Rak jelita grubego: jakie są najnowsze metody diagnostyczne i profilaktyczne

Podziel się wiedzę

Wskazuje się, że rak jelita grubego i okrężnicy jest klasyfikowany jako jeden z najczęściej występujących nowotworów złośliwych. Według dostępnych szacunków, choroba ta dotyka 8,7% kobiet oraz 11,5% mężczyzn – w 2020 roku liczba pacjentów cierpiących na raka jelita grubego sięgała aż 20,5 tys. osób. Jest to zatem poważna choroba, która może być jednak skutecznie leczona, pod warunkiem że zostanie wykryta odpowiednio wcześnie. Z tego powodu kluczowe znaczenie ma profilaktyka i regularne wykonywanie badań (do najskuteczniejszych z nich należy badanie kolonoskopii). Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć na temat metod diagnostycznych i profilaktycznych stosowanych w leczeniu raka jelita grubego.

Profilaktyka i diagnostyka raka jelita grubego

Rak jelita grubego to choroba nowotworowa, która rozwija się w wyniku niekontrolowanego wzrostu komórek nowotworowych zlokalizowanych najczęściej w obrębie okrężnicy, zgięcia esiczo-odbytniczego oraz odbytu. Około 90% nowotworów w tej lokalizacji należy do grupy gruczolakoraków. Należy dodać, że polipy jelita grubego wykazują tzw. “tendencję do złośliwienia”, co oznacza, że mogą ewoluować ze zmiany łagodnej do zmiany złośliwej, dlatego kluczowe jest ich sprawne usunięcie. Zabieg ten można wykonać w trakcie badania kolonoskopii. To sprawia jednocześnie, że nie warto odwlekać wizyty u specjalisty – im wcześniej wykonane badanie, tym większa szansa na szybkie wdrożenie odpowiedniego leczenia. Prywatne badanie kolonoskopii w znieczuleniu jest łatwo dostępne, a czas oczekiwania znacznie krótszy niż w przypadku publicznej opieki medycznej.

Na czym polega badanie kolonoskopii?

Kolonoskopia to endoskopowe badanie całego jelita grubego, jakie przeprowadza się za pomocą specjalnej sondy z umocowaną na końcu kamerą. W trakcie badania lekarz specjalista jest w stanie nie tylko dokładnie ocenić stan błony śluzowej jelita, ale również pobrać wycinki do badania histopatologicznego lub – jak już wspomniano – usunąć ewentualne polipy.

Regularne wykonywanie kolonoskopii jest zalecane również w celach profilaktycznych – dotyczy to szczególnie osób, które ukończyły 50. rok życia (wówczas rekomenduje się kolonoskopię co 10 lat), oraz pacjentów pozostających w grupie zwiększonego ryzyka zachorowania na nowotwory jelita grubego i odbytnicy. Wśród nich wymienia się osoby, które:

  • wśród bliskich członków rodziny (rodzice, dzieci, rodzeństwo) mają osoby, które chorują lub chorowały na raka jelita grubego bądź gruczolaka;
  • mają dwóch lub więcej dalszych członków rodziny (dziadkowie, wnuki, kuzyni), którzy chorują lub chorowali na raka jelita grubego bądź gruczolaka;
  • mają w rodzinie przypadki FAP (rodzinnej polipowatości gruczolakowatej) lub HNCPP (dziedzicznego raka jelita grubego niezwiązanego z polipowatością);
  • chorują na przewlekłe zapalenie jelita grubego (choroba Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita).

Prywatne badanie kolonoskopii w znieczuleniu – kiedy wykonać?

Warto mieć na uwadze, że u wielu pacjentów rak jelita grubego w początkowym stadium choroby rozwija się bezobjawowo. Jednak wśród sygnałów alarmujących o konieczności wykonania kolonoskopii wymienia się szczególnie:

  • krwawienie przy oddawaniu stolca;
  • naprzemienne biegunki z zaparciami;
  • zmiana rytmu wypróżniania;
  • uczucie niepełnego wypróżnienia;
  • parcie na stolec z niemożnością oddania stolca;
  • niezamierzona utrata wagi;
  • nawracające bóle podbrzusza.

Mimo że kolonoskopia jest przez dużą grupę pacjentów postrzegana jako nieprzyjemna i krępująca, przez co wiele osób niesłusznie odkłada wizytę u specjalisty, w praktyce badanie to jest zwykle bezbolesne. Kolonoskopię przeprowadza się bowiem w krótkotrwałym znieczuleniu dożylnym, dzięki czemu pacjent nie odczuwa bólu ani dyskomfortu.

Wpis sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *