Ksylitol fiński dla diabetyków – co zawiera w sobie zamiennik cukru i dlaczego jest zdrowszy?

Podziel się wiedzę

Cukrzyca to choroba, której nie sposób opanować bez radykalnej modyfikacji trybu życia i sposobu odżywiania. Jedną z ważniejszych zmian w tym zakresie będzie na pewno rezygnacja z węglowodanów o wysokim IG, w tym cukru. Ale czy musi to oznaczać całkowity rozwód z ulubionym, słodkim smakiem? Niekoniecznie – wystarczy zamienić cukier na ksylitol!

Ksylitol na ratunek – po co nam substytut cukru?

Zainteresowanie słodkim smakiem to coś, co u naszego gatunku uwarunkowane jest ewolucyjnie. W naturze sięgaliśmy wyłącznie po owoce, dostarczające energii, witamin i fitoskładników. Problem pojawił się wraz z rozwojem przemysłu, w wyniku którego ludzie zyskali dostęp do wysoko przetworzonej żywności, w tym rafinowanego cukru i słodyczy. 

W przypadku cukrzycy konieczna jest rezygnacja z tych produktów, co dla wielu osób bywa wyzwaniem. Cukier można oczywiście zastąpić także sztucznymi słodzikami, ale nie pozostają one bez wpływu na zdrowie i nie wszyscy mogą je spożywać. Dlatego właśnie ksylitol brzozowy, zwany też ksylitolem fińskim, cieszy się taką popularnością. Osoby z cukrzycą mogą go włączyć do diety bez obaw, a przy tym ma udowodnione naukowo oddziaływania prozdrowotne. Ksylitol fiński najwyższej jakości można kupić w sklepie Eco and fit.

Czym dokładnie jest ksylitol fiński?

Ksylitol to związek chemiczny naturalnie występujący w niektórych owocach, warzywach, a także w korze i liściach brzozy. To właśnie z tego ostatniego źródła pochodzi jedna z najlepszych wersji tego produktu na rynku, wytwarzana w Finlandii. 

Pod względem chemicznym ksylitol zaliczany jest do alkoholi cukrowych. Z cukrem (sacharozą lub glukozą) nie ma on jednak wiele wspólnego – na szczęście! Podczas metabolizmu ksylitolu praktycznie nie zachodzi wyrzut insuliny, dlatego też poleca się go oficjalnie diabetykom jako zamiennik cukru. 

Indeks glikemiczny ksylitolu to zaledwie 8. To czyni go bezpiecznym źródłem słodkiego smaku dla chorych na cukrzycę oraz wszystkich, którzy stosują dietę niskowęglowodanową. Już sam ten fakt mógłby wystarczy, by zainteresować się ksylitolem bliżej, ale uwaga – tu nie kończą się jego zalety. Ksylitol fiński ma także korzystny wpływ na zdrowie, zwłaszcza w zakresie jamy ustnej, zębów i dziąseł. Prowadzone są nad nim także badanie dotyczące innego typu pozytywów zdrowotnych.

ksylitol zamiennik cukru

Dlaczego warto zastąpić cukier ksylitolem?

Regularne spożywanie rafinowanego cukru niesie ze sobą negatywne konsekwencje dla organizmu człowieka. Takie jest oficjalne stanowisko światowych instytucji medycznych. Najszybciej widać to na przykładzie zębów, które są szczególnie podatne na rozwój bakterii powodujących próchnicę. Niestety, cukier jest dla tych szczepów doskonałą pożywką. 

Jednak ksylitol fiński, mimo słodkiego smaku, nie poddaje się fermentacji, której efektem mogłoby być powstanie kwaśnego środowiska w jamie ustnej. Nie tylko nie niszczy szkliwa, ale także wykazuje swoiste działanie antybakteryjne. To sprawia, że jest szeroko wykorzystywany w produktach do higieny jamy ustnej, w tym w pastach, płynach i niciach dentystycznych. Jako dodatek do potraw także chroni jamę ustną przed proliferacją niektórych szczepów bakterii.

Ksylitol pomaga także w walce z nadwagą i otyłością. 1 g ksylitolu to zaledwie 2,4 kcal, podczas gdy ta sama ilość białego cukru dostarcza 4 kcal. Co więcej, trwają badania nad innymi cennymi właściwościami ksylitolu. Wstępne wyniki sugerują, że może on spełniać funkcję antyoksydacyjną, pomaga regulować trawienie i może działać przeciwzapalnie również od wewnątrz. Ma przy tym przyjemny smak i nie pozostawia posmaku w ustach. Jak widać, swobodnie możemy pozbyć się cukru na zawsze – czas na zdrowe słodkości z ksylitolem!

#wpis_partnerski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *