Dzięki laserowej operacji wzroku można skorygować nadwzroczność, krótkowzroczność oraz astygmatyzm. Zabiegowi mogą poddać się osoby, które mają ustabilizowaną wadę wzroku. W trakcie wizyty kwalifikacyjnej lekarz dokonuje wyboru najodpowiedniejszej dla danego pacjenta metody. Procedura jest bezpieczna i odbywa się w warunkach ambulatoryjnych.
Laserowa korekcja wzroku – co to jest?
Laserowa korekcja wzroku jest nowoczesną procedurą, która wykorzystuje technologię laserową do zmiany kształtu rogówki oka w taki sposób, aby światło wpadające do oka było skupiane na siatkówce. Taki zabieg pomaga skorygować wady refrakcji i zmniejszyć lub wyeliminować potrzebę używania okularów lub soczewek kontaktowych. Jest on małoinwazyjny i całkowicie bezpieczny.
Obecnie stosuje się kilka metod laserowej korekcji wzroku – wyboru tej właściwej dokonuje lekarz podczas wizyty kwalifikacyjnej do zabiegu. Wyróżnia się powierzchniowe metody korekcji wzroku (np. LASEK, EBK) oraz głębokie (np. LASIK i FemtoLASIK). Jednymi z najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych w tym zakresie jest są Lentivu® oraz Clearvu® – usługi dostępne w ofercie Klinik Optegra. Pierwsza z wymienionych jest szczególnie zalecana dla pacjentów w wieku 18-60 lat, natomiast druga – dla pacjentów w przedziale wiekowym 38-60, którzy mają starczowzroczność.
Dowiedz się więcej na temat laserowej korekcji wzroku w Klinikach Optegra: https://www.optegra.com.pl/laserowa-korekcja-wzroku.
Jakie wady można wyleczyć, stosując laserową korekcję wzroku?
Laserowa korekcja wzroku umożliwia skorygowanie:
- nadwzroczności (tzw. plusów) – do + 6.00 dioptrii (przy tej wadzie wzroku tkankę rogówki uwypukla się),
- krótkowzroczności (tzw. minusów) – do -12.00 dioptrii (zabieg polega na spłaszczeniu rogówki),
- astygmatyzmu – do 6.00 dioptrii (przy astygmatyzmie konieczne jest wyrównanie rogówki).
Zabiegowi laserowej korekcji wzroku mogą poddać się osoby, które mają ustabilizowaną wadę refrakcji, czyli od minimum roku nie uległa ona zmianie. Zazwyczaj ma to miejsce około 21. roku życia. Górna granica wieku, do jakiej można przeprowadzić laserową korekcję wzroku, w zasadzie nie istnieje – najistotniejszy jest stan oczu pacjenta. Co ważne, metodę tę można zastosować nawet w przypadku osób powyżej 60 roku życia.
Jak przebiega zabieg laserowej korekcji wzroku? Jak wygląda rekonwalescencja?
Przed zabiegiem laserowej korekcji wzroku pacjent musi odbyć wizytę kwalifikacyjną u okulisty, w trakcie której lekarz przeprowadzi niezbędne badania diagnostyczne. W dniu zabiegu należy zarezerwować około 3-4 godzin, choć sama procedura trwa od kilku do kilkunastu minut. Jest ona bezbolesna, odbywa się bowiem w znieczuleniu (za pomocą specjalnych kropli). Co ważne, nie ma konieczności hospitalizacji, pacjent po kilku godzinach może wrócić do domu.
Rekonwalescencja po laserowej korekcji wzroku trwa zazwyczaj kilka tygodni — wówczas pacjent odzyskuje pełną ostrość wzroku (wahania ostrości mogą trwać do 12 miesięcy). W tym czasie należy przestrzegać zaleceń lekarza, obejmują one m.in. zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych bezpośrednio po zabiegu, ograniczenie pracy przy komputerze przez kilka dni czy noszenie okularów przeciwsłonecznych. Konieczne jest też zgłaszanie się na wizyty kontrolne do kliniki.
Wpis sponsorowany