Czym są kurzajki i jak skutecznie się ich pozbyć?

Podziel się wiedzę

Kurzajki, inaczej brodawki, to zmiany skórne najczęściej zlokalizowane na stopach i dłoniach (choć nie jest to regułą), które związane są z infekcją wirusem HPV. Przez wielu uważane są one za defekt kosmetyczny, ale jednocześnie niekiedy mogą stać się przyczyną dolegliwości bólowych, trudności z chodzeniem itp. Kurzajki łatwo się przenoszą, dlatego warto z nimi walczyć, wykorzystując bezpieczne metody farmakologiczne, metody domowe bądź zabiegi u specjalisty.

Czym są kurzajki i jak powstają?

Kurzajki (brodawki) to zmiany skórne wiążące się z zarażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego HPV. Najczęściej mają one kilka milimetrów wielkości, chociaż można spotkać także brodawki większe, których średnica sięga nawet do 2 cm. Najczęściej kurzajki mają kolor ciała (ale mogą być też brązowe czy szare) i pojawiają się na powierzchni stóp i dłoni, jednak mogą znaleźć się też w innych miejscach ciała. Rzadkością nie jest kurzajka na twarzy, która jest szczególnie trudna w leczeniu. Zazwyczaj brodawki nie są bolesne, chociaż w przypadku niektórych z nich, zwłaszcza pod wpływem nacisku, mogą pojawiać się dolegliwości bólowe.

Jak wspomniano już wcześniej, za pojawienie się brodawki na ciele odpowiada wirus brodawczaka ludzkiego HPV. Łatwo jest o zarażenie się wirusem poprzez kontakt z osobą chorą lub przedmiotami, których ona dotykała. Ponadto do zarażenia może też w łatwy sposób dojść w miejscach publicznych, w tym na basenach, w saunach, siłowniach itp. Możliwe jest też zarażenie się HPV przy współżyciu. Najbardziej narażone na kurzajki są osoby o osłabionej odporności. Od momentu zarażenia HPV do pojawienia się zmian na skórze może minąć nawet kilka miesięcy, a przez wspomniany czas pacjent jest nieświadomy, że może zarażać.

Jak pozbyć się kurzajki? Preparaty apteczne

Gdy zaobserwujemy u siebie kurzajkę, warto wybrać się do apteki po miejscowe środki pozwalające zwalczyć tę nieestetyczną zmianę. W aptekach bez recepty są dostępne różnorodne maści na brodawki, sztyfty, płyny, żele, plastry i preparaty w innej formie. Najczęściej są to środki bazujące na metodzie wymrażania bądź metodach keratolitycznych. W preparatach można znaleźć wiele składników czynnych – są to m.in. środki bazujące na kwasie salicylowym, kwasie mlekowym czy azotanie srebra. Popularnością cieszą się również preparaty bazujące na ciekłym azocie, które wymrażają kurzajkę. Wspomniane produkty najczęściej są przeznaczone do stosowania na stopach bądź dłoniach – nie zaleca się korzystania z nich na twarzy.

Bez względu na to, jaki preparat z apteki na kurzajki wybierzemy, zawsze należy z niego korzystać, przestrzegając zaleceń podanych w dołączonej do niego ulotce. Ważne jest przede wszystkim przestrzeganie podanych tam środków ostrożności.

Usuwanie kurzajek u specjalisty

Można postawić również na specjalne zabiegi usuwania kurzajek, które są wykonywane u specjalisty. W tym przypadku można wyróżnić wiele metod. Przykładem może być:

  • łyżeczkowanie kurzajki, czyli zabieg chirurgiczny przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym, który umożliwia wycięcie kurzajki,
  • laserowe usuwanie kurzajki, czyli zabieg umożliwiający w miejscowym znieczuleniu wypalenie kurzajki przy pomocy wiązki światła lasera,
  • krioterapia, czyli wymrażanie kurzajki przy pomocy ciekłego azotu,
  • elektrokoagulacja, czyli wypalanie kurzajki w znieczuleniu miejscowym przy pomocy prądu.

Domowe sposoby na kurzajki

Można spotkać się również z wieloma polecanymi metodami na to, jak pozbyć się kurzajki domowymi sposobami. Z opisywanymi w sieci metodami należy jednak uważać, gdyż nie każda z nich jest bezpieczna, a skuteczność wielu z nich jest wątpliwa – ich wdrożenie dobrze zatem skonsultować z lekarzem.

Jeśli chodzi o metody domowe na kurzajki, to polecany jest między innymi glistnik jaskółcze ziele, który ma właściwości wirusobójcze i bakteriobójcze. Mówi się też o zastosowaniu soku ze złamanej łodygi mniszka lekarskiego. Innym polecanym środkiem jest olejek z drzewa herbacianego, który ma właściwości przeciwwirusowe i odkażające. Sprawdzić może się również olejek oregano. Ponadto można wypróbować rozgnieciony czosnek, jednak należy pamiętać, że może on mocno podrażniać skórę.

Kurzajki – czy można się przed nimi chronić?

By nie leczyć, można zapobiegać, czyli skupić się na ochronie przed zarażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego oraz na ograniczaniu ryzyka samozakażenia. Niestety ochrona przed wirusem HPV jest trudna, gdyż ten bardzo łatwo się przenosi z człowieka na człowieka i z jednego obszaru na skórze na inny.

Przede wszystkim należy nosić obuwie w miejscach publicznych – mowa tu chociażby o basenach czy szatniach. Nie powinno się również współdzielić ręczników, skarpetek czy butów. Podstawę powinno stanowić częste i dokładne mycie rąk, zwłaszcza przy przebywaniu w przestrzeni publicznej, a także unikanie uszkodzeń skóry, które mogłyby stanowić wrota dla wirusa. Nie powinno się również dotykać, a tym bardziej rozdrapywać brodawek na skórze, gdyż sprzyja to przenoszeniu się wirusa.

Wpis sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *