Znajdź mnie na FB i IG -->

Pieprz kajeński (papryczka chili) – ostro w bóle stawów i tłuszcz

Pieprz kajeński (papryczka chili) najczęściej kojarzone są z ostrą kuchnią meksykańską i indyjską (jako składnik curry). Jednak te przyprawy mają również lecznicze właściwości. Pomagają na trawienie, przyspieszają metabolizm a nawet mają działanie przeciwbólowe.


Pieprz kajeński i chili swoją ostrość zawdzięczają bioczynnym kapsaicynoidom, których najwięcej znajduje się w nasionach. Kapsaicyna to oleista substancja drażniąca, która pierwotnie służy roślinom jako ochrona przed szkodliwymi owadami. Ludzie odkryli, że pomimo swojego nieznośnie ostrego smaki może uśmierzać ból.

Ostra maść na bóle reumatyczne, bóle mięśni i bóle stawów

Kapsaicyna stosowana miejscowo np. na skórę, przenika do komórek nerwowych i niszczy w nich tzw. substancję P. Ona natomiast odpowiedzialna jest za przesyłanie impulsów bólowych do mózgu. Jednak z własnego doświadczenia wiem, że terapia preparatami zawierającymi kapsaicynę (czy pieprz kajeński lub chili) nie należy do najprzyjemniejszych.

Plastry i kremy rozgrzewające działają bardzo dobrze. Do tego stopnia, że łatwo przesadzić z ich ilością. Początkowo może się wydawać, że dawka preparatu jest za mała, bo nie czuć pieczenia, ale to tylko złudne odczucie. Kapsaicyna musi się wchłonąć przez skórę i dopiero po kilkunastu minutach czuć jej prawdziwą moc.

W domowych warunkach można sporządzić bardzo prosty krem na bazie np. Nivena lub oleju kokosowego i odrobiny pieprzu kajeńskiego. Najlepiej dodawać sproszkowane chili w małych porcjach, dosłownie po szczypcie i testować na własnej skórze. Zawsze można dosypać więcej. Taki domowy krem rozgrzewa niesamowicie, do tego stopnia, że wrażliwym osobom może podrażnić skórę. Trzeba uważać.

Właściwości chili i pieprzu kajeńskiego

Pieprz kajeński ponadto ma również silne przeciwdrobnoustrojowe działanie, poprawia trawienie, ma właściwości antyoksydacyjne i ma istotny wpływ na termogenezę ciała (podnosi jego temperaturę i wpływa na metabolizm tłuszczów). Jak silny i jak długo działa ten efekt… cóż ciężko to stwierdzić. W toku poszukiwań natknąłem się na różne badania potwierdzające odchudzające działanie kapsaicyny.

Przeprowadzone na szczurach doświadczenia kierowane przez koreańskich naukowców z Daegu University jednoznacznie wykazały, iż stosowanie kapsaicyny zmieniło stężenie białek związanych z metabolizmem tłuszczów oraz termogenezą. Kapsaicyna spowodowała u szczurów zahamowanie transkrypcji genów białek odpowiedzialnych za procesy tworzenia się nowych komórek białej tkanki tłuszczowej. Zwiększenie ciepłoty ciała wynikało z tych procesów oraz z powodu zwiększenia wydzielania noradrenaliny i adrenaliny. Kluczowym czynnikiem mogła się również okazać dieta, która w przypadku tego badania była wysokotłuszczowa.

O innych termogenikach

Nalewka z chili i inne preparaty mogą pomóc w zwalczaniu przeziębienia i grypy. Poprawiają krążenie krwi w żołądku i jelitach, pobudzają wydzielanie soków trawiennych oraz mogą zmniejszać poziom trójglicerydów we krwi.

Na co pomoże kapsaicyna w maści?

Stosowanie maści z ekstraktami z chili (zwierających kapsaicynę):

* łagodzi bóle artretyczne,

* łagodzi chroniczne bóle wywołane półpaścem,

* miejscowo poprawia krążenie krwi,

* działa odkażająco (antyseptycznie),

* uśmierza bóle u cukrzyków spowodowane uszkodzeniami nerwów,

* łagodzi uczucie swędzenia przy łuszczycy,

* może pomagać w bólach wywołanych fibromialgią,

* może pomóc w nerwobólach pooperacyjnych.

Ostatecznie zawsze można spróbować, ale zachowując środki ostrożności. Nikt nie chciałby, żeby kapsaicyna dostała się do oczu…

Pozdrawiam i życzę zdrowia

Rafał

Wybrane źródła:

https://pubs.acs.org/doi/abs/10.1021/pr901175w

http://biuletynfarmacji.wum.edu.pl/1302Pienko/Pienko.html

https://www.mdpi.com/1420-3049/21/8/931/htm 
tutaj dość pokaźny przegląd badań i informacji o kapsaicynie
jako substancji,która wykazuje działanie antynowotworowe, 
a bezpośrednie potraktowanie nią komórek nowotworowych inicjuje ich śmierć.

Zobacz podobne wpisy

Dodaj komentarz

Close Menu