Truskawki są bardzo smacznym dodatkiem do ciast, świeżych sałatek owocowych, ale przede wszystkim idealnie nadają do spożycia na surowo. Bez nich wiele osób nie wyobraża sobie sezonu letniego, ale czy jest w nich coś wartościowego?
Truskawki, a właściwie czerwona część, którą spożywamy to owoce pozorne. Prawdziwymi owocami według botanicznego punktu widzenia są małe ziarenka na powierzchni. One zawierają nasionka, a kusząca, mięsista część powstaje z połączenia męskich i żeńskich części kwiatu.
Truskawki są bardzo nisko kaloryczne – 30 kcal/100 g. Nie są jakoś specjalnie bogate w witaminy i minerały, ale na pierwsze miejsca w ich składzie wybija się witamina C (ok. 57 mg/100 g) oraz potas (166 mg/ 100 g). Właśnie dzięki dużej zawartości tego pierwiastka i znikomej ilości białka, truskawki wykazują działanie zasadotwórcze.
Najważniejszym składnikiem, dzięki któremu można je określić jako superprzeciwutleniacze to substancje odpowiadające za barwę – antocyjanidyny. W roślinie odpowiedzialne są za kolor czerwony pozornych owoców, które jednocześnie są bardzo silnymi przeciwutleniaczami. Dodatkowo ograniczają syntezę cholesterolu w wątrobie.
Liczne badania związane z właściwościami roślinnych przeciwutleniaczy podkreślają, że istotą ich działania jest ochrona przed stresem oksydacyjnym. Ponadto truskawki często zajmują wysokie miejsce w rankingach roślin o silnych właściwościach antyoksydacyjnych.
Truskawki dzięki swojemu składowi mogą pomóc w przezwyciężeniu wielu chorób układu krążenia. Chronią przed miażdżycą naczyń krwionośnych, nadciśnieniem tętniczym i poprawiają krążenie w naczyniach krwionośnych umiejscowionych w nogach, mózgu i jelitach.
Badanie nad polifenolami pozyskanymi z truskawek i żurawiny względem poprawy wrażliwości na insulinę u dorosłych osób ze stwierdzoną insulinoopornością. 6-tygodniowa kuracja poprawiła wrażliwość na insulinę u nie chorych na cukrzycę osób z nadwagę lub otyłością, ale nie miała wpływu na inne czynniki ryzyka.
Obiecujące korzyści zdrowotne płynące z truskawek: fenole zawarte w truskawkach są w stanie wywierać działanie przeciwzapalne, przeciwnowotworowe, antyproliferacyjne i przeciwmiażdżycowe. Działając na konkretne ścieżki molekularne związane z antyoksydacyjną obroną, metabolizmem, przeżyciem i proliferacją.
Truskawki to na pewno smaczny dodatek do codziennej diety, który dzięki niskiej zawartości kalorii a wysokiej gęstości przeciwutleniaczy może zastąpić wiele drogich suplementów. Warto je spożywać sezonowo, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby je zamrozić na zapas.
Więcej o przeciwutleniaczach przeczytasz tutaj: Skala ORAC i tutaj -> Przeciwutleniacze – co to?
Pozdrawiam i życzę zdrowia
Rafał