Substancje słodzące stanowią ciekawą alternatywę dla osób chcących wyeliminować cukier ze swojej diety. Sukraloza to substancja oznaczona symbolem E955. Wśród słodzików cechuje się ona jednym z najwyższych poziomów słodkości! Dzięki swoim unikalnym właściwościom nadaje słodki smak produktom spożywczym i nie dostarcza nawet 1 kalorii! Jak działa i gdzie występuje sukraloza?
Co to jest sukraloza?
Sukraloza to substancja słodząca, należąca do grupy sztucznych słodzików. Jej obecność w produktach spożywczych jest regulowana przez Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1333 z 2008 roku. Zgodnie z tymi przepisami obecność sukralozy w produktach spożywczych oznacza się symbolem E955. Warto także wiedzieć, że ilość sukralozy w produktach spożywczych jest limitowana, czyli może być dodawana tylko w ilościach określonych przez wspominane przepisy.
Historia sukralozy
Sukraloza to substancja chemiczna, która nie występuje naturalnie np. w surowcach roślinnych jak ksylitol. Jej odkrycia dokonał chemik, Shashikant Phasis, pracujący w ramach grantu naukowego. Sukraloza została wynaleziona w 1976 roku podczas przeprowadzania reakcji sacharozy z czynnikiem chlorującym. Od tamtej pory słodzik przeszedł wiele badań i eksperymentów, a ostatecznie w latach 90. XX wieku został dopuszczony do obrotu na rynku artykułów spożywczych.
Właściwości sukralozy
Sukraloza jako substancja należąca do grupy słodzików, cechuje się intensywnie słodkim smakiem. W stosunku do sacharozy, czyli klasycznego cukru spożywczego, jest nawet 600 razy słodsza! Ta cecha zdecydowanie wyróżnia sukralozę, gdyż jest to najbardziej słodka substancja wśród wszystkich, najczęściej stosowanych słodzików, zarówno tych sztucznych, jak i naturalnych. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat słodzików ogółem, zajrzyj tutaj: https://ktomalek.pl/blog/co-to-sa-slodziki/w-1981.
Biorąc pod uwagę fakt, że sukraloza w bardzo małych stężeniach pozwala na odczuwanie smaku słodkiego, ilość, jaką należy dodać do pożywienia, jest bardzo mała. Dzięki temu słodzik ten nie dostarcza także kalorii i jest substancją bezkaloryczną. Sukralozę otrzymuje się na drodze syntezy chemicznej. Podobnie jak wiele substancji słodzących, ma postać białego, sypkiego proszku.
Korzyści ze spożywania sukralozy
Niewątpliwe, słodziki takie jak sukraloza są cennym zamiennikiem cukru spożywczego. Jak wskazują dane portalu Eurostat, ponad 50% dorosłych Polaków cierpi z powodu nadwagi i/lub otyłości. Sukraloza, wraz z innymi substancjami słodzącymi, mogłaby pozwolić na wyeliminowanie słodkich i wysokokalorycznych przekąsek i napojów. Jej bezkaloryczność niewątpliwe jest tu zaletą.
Co więcej, fakt, że sukraloza nie dostarcza energii, jest także ważny z punktu widzenia osób chorujących na cukrzycę i insulinooporność. Dzięki temu, że sukraloza nie jest trawiona w świetle przewodu pokarmowego, nie wpływa na poziom glukozy i wydzielanie insuliny. Dzięki temu nie przyczynia się do powstawania zaburzeń glukozy we krwi i skoków insulinowych tak jak klasyczny cukier spożywczy.
Omawiając korzyści wynikające ze spożywania sukralozy, warto także wspomnieć o tym, że nie jest ona metabolizowana przez bakterie obecne w naszej jamie ustnej. Dzięki temu nie przyczynia się do rozrostu niekorzystnej flory bakteryjnej i rozwoju próchnicy.
Czy sukraloza jest bezpieczna?
O bezpieczeństwo wszelkich dodatków do żywności, w tym sukralozy i innych słodzików, dba przede wszystkim Europejski Urząd do spraw Bezpieczeństwa Żywności (EFSA). Zgodnie ze stanowiskiem Scientific Comittee on Food (SCF, poprzednik EFSA) sukraloza jest bezpieczna. Wydanie pozwolenia na produkcję sukralozy w Europie nastąpiło w 2000 roku, a wcześniej miało to miejsce w Kanadzie (1991) czy USA (1998).
Analizując bezpieczeństwo słodzików, nie należy zapominać o pojęciu ADI, czyli poziomie dopuszczalnego dziennego spożycia. Jest to wielkość spożycia danej substancji, jaka jest uznawana za bezpieczną. Dla sukralozy ADI wynosi do 15 mg na kilogram masy ciała. Oznacza to, że przeciętna zdrowa osoba może spożyć średnio do 15 mg sukralozy na kilogram masy ciała i nie powinno to wiązać się z żadnymi negatywnymi aspektami zdrowotnymi.
Zastosowanie sukralozy
Sukraloza jest stosowana w produkcji żywności w coraz szerszym zakresie. Wynika to z tego, że jest ona odporna na ogrzewanie, dzięki czemu może być wykorzystywana do słodzenia żywności zarówno na ciepło i na zimno. Sukraloza nie pozostawia także obcego posmaku, dzięki czemu jej stosowanie jest wygodne – może być dodawana nawet do dań o delikatnym smaku i aromacie. Aby sprawdzić, czy sukraloza jest obecna w spożywanym przez nas produkcie, wystarczy sprawdzić, czy na opakowaniu, w spisie składników, jest obecny zapis „E955”.
Ze spożywaniem sukralozy wiąże się wiele korzyści – słodki smak, niedostarczanie energii i niepowodowanie próchnicy. Włączając ją jednak do diety, należy przestrzegać zalecanego poziomu ADI i unikać należy nadmiernego i częstego spożycia. Słodziki takie jak sukraloza mogą stanowić wsparcie w drodze do zdrowego stylu życia czy szczupłej sylwetki. Nie należy jednak zapominać, że podstawę stanowi prawidłowo skomponowany i zdrowy jadłospis, a także aktywny tryb życia.
Bibliografia:
- Overweight and obesity – BMI statistics in 2019.
- Wierzbicka. „Słodziki” – aspekty żywieniowe i zdrowotne. WSZECHNICA ŻYWIENIOWA SGGW, maj 2014.
- Koszowska i wsp. Cukier – czy warto go zastąpić substancjami słodzącymi? Nowa Medycyna 1/2014.
- Serwis Zdrowie. W. Szczepaniak. Cukier kontra słodziki. Fakty i mity. Dostęp online, 12.07.2021.
- Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 18 września 2008 r. w sprawie dozwolonych substancji dodatkowych. Dz. U. Nr 177, poz. 1094.
#WPIS_SPONSOROWANY