki znacznie zmieniają się w krótkim czasie. Dlatego odradza się palenia przed pobraniem krwi [1]. W przypadku wątpliwości warto zapytać o opinię lekarza, który skierował nas na badania.

Jak palenie papierosów wpływa na wyniki morfologii?

Palenie a badanie krwi — ten temat od wielu lat wzbudza gorące dyskusje. Wiadomo, że odstawienie papierosów przed pobraniem próbki do morfologii jest rekomendowane przez większość medyków, ale czy to na pewno konieczne? Okazuje się, że palenie papierosów może znacząco wpływać na analizowane parametry — niestety, dotyczy to zarówno osób palących tuż przed pobraniem materiału, jak i pacjentów uzależnionych od nikotyny, którzy nie sięgnęli po papierosa w dzień badania. Morfologię krwi palacza z reguły cechuje:

  • podwyższony poziom leukocytów,
  • nieprawidłowa liczba erytrocytów, hemoglobiny i hematokrytu.

Rozszerzona diagnostyka próbek może wykazać również:

  • nadmiar lipoprotein,
  • zaburzenia wydzielania hormonów,
  • awitaminozę,
  • podwyższony poziom markerów nowotworowych [2].

Czy rzucenie palenia przyczynia się do poprawy wyników badań krwi?

Zarówno palenie przed badaniem krwi, jak i wieloletni nałóg wpływają negatywnie na parametry morfologii, jednak zerwanie z nałogiem prowadzi do powolnego oczyszczania się organizmu ze szkodliwych substancji. Dzięki temu stan zdrowia byłego palacza stopniowo ulega poprawie, co znajduje odzwierciedlenie między innymi w wynikach morfologii. Nikotyna utrzymuje się we krwi tylko przez kilka godzin, a jej metabolity do paru dni, jednak proces usuwania innych substancji, które dostały się do organizmu wraz z dymem papierosowym, może potrwać o wiele dłużej [3].

Źródła:

  1. https://wspl.radom.pl/laboratorium/jak-sie-przygotowac/,
  2. https://www.onkol.kielce.pl/pl/dla-pacjenta/wplyw-przygotowania-pacjenta-na-wynik-badania-laboratoryjnego,
  3. https://www.healthline.com/health/quit-smoking/how-long-does-nicotine-stay-in-your-system#blood-and-saliva.

Wpis sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *