Znajdź mnie na FB i IG -->

Pluskwica sercolistna – ziółko dla kobiet

Pluskwica – roślina wielce polecana na wszystkie dolegliwości kobiece, która już 100 lat temu uważana była za cenny naturalny lek. Dodatkowo ma również działanie uspokajające, przeciwzapalne i łagodzące kaszel.


Pluskwica sercolistna (Cimicifuga racemosa) jest rośliną rosnącą do 2,5 m wysokości. Ma długą łodygę zwieńczoną białymi, omszałymi kwiatami. Od dawnych czasów polecana na kobiece dolegliwości. Zioło pochodzi z Ameryki Północnej i zaliczane jest do rodziny jaskrowatych. Silne właściwości lecznicze wykazują czarne i silnie poskręcane korzenie. Bogate w wiele naturalnych substancji chemicznie bioaktywnych działają z podobną siłą jak konwencjonalne leki dostępne w aptekach.

Tradycyjny lek naturalnego pochodzenia

Pluskwica polecana była kobietom, które szczególnie dotkliwie odczuwają dolegliwości miesiączkowe. Jednak jej działanie nie ogranicza się wyłącznie do tego – stosowana była również na bóle porodowe. Przynosiła ulgę osobom cierpiącym na bóle stawów oraz zaburzenia nerwowe. Aktualnie substancje lecznicze pochodzące z czarnego korzenia znajdują zastosowanie w łagodzeniu dolegliwości towarzyszącym menopauzie.

Pluskwica sercolistna zyskuje (albo już zyskała) popularność jako środek na przykre objawy menopauzy (m.in. suchość pochwy czy uderzenia gorąca). Badania potwierdzają jej skuteczność i tłumaczą jej działanie zmniejszaniem przez nią stężenia hormonu luteinizującego wytwarzanego przez przysadkę mózgową. Nagły wzrost tego hormonu we krwi kobiet w okresie menopauzy odpowiedzialny jest za napady gorąca.

Źródło fitoestrogenów

Podobnie jak soja, pluskwica zawiera fitoestrogeny, czyli substancje pochodzenia roślinnego o działaniu podobnym do ludzkiego hormonu – estrogenu. Z naukowego punktu widzenia fitoestrogeny mają możliwość łączenia się z receptorami hormonalnymi znajdującymi się w sutkach, macicy i innych narządach. Mają one zdecydowaną przewagę nad lekami hormonalnymi, ponieważ te ostatnie mogą przyczynić się do zwiększenia prawdopodobieństwa wystąpienia nowotworu np. raka piersi.

pluskwica

Dodatkowo pluskwica łagodzi bóle miesiączkowe, poprawia ukrwienie i zmniejsza skurcze macicy. Z tego powodu kobiety stosowały ją podczas porodu i po jego zakończeniu. Ponadto przy dłuższym stosowaniu stabilizuje stężenie hormonów, co może być pomocne dla kobiet nader intensywnie odczuwających zespół napięcia przedmiesiączkowego (ale niepokalanek działa prawdopodobnie silniej).

Chociaż rzadziej o tym się wspomina, pluskwica działa również łagodnie uspokajająco i przeciwzapalnie. Z tego powodu mogą ją stosować osoby skarżące się na bóle mięśni oraz na bóle wywołane uszkodzeniem nerwów (np. rwa kulszowa).

Innymi ważnymi wspomnienia właściwościami jest łagodzenie szumów w uszach, łagodzenie kaszlu i usuwaniu nadmiaru śluzu z organizmu oraz obniżenie ciśnienia krwi.

Pluskwica groniasta to aktualnie substrat do produkcji leków na zaburzenia przekwitania.

Uwaga!

Duże dawki pluskwicy u niektórych osób mogą wywołać bóle głowy, niestrawność, zawroty głowy i lekką nadwagę.

Pluskwicy sercolistnej nie mogą zażywać kobiety w ciąży oraz karmiące dziecko. Zioło może wchodzić w interakcje z lekami hormonalnymi (np. antykoncepcyjnymi). Nie powinno się jej stosować równocześnie z lekami na nadciśnienie, ponieważ może ona nadmiernie obniżyć ciśnienie krwi.

Pozdrawiam i życzę zdrowia

Rafał

 

Więcej o jej stosowaniu tutaj: http://rozanski.li/456/pluskiwca-cimicifuga-w-fitoterapii/

Większość informacji zaczerpnąłem z książki: Przegląd Reader’s Digest „Uzdrawiająca moc, witamin, minerałów i ziół”, 2000.

Zdjęcia:

Fot. 1. https://pl.wikipedia.org/wiki/Pluskwica_groniasta

Fot. 2. https://pl.wikipedia.org/wiki/Pluskwica


Więcej podobnych ziół? Zapraszam:

Krwawnik zwyczajny – na kobiece dolegliwości

Rumianek pospolity – zdrowy tylko dla kobiet?

Zobacz podobne wpisy

Dodaj komentarz

Close Menu