10 powodów, dla których warto pić piwo

Podziel się wiedzę

Statystyczny polak rocznie wypija prawie 100 litrów piwa. Jest to napój, który towarzyszy ludzkości od przeszło 6 tysięcy lat jego umiarkowane spożycie może przynieść pozytywne skutki dla zdrowia. Jakie? Oto 10 powodów, dla których warto pić piwo:


1. Jest bogatym źródłem witamin i minerałów oraz naturalnych przeciwutleniaczy o dużym znaczeniu fizjologicznym i żywieniowym. Jako napój alkoholowy jedynie piwo zawiera tak dużo dawkę witamin z grupy B: niacyna 3-8 mg/l, ryboflawina 0,02-0,8 mg/l, pirydoksyna 0,07-1,7 mg/l i kwas foliowy 40-600 μg/l.

2. Zawiera korzystny skład związków mineralnych, do których można zaliczyć potas i sód występujące w odpowiedniej proporcji (4:1). Pomaga to utrzymać pożądane ciśnienie krwi, co w konsekwencji może przyczynić się do zmniejszenia wystąpienia udaru i nadciśnienia.

3. Działa moczopędnie, co w połączeniu z wysoką zawartością magnezu (60-200 mg/l) może chronić przed powstawaniem kamieni żółciowych i nerkowych.

4. Kolejnym bardzo cennym minerałem jest krzem, który odpowiada za kondycję skóry i włosów oraz znacznie przyczynia się do zapobiegania osteoporozie. Średnia zawartość krzemu w piwie wynosi 20 mg/l, przy czym ludzki organizm potrzebuje około 30 mg tego pierwiastka dziennie.

piwo

5. Selen jest niezbędny m. in. do prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego, prawidłowej syntezy hormonów przytarczycznych i ochrony błon komórkowych przed wolnymi rodnikami. W piwie jego stężenie wynosi 0,4-7,2 μg/l, a dzienne zapotrzebowanie organizmu w selen wynosi 70 μg dla mężczyzn i 55 μg dla kobiet.

6. Piwo zmniejsza ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia, wrzody, a nawet zapalenie stawów. Osoby spożywające umiarkowane ilości tego napoju obniżyły o 20-40% ryzyko wystąpienia u nich choroby wieńcowej. Zaobserwowano również zmniejszenie zagrożenia zawałem.

7. Spora część węglowodanów znajdujących się w piwie to błonnik pokarmowy rozpuszczalny w wodzie. Do tych związków zaliczyć można beta-glukany pochodzące z jęczmienia. Nie są trawione przez ludzki organizm, ale wchłonięte do krwiobiegu przyczyniają się znacznie do obniżenia poziomu „złego” cholesterolu i glukozy we krwi. Zapobiegają również powstawaniu nowotworów okrężnicy.

8. Na łamach „Journal of Agricultural and Food Chemistry” zostały opublikowane badania dotyczące właściwości związków zawartych w życicy chmielu używanego do aromatyzowania piwa. Naukowcy twierdzą, że flawonoid o nazwie ksantohumol nie tylko wykazuje silne działanie w walce z wolnymi rodnikami, ale także szybko uruchamia sygnalizację i ochrania komórki przed neurotoksycznością. Jedno piwo dziennie może uchronić w przyszłości przed zaburzeniami mózgu takimi jak choroba Alzheimera i choroba Parkinsona.

9. Złocisty napój z lekką nutką goryczki może również odmłodzić cerę. Japońska firma zajmująca się produkcją piwa wprowadziła na tamtejszy rynek piwo zawierające 2000 mg kolagenu. Białko to, będące głównym budulcem tkanki łącznej, ma pomóc w odnowieniu cery. W ludzkiej skórze jest go ok. 80%. Ma wielkie znaczenie dla sprawności ścięgien, żył i tętnic. Jego ubytek z czasem powoduje pojawianie się zmarszczek.

10. Dodatkowo piwo jest idealnym napojem izotonicznym o ciśnieniu osmotycznym zbliżonym do ciśnienia krwi, bogatym w minerały, witaminy, elektrolity oraz niezbędne aminokwasy (BCAA).

piwo

Oczywiście proszę potraktować ten wpis żartobliwie :-) Nie namawiam i nie promuję picia alkoholu, ale dobre piwo jest dobre :-)

Pozdrawiam i życzę zdrowia

Rafał

Wybrane źródła:

1. Bamforth C.W., Beer, Carbohydrates and Diet, Journal of the Institute of Brewing 2005, 111.

2. Bamforth C.W., Nutritional aspects of beer – a review, Nutrition Research 2002, 22.

4. Walker C., International Symposium Beer and Health Vienna, Brauwelt International 2003, 21.

5. Piwo – napój z tradycjami 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *