Objawy najczęściej występujących chorób skórnych

Podziel się wiedzę

Sucha, swędząca skóra, nawracające wysypki, pieczenie, plamy, grudki – jest wiele różnorakich chorób skóry, które objawiają się dość podobnie. Do postawienia diagnozy i rozpoczęcia leczenia niezbędna będzie konsultacja z lekarzem dermatologiem, ale warto wiedzieć, z czym możemy mieć do czynienia.

Atopia skóry

Atopia skóry bardziej znana jako atopowe zapalenie skóry (AZS) jest schorzeniem przewlekłym, którego charakterystycznym objawem jest sucha, swędząca i łuszcząca się skóra.

Atopia skóry może mieć podłoże alergiczne lub genetyczne. W tym drugim przypadku leczenie sprowadza się do łagodzenia objawów, poprzez stosowanie miejscowo kremów i maści nawilżających i natłuszczających. W nasilonych przypadkach stosuje się maści zawierające sterydy.

Atopowe zapalenie skóry dotyka najczęściej dzieci i osoby starsze, ale nie należy traktować tego jako reguły. Może przydarzyć się w każdym wieku.

Łuszczyca

Łuszczyca jest chorobą autoimmunologiczną i najczęściej ma podłoże genetyczne. Nie ma na nią skutecznego lekarstwa, a kuracja polega na łagodzeniu objawów. Łuszczyca polega na zbyt szybkim namnażaniu się komórek skórnych, które następnie łuszczą się i odpadają. Na skórze pojawiają się nieestetyczne czerwone plamy.

Miejsca zmienione chorobowo na ogół są swędzące i wymagają regularnego nawilżania.

Trądzik pospolity

Trądzik pospolity jeszcze do niedawna nazywany był młodzieńczym. Dziś powoli staje się chorobą cywilizacyjną, która dotyka ludzi w każdym wieku. Coraz częściej trądzik po prostu „nie przechodzi” po okresie dojrzewania, ale bywa i tak, że pojawia się po raz pierwszy u osób, które przekroczyły czterdziesty rok życia.

Przyczyną trądziku jest nadmiar sebum, które zatyka pory. Tworzą się grudkowate krosty, które mogą ropieć, a wyciskane i rozdrapywane przeistaczać się w rany. Leczenie polega przede wszystkim na zachowaniu higieny i regularnym oczyszczaniu skóry. W stanach nasilenia choroby niezbędna jest konsultacja dermatologiczna.

Róża

Choroba o bardzo ładnej nazwie, niestety bywa bolesna. Wywołują ją bakterie paciorkowca, a do charakterystycznych objawów należą zaczerwienienie, obrzęk i ból. Leczenie wymaga podania antybiotyków.

W łagodnych stanach wystarczy antybiotykoterapia doustna, choroba po tygodniu powinna ustąpić. W stanach ostrych niezbędna jest hospitalizacja i antybiotykoterapia dożylna.

Skaza białkowa

Objawy skazy białkowej przypominają atopowe zapalenie skóry, na której pojawiają się zaczerwienienie, wysypka i swędzenie. Skaza białkowa pojawia się jednak w ściśle określonych sytuacjach i jest efektem przyjmowania białka zawartego w nabiale.

Skazy białkowej jako takiej się nie leczy. Kuracja polega na rygorystycznym przestrzeganiu diety.

Liszajec zakaźny

Nazwa brzmi groźnie, ale liszajec zakaźny jest pospolitą infekcją bakteryjną skóry. Charakterystyczne dla niego są czerwone, pękające plamy pokryte strupami. Liszajec występuje najczęściej u dzieci, ale może też pojawić się u dorosłych. Leczenie polega na stosowaniu antybiotyków miejscowo lub doustnie. Jedynie w ostrych przypadkach antybiotyki podawane są dożylnie.

Brodawki wirusowe

Brodawki wirusowe bardziej znane są jako kurzajki. Te małe grudki pojawiające się na ciele są wywołane przez wirus brodawczaka ludzkiego, a do zakażenia dochodzi najczęściej przez kontakt. Brodawki mogą ustąpić samoistnie, jeśli nie, konieczna będzie wizyta u lekarza.

Wpis sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *