Co zamiast ibuprofenu?

Podziel się wiedzę

Ibuprofen jest organicznym związkiem o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i przeciwgorączkowym. Jako popularnym niesteroidowy lek przeciwzapalny skutecznie usuwa ból, zmniejsza obrzęki, a nawet poprawia ruchomość stawów. Jednakże posiada kilka poważnych skutków ubocznych. Czy można go zastąpić naturalnymi środkami?


Lek ten hamuje agregację płytek krwi, co powoduje zmniejszenie krzepliwości krwi, więc jednym z zagrożeń jest możność krwawienia wewnętrznego (szczególnie z układu trawiennego) oraz problemy z sercem.

Chociaż ibuprofen jest skuteczny i często używany do leczenia lekkich stanów zapalnych oraz bólów zęba, głowy czy pleców jest to lek, którego przyjmowanie wiąże się z ryzykiem. Do podstawowych działań niepożądanych zaliczane są niestrawność, nudności, brak łaknienia, wzdęcia, bóle w nadbrzuszu, biegunka, zaparcie, a nawet (chociaż rzadziej) wrzody żołądka lub dwunastnicy i krwawienie z przewodu pokarmowego.

Jak większość leków uważany jest za stosunkowo nieszkodliwy, ale trzeba mieć na względzie, że to substancja syntetyczna, a więc ciężko jest przewidzieć co stanie się z nią w ludzkim organizmie. Na szczęście istnieje wiele naturalnych alternatyw, które skutecznie zwalczą bóle, stany zapalne oraz gorączkę.

W takim razie co zamiast ibuprofenu?

Imbir

Korzeń imbiru wykazuje silne działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Badanie opublikowane w czasopiśmie Arthritis wykazało, że imbir jest bardziej skuteczny niż ibuprofen. Zatrzymuje on powstawanie związków zapalnych – prostaglandyn i leukotrienów. Wykazuje działanie przeciwutleniające, zmniejszając istniejący stan zapalny i kwaśność płynu w stawach. Kapsułka imbiru 250 mg może złagodzić ból PMS, a maści z korzenia można stosować zewnętrznie na zapalenie stawów, zespół cieśni nadgarstka lub drobnych urazów.

Kapsaicyna

Tą substancję znaleźć można w papryczce chili lub w pieprzu kajeńskim. Potężny środek o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym polecany przy bólach artretycznych, bólach stawów i pleców, ale i również przy tych drobnych. Najlepiej wybierać maści i żele, ale w domowych warunkach można samemu taki krem przygotować. Kapsaicyna działa poprzez zatrzymanie substancji P – hormonu, który przesyła sygnały bólu do mózgu.

Kora wierzby białej

Choroba zwyrodnieniowa stawów nie musi być traktowane jedynie w specjalnie zaprojektowanymi pigułkami i lekami. Zioła mogą okazać się równie skuteczne, przy czym działając holistycznie na cały organizm. Kora wierzby białej jest silnym naturalnym środkiem przeciwbólowym, który można dostać w każdym sklepie zielarskim.

Kolendra

Olejki eteryczne zawarte w owocach i liściach kolendry posiadają właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwartretyczne, przeciwreumatyczne a nawet przeciwnowotworowe. Dodatkowo kolendra wzmaga odporność, pomaga leczyć anemię, pobudza krążenie krwi i poprawia samopoczucie.

Czepota puszysta

Znana również jako koci pazur w związku z swoim działaniem na ludzki organizm zaliczana jest to superziół. Na świecie jest jedną z najbardziej znanych alternatyw dla środków przeciwbólowych. W Ameryce Południowej skąd pochodzi, od pokoleń stosowana jest jako środek na bóle stawów i kości. Badania włoskich naukowców z 1993 roku wykazały, iż koci pazur posiada potężne działanie przeciwutleniające, które może chronić przed nowotworami. Jej działanie opiera się o utrudnianie produkcji hormonów prostaglandyny. Dzienna bezpieczna dawka, która zmniejsza odczuwanie bólu to około 2-3g (w dawkach po 1000mg).

Olej z pestek dyni

Zawarte w oleju fitosterole działają przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo, a kukurbityna, zmniejsza stany zapalne, ponieważ jest aminokwasem hamującym biosyntezę histaminy. Niezbędne nienasycone kwasy omega-3 mają silne właściwości lecznicze i mogą pomóc pacjentom cierpiącym na artretyzm.

Boswellia

Bosweilla jest żywicą pochodzącą z drzewa Boswellia serrata, która znajduje się w Indiach. Boswellia zawiera kwas bosweliowy – aktywny składnik, który poprawia przepływ krwi w stawach i zapobiega gromadzeniu się krwinek białych, które powodują stan zapalny. Tradycyjna medycyna indyjska używa jej w leczeniu stanów zapalnych stawów i kości, bólowych kręgosłupa i nieżytów układu oddechowego.

Bromelaina

Enzym proteolityczny pochodzący z ananasa często używany jest w urazach sportowych, jako silny i skuteczny środek przeciwzapalny. Łagodzi bóle, zmniejsza opuchliznę i sprzyja gojeniu się ran. Współdziała z prostaglandynami blokując te odpowiedzialne za wywoływanie stanów zapalnych i bólów a jednocześnie pobudzając do tworzenia się prostaglandyn przeciwzapalnych.

Kurkumina

Jest jednym z najważniejszych składników występujących w kurkumie. Zioło pochodzi z Indii i jest znana od wieków do jego przeciwutleniacz, środek przeciwgrzybiczny, przeciwwirusowych i przeciwzapalnych. Kurkumina polecane jest przy uciążliwych bólach stawów oraz jako przeciwnowotworowy środek prewencyjny.

Arnika

To roślina europejska, której żółte kwiaty pomagają przy stłuczeniach, obrzękach, oparzeniach i ukąszeniach owadów. Koszyczki kwiatowe bogate są w liczne substancje czynne o działaniu przeciwzapalnym, przeciwreumatycznym i antyseptycznym. Badania wykazały, że żel na bazie arniki dział równie skutecznie jak ibuprofen w łagodzeniu zapalenia kości i stawów w rękach.

Podsumowanie

Oczywiście nie można oczekiwać, że od jednej dawki przejdą nam wszystkie dolegliwości. Naturalne substancje lecznicze dopiero po systematycznym stosowaniu osiągają swoją pełnię działania. W zależności od produktu może to trwać od 2 do 6 tygodni. Klucz tkwi w systematyczności.

Pozdrawiam i życzę zdrowia

Rafał

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *