Dlaczego kobiety żyją dłużej?

Podziel się wiedzę

Dlaczego kobiety żyją dłużej od mężczyzn? Paradoksalnie przez to, że są genetycznie kobietami. Naukowcy od lat mają na uwadze tę wiedzę, ale jedne z badania przeprowadzone przez specjalistów z Uniwersytetu Północnej Kalifornii odkryły jeden z powodów tego stwierdzenia.


Profesor gerontologii dr Eileen Crimmins poinformował na łamach wydania czasopisma Proceedings of National Academy of Sciences, że śmiertelność wśród kobiet powyżej 40 roku życia zmniejszyła się o 70% szybciej niż u mężczyzn urodzonych po 1880 roku.

U zdecydowanej większość mężczyzn powyżej 40-stki, biorąc pod uwagę również skutki palenia papierosów, główną przyczyną zgonów były choroby serca i układu krwionośnego. W związku z tymi wynikami naukowcy zaczęli się zastanawiać nad skłonnościami mężczyzn do problemów z układem sercowo-naczyniowym.

Pierwsze znaczne różnice w długości życia mężczyzn i kobiet według badań, pojawiły się na początku XX wieku. Ogólna śmiertelność u obojga płci znacznie się zmniejszyła ze względu na poprawę diety i rozwój medycyny, ale kobiety zaczęły czerpać korzyści znacznie szybciej i efektowniej niż płeć przeciwna. Rozbieżność w umieralności pomiędzy płciami została skoncentrowana głównie w wieku 50-70 lat, ale ta różnica zanika po 80 roku życia.

Dr Caleb Finch, autor badania, powiedział, że choroby układu krążenia są główną przyczyną zgonów u mężczyzn w średnim wieku. Dodatkowo naukowiec określił również trzy główne przyczyny rozbieżności w śmiertelności między kobietami a mężczyznami w tej grupie wiekowej. Są to palenie papierosów, spożywanie dużych ilości tłuszczów zwierzęcych oraz fakt, iż komórki męskie są bardziej podatne na stres niż komórki żeńskie. Kobiety żyją dłużej, bo mniej narażają swoje ciało na szkodliwe czynniki zewnętrzne.

Chromosomy, geny i DNA

Wszystko jest uwarunkowane genetycznie. Chodzi tutaj również o DNA zapisane w chromosomach. Kobiety dysponują podwójnym chromosomem X, a mężczyźni mają chromosom X i Y. Ta niewielka na pierwszy rzut oka różnica bardzo wpływa na to jak komórki mogą się starzeć. Kobiety posiadając dwa takie same chromosomy, co oznacza, że mają również po kopii z każdego genu. Łatwiej jest organizmowi przeciwdziałać chorobie jeżeli jeden z pary genów ulegnie zniszczeniu. U mężczyzn istnieje większa szansa na wystąpienie choroby.

Innymi ciekawymi teoriami na tle genowym jest po prostu wzrost i masa przeciętnego mężczyzny. Im większy organizm tym więcej energii i materiały potrzebuje, żeby żyć. Większa ilość komórek w ciele to większe prawdopodobieństwo wystąpienia chorobotwórczych mutacji i większe zużycie materiału.

Testosteron i estrogen

Za przyczynę szybszego umierania mężczyzn bierze się pod uwagę testosteron. I nie chodzi tutaj o skłonność do większego ryzyka, czy próby udowodnienia przed innymi swojej wartości poprzez nieprzemyślane działania. Dane dotyczące eunuchów z cesarskiego dworu dynastii Chosun w Korei z XIX wieku nieco naświetliły to zagadnienie.

Okazało się, że żyli oni o 20 lat dłużej niż ich koledzy z sądu. Pokrywa się to z obserwacjami u wykastrowanych zwierząt, które również żyją dłużej niż przeciętnie. Jednak pozbawienie jąder musi odbyć się przed okresem dojrzewania.

Jest to istotne, ponieważ wpływ testosteronu na komórki jest nieodwracalny. Hormon ten owszem sprawia, że mężczyźni są silniejsi i wytrzymalsi, ale również może przyczyniać się to problemów z sercem i układem krążenia.

Natomiast kobiecy hormon estrogen jest bardzo dobrym przeciwutleniaczem i dodatkowo ma zdolność do zwiększania aktywność układu odpornościowego. Z tego też powodu, małe dziewczynki już po urodzeniu są odporniejsze od małych chłopców.

Dlaczego kobiety żyją dłużej?

Większa średnia długość życia kobiet może również mieć związek z ich nawykami. Na ogół mniej nadużywają używek (papierosy, alkohol, narkotyki), nie zajadają się tłustymi mięsami i chętniej eksperymentują ze zdrową żywności. Przez takie postępowanie w Rosji, w niektórych regionach, mężczyźni żyją krócej od kobiet o nawet 13 lat.

Patrząc z czysto biologicznego puntu, to płeć żeńska są bardziej potrzebne do zapewnienia przeżycia gatunku. Samiec żyje tylko po to żeby zapłodnić samicę, a to ona musi żyć, żeby to potomstwo przyszło na świat. Obrazowym przykładem są modliszki i niektóre gatunki pająków, których samice zjadają samca zaraz po zapłodnieniu.

Czy grozi nam przyszłość rodem z „Seksmisji”? Raczej nie, chociaż…

Pozdrawiam i życzę zdrowia

Rafał

Ps. Rumianek według naukowców może znacznie wydłużyć życie kobiet. Tylko kobiet.


Źródła:

https://www.redorbit.com/news/health/1113405438/why-do-women-live-longer-than-men-070715/

http://www.bbc.com/future/story/20151001-why-women-live-longer-than-men

http://www.swiatnauki.pl/8,683.html

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *