Magnez jest jednym z najpotrzebniejszych dla zdrowia mikroelementów. Nie tylko bierze udział w prawie 300 reakcjach enzymatycznym w naszym ciele, ale również jest niezbędny do zapobiegania wielu przewlekłych chorób. Co warto o nim wiedzieć?
Magnez jest minerałem, którego ilość w organizmie przeciętnego człowieka nie przekracza około 30 g. Najczęściej kojarzony jest jako suplement na skołatane nerwy, który ma pomóc zniwelować skutki stresu. Jednak jego istotnych funkcji w organizmie jest znacznie więcej. Spektrum działania magnezu na organizm jest bardzo szerokie: od kości, poprzez mięśnie i nerwy, na układzie krwionośnym i sercu kończąc. Oto kilka faktów na temat magnezu.
1. Niedobory magnezu są bardzo powszechne
Jego stężenie może się gwałtownie zmniejszyć pod wpływem działania czynników środowiskowych. Długo trwały stres, przyjmowanie niektórych leków (antybiotyki, antykoncepcja) , duży wysiłek fizyczny i ciężka praca mogą przyczyniać się to wyczerpania zapasów magnezu. Dodatkowo naużywanie alkoholu, palenie papierosów, picie dużej ilości kawy i czarnej herbaty również powoduje zwiększenie się niedoborów magnezu.
2. Magnez magnezowi nierówny
Ile preparatów tyle różnych związków magnezu, które mogą (i mają) różną zdolność wchłaniania. Najlepszymi formami będą organiczne sole magnezu czyli cytrynian, mleczan i asparaginian. Dlaczego? Ponieważ chodzi o rozpuszczalność związku w wodzie – im lepiej tym więcej może się wchłonąć z przewodu pokarmowego. Wyjątkiem jest chlorek magnezu, który wykazuje najlepszą wchłanialność, a jest związkiem nieorganicznym. Kierując się wyborem magnezu trzeba pamiętać, że lek, będzie zawsze lepszy od suplementu diety i że nigdy 100% się nie wchłania. Najlepiej zażywać podczas posiłku.
3. Twarda woda = zdrowsze serce
Co ciekawe osoby, żyjące w regionach gdzie występuje tzw. twarda woda (czyli zawierające więcej minerałów), w dużo mniejszym stopniu narażeni są na zawał serca. Badania naukowe stwierdzają, że magnez jest substancją skutecznie zapobiegającą chorobom serca. Dodatkowo magnez wraz z wapniem i potasem reguluje ciśnienie krwi, rytm serca i krzepliwość krwi. Ten mikroelement stosowany jest w rekonwalescencji po przebytym zawale, zapobiega powstawaniu skrzepów oraz rozszerza tętnice. Magnez jest kluczowy jeżeli chodzi o zapobieganie rozwojowi osteoporozy.
4. Magnez pomaga na stres i napięcie mięśniowe
Mg2+ jest jonem neurotropowym (mającym wpływ na układ nerwowy) o działaniu uspokajającym. Pomaga likwidować napięcie mięśniowe oraz bierze bezpośredni udział w tworzeniu ATP i GTP (związków wysokoenergetycznych wykorzystywanych podczas pracy mięśni). Magnez wykorzystywany jest w leczeniu przewlekłego zmęczenia i fibromialgii. Może łagodzić dolegliwości związane z napięciem przedmiesiączkowym i bólach menstruacyjnych. Najlepiej przyjmować magnez w obecności witaminy B6, która oprócz tego, że ma podobne działanie, to pomaga organizmowi w jego wykorzystaniu.
5. Produkty pełnoziarniste to dobre źródło magnezu
Najbogatsze w ten pierwiastek są produkty mało przetworzone i pochodzące z pełnego przemiału. Wszystkie gatunki mąk pełnoziarnisty, orzechy i nasiona, dziki i brązowy ryż to dobry wybór jeżeli chcemy wzbogacić dietę o magnez. Warto również sięgnąć po warzywa strączkowe i ciemnozielone warzywa liściaste.
6. Co za dużo to niezdrowo
Trzeba uważać na dawkowanie preparatów z związkami magnezu. Po pierwsze te o gorzej jakości mogą długo zalegać w żołądku. Po drugie magnez u niektórych osób może wywoływać biegunkę i nudności. W tym przypadku, albo lepiej zmniejszyć dawkowanie, albo zmienić preparat, zaczynając od mniejszej ilości.
Zalecane dzienne spożycie magnezu (RDA – Recommended Dietary Allowance):
– mężczyzna – 420 mg/dobę
– kobieta – 320 mg/dobę
Trzeba jednak pamiętać, że zapotrzebowanie na magnez zmienia się w zależności o trybu życia, wieku czy nawet płci. Kobiety w ciąży i karmiące piersią powinny suplementować w większej ilości magnez.
Temat roli magnezu w ludzkim ciele jest bardzo obszerny, dlatego po więcej informacji zapraszam do zapoznania się z tym wpisem: https://dietadlaserca.pl/artykuly/styl_zycia/magnez-suplementacja/
Pozdrawiam i życzę zdrowia
Rafał
Biorę magnez często przed wysiłkiem fizycznym i są efekty ;) Jak nie biorę, to mam skurcze.