Dieta kobiety w ciąży, a zdrowie dziecka

Podziel się wiedzę

Dlaczego podczas ciąży kobieta powinna dbać o swoją dietą? Bo jest odpowiedzialna za przyszłe życie swojego dziecka. Co wpływa na kształtowanie się zdrowia dziecka? Jakie suplementy są niezbędne a czego lepiej unikać?


Działem z zakresu genetyki badającym i wyjaśniającym w jaki sposób różne procesy biochemiczne wpływają na ekspresję genów i w jaki sposób dochodzi do dziedziczenia tych genów jest epigenetyka. Nie tyle same geny, co czynniki zewnętrzne w tym dieta kobiety w ciąży determinują przyszłe zdrowie dziecka.

Wpływ diety kobiety na dziecko

Na studiach z zajęć z dietetyki prowadząca przytoczyła bardzo ciekawe badania przeprowadzane na kobietach w ciąży podczas II wojny światowej w Holandii. W latach 1944-45 Holandia miała stopniowo zmniejszane racje żywieniowe. Jest to dość dobrze opisane, dzięki czemu można było przeprowadzać odpowiednie badania na dorosłych dzieciach.

Gdy głód występował we wczesnym okresie ciąży skutkami w dorosłym życiu były choroby wieńcowe serca, zaburzenia w układzie krzepnięcia, otyłość. Gdy kobiety były już na półmetku ciąży, a racje żywieniowe zostały drastycznie zmniejszone, dorosłe dzieci miały predyspozycje do chorób dróg oddechowych oraz do mikroalbuminurii (wydalanie z moczem niewielkich ilości białka). Niezależnie od trymestru ciąży, dzieci wystawione na niedożywienie w łonie kobiety wykazywały zaburzenia tolerancji glukozy. Badaniem objęte było 2414 osób.

Innym ciekawym badaniem, które wyniki opublikowano niedawno był wpływ nadciśnienia tętniczego w ciąży. Badaniem objęte było 876 osób z Finlandii w latach 1934-44. W dorosłym życiu u tych osób zauważono wzrost zaburzeń poznawczych.

Co jest niezbędne podczas trwania ciąży?

Kwas foliowy

Wielokrotnie jest to powtarzane i słusznie. Kwas foliowy jest najważniejszą witaminą potrzebną kobiecie, która dopiero stara się o dziecko, a tym bardziej, gdy już jest w ciąży. Suplementację zawsze należy uzgodnić wcześniej z lekarzem prowadzącym ciążę. Zalecana dobowa dawka kwasu foliowego wynosi 0,4 mg, ale w razie jakichkolwiek problemów można podnieść tę dawkę do 4-5 mg/dobę.

Udowodniono, iż suplementacja kwasem foliowym 3 miesiące przed planowanym zajściem w ciążę i co najmniej przez pierwsze 12 tygodni ciąży obniża ryzyko wystąpienia wad cewy nerwowej u płodu. Tabletki tabletkami, ale im więcej witamin w naturalnej postaci znajduje się na talerzu przyszłej mamy, tym lepiej. A najlepiej niech to będzie dużo zielonych warzyw i kiwi, banany, pomarańcze, marchew oraz morele.

Kwasy tłuszczowe omega-3

Zawarte w tłuszczu ryb morskich, owocach morza, migdałach, orzechach włoskich, niektórych olejach roślinnych (olej lniany, arachidowy i rzepakowy) mają nieocenioną wartość. Poprawiają ukrwienie i pracę mózgu. Usprawniają przepływ bodźców nerwowych między substancją szarą i białą. Tran polecany jest kobietom w ciąży. Udowodniono, że kobiety w ciąży rodzą dzieci większe i inteligentniejsze gdy ich dieta bogata jest w kwasy omega-3.

Żelazo

U kobiet w ciąży często obserwuje się niedokrwistość i anemię, co może skutkować poważnymi konsekwencjami. Sama ciąża jest dużym wyzwaniem dla organizmu kobiety, a odpowiedni poziom hemoglobiny warunkuje odpowiednie dotlenienie wszystkich tkanek organizmu również tkanek płodu. W pierwszym trymestrze ciąży niedotlenienie może skutkować m.in.. zaburzeniem w rozwoju zarodka poprzez zmniejszenie liczby podziałów komórkowych, a nawet poronieniem. Wraz z długością trwania ciąży wzrasta zapotrzebowanie na żelazo oraz witaminę B12. W III trymestrze ciąży zapotrzebowanie dzienne na żelazo może wynosić nawet 1000 mg.

Większość żelaza w pożywieniu występuje w słabo przyswajalnej formie niehemowej. Jednak można poprawić jej wchłanialność dzięki witaminie C, fruktozie i spożywając roślinne źródła żelaza wraz z białkiem zwierzęcym (mięso, drób, ryby).

Najlepsze źródła żelaza to: buraki, kasza gryczana, groch, fasola biała, żółtko jaja, kakao gorzkie, otręby pszenne, płatki owsiane, morele suszone, jarmuż.

dieta w ciąży

Jod

Podczas przebiegu ciąży oraz w okresie karmienia dochodzi do dwukrotnego wzrostu zapotrzebowania na dzienną dawkę jodu. Jest to spowodowane przede wszystkim rozwojem płodu, stymulowaniem tarczycy przez łożysko oraz zwiększonym wydalaniem jodu z moczem. Bezpieczna dzienna dawka jodu wynosi 200 μg a maksymalne spożycie wynosi 500 μg.

Jod jest niezbędny do produkcji trójjodotyro­zyny i tyroksyny, które warunkują prawidłowy rozwoju psycho-fizyczny płodu. Niedobór tyroksyny prowadzi do najcięższych uszkodzeń mózgu. Niedobory jodu w ciąży powodują wady wrodzone, kretynizm endemiczny a w najgorszym przypadkach poronienia czy śmierć płodu.

Odżywianie się kobiety w ciąży ma ogromny wpływ na przyszłe zdrowie dziecka. Straszne jest to, że wiele kobiet bagatelizuje sprawy diety odżywiając się fast-foodami i pijąc duże ilości słodzonych napojów. Zagrożenie cukrzycą w ciąży jest bardzo duże, ale to materiał na dość obszerny artykuł. Drogie kobiety – po pierwsze myślcie o tym czy dziecko na pewno chce tego hamburgera i colę, czy to tylko hormonalny kaprys. Zawsze w razie wątpliwości można skonsultować swoją dietę z dietetykiem.

Więcej ważnych informacji na temat programowania żywieniowego TUTAJ

Pozdrawiam i życzę dużo zdrowia szczególnie dla tych najmniejszych

Rafał

2 komentarze

  1. Też miałam problem z niedokrwistością w ciąży, ale jak zaczęłam brać Chela ferr bio complex po miesiącu, wyniki badań były znacznie lepsze, a obecnie po trzech miesiącach są doskonałe. Mój lekarz powiedział, że to dzięki witaminom z grupy B zawartym w tym suplemencie, dzięki nim żelazo się bardzo dobrze wchłania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *