Pochrzyn kosmaty – na skurcze i bóle u kobiet

Podziel się wiedzę

Pochrzyn kosmaty to roślina często polecana na bóle i dolegliwości związane z menopauzą. Jednak w świetle badań naukowych lepiej sprawdzi się w innych dolegliwościach. Szczególnie w przypadku bolesnych skurczy menstruacyjnych.

Pochrzyn kosmaty (Dioscorea villosa) znany jest również pod nazwami dziki ignam i jams. Pochodzi z Ameryki północnej i środkowej, a Aztekowie i Majowie rozcierając korzenie sok używali do uśmierzania bólu. Kolejno przybywający koloniści z Europy odkryli, że dziwnie skręcony korzeń pomaga na bóle brzucha, kolki i bóle w stawach.

Na co polecany jest Pochrzyn kosmaty?

Dość mało można znaleźć konkretnych informacji o leczniczych właściwościach tej rośliny. Jest dużo rozpoczętych wątków na forach kobiecych związanych z menopauzą. To raczej informacje typu „koleżanka mi poleciła”.

Kilka lat temu pochrzyn kosmaty był bardzo mocno promowany jako środek zastępujący niektóre terapie hormonalne, szczególnie te z progesteronem. I owszem w roślinie występuje substancja zbliżona budową do tego hormonu. Diosgeniny były nawet wykorzystywane jako pierwsze środki antykoncepcyjne. Tylko, że bez pomocy laboratorium, czyli w naszym ciele, nie przekształcają się one w progesteron. Po prostu niektórzy producenci musieli troszkę oszukiwać i dodawali do leku syntetyczny hormon.

Pewnym jest, że korzeń pochrzynu pomaga przy skurczach i bólach menstruacyjnych. Zioło działa jak środek rozluźniający mięśnie, a dodatkowo przeciwzapalnie i przeciwskurczowo. Ponadto może zmniejszać bóle spowodowane endometriozą.

„Endometrioza objawia się dolegliwościami bólowymi w miednicy mniejszej, zaburzeniami cyklu miesięcznego oraz obfitymi krwawieniami miesiączkowymi, często występuje PMS. Bardzo często doprowadza do niedrożności jajowodów i zaburzenia zdolności rozrodczych bądź do bezpłodności.” Źródło: Wikipedia.org

Poprzez swoje działanie rozluźniające i przeciwzapalne istnieją przesłanki do stosowania pochrzynu również w chorobach układu pokarmowego. Środek ten może przynieść ulgę przy chorobie Crohna, podrażnieniu jelit czy innych dolegliwościach jelitowych.

W tradycyjnej medycynie chińskiej roślina ta jest również stosowana w celu łagodzenia bólu mięśni i stawów oraz przy problemach skórnych.

Co to saponiny sterydowe?

Pochrzyn (dziki ignam) bogaty jest w substancje z grupy steroidów – saponiny. Saponiny steroidowe to bioaktywne substancje pochodzenia roślinnego wspierające liczne procesy w ludzkim ciele. Wspierają układ hormonalny, mają właściwości moczopędne i detoksykacyjne. Ponadto dbających o utrzymanie organizmu w stanie homeostazy. Występują one również m.in. w soi, żeń-szeniu, aloesie, oliwkach i nagietku lekarskim.

Dawkowanie, sposób użycia i skutki uboczne

Pochrzyn kosmaty występuje jako cięty korzeń, kapsułki (lub tabletki) oraz nalewki. Jego dawkowanie będzie więc uzależnione od formy jaką mamy dostępną. Z moich źródeł wynika, że: kapsułki/tabletki 500 mg 2 razy dziennie, nalewka 3-4 razy dziennie po pół łyżeczki, herbata – 3 filiżanki dziennie. Zaparza się ją z 1-2 łyżeczki suszonego zioła, 15 minut pod przykryciem. Nie należy przesadzać z ilością, ponieważ duże dawki mogą wywołać nudności i biegunkę. Najlepiej przyjmować preparaty podczas posiłku.

Synergistyczne działanie zioło wykazuje z niepokalankiem i pluskwicą. Dla lepszego efektu można łączyć te zioła razem.

Pozdrawiam i życzę zdrowia

Rafał

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *