Żurawina w kuchni – do czego można ją wykorzystać?

Podziel się wiedzę

Te bordowe owoce mają szerokie zastosowanie w kuchni. Stanowią dodatek do dań tradycyjnie polskich, często wykorzystywane są także w innych regionach świata. Mogą być spożywane zarówno na słodko, jak i w potrawach wytrawnych. Sprawdź, w jaki sposób możesz wykorzystać je w swojej kuchni!

Żurawina jest rośliną z rodziny wrzosowatych, która doskonale radzi sobie w polskich warunkach klimatycznych. Porasta tereny zalesione, najłatwiej znaleźć ją w okolicy podmokłych gruntów i bagien. Żurawina suszona i jej właściwości znane są już od wieków. Dzięki bogactwu składników mineralnych, witamin i innych substancji stanowi cenne urozmaicenie diety. Jakie są najsmaczniejsze dania z żurawiną?

Żurawina – idealny dodatek do śniadania!

Taka porcja zdrowia będzie świetnym uzupełnieniem porannego posiłku. Możesz dodać ją do owsianki na mleku lub napoju roślinnym. Żurawina świetnie sprawdzi się też jako składnik różnych koktajli i smoothie. Osoby, które samodzielnie wypiekają pieczywo, mogą dodać żurawinę do bułek lub chleba – takie kanapki smakują świetnie zarówno w wydaniu słodkim, jak i wytrawnym!

Przeczytaj również: 6 NAJLEPSZYCH DODATKÓW DO OWSIANKI

Dodatek żurawiny do serów i wędlin

Deska serów i wędlin to coraz popularniejsza forma serwowania przekąsek. Sprawdza się zarówno podczas imprez, jak i na kolację we dwoje. Świetnie komponuje się z kieliszkiem dobrego wina. Taką przekąskę warto wzbogacić o dodatek żurawiny. Jej kwaskowaty smak doskonale podkreśla wyrazistość najlepszych serów i wędlin. Popularnym przysmakiem są również grillowane sery – camembert, brie czy rodzimy oscypek, podawane z żurawiną. Choć takie połączenie może wydawać się nieoczywiste, to naprawdę warto spróbować.

Mięsa z dodatkiem żurawiny

Ten owoc stanowi także popularny dodatek do mięs. Świetnie sprawdza się w połączeniu z drobiem, np. pieczoną kaczką czy gęsią. Jej kwaskowy smak doskonale przełamuje też potrawy z dziczyzny i wieprzowiny. Często podaje się ją również do wykwintnych pasztetów. Jako dodatek do mięs wykorzystywana jest w różnych częściach świata. Amerykanie nie wyobrażają sobie tradycyjnego świątecznego indyka bez dodatku żurawiny. Klopsikami z żurawiną zajadają się również Szwedzi.

Suszona żurawina do sałatek

Ciekawym pomysłem jest dodawanie tego owocu do różnych sałatek i surówek. Ten składnik możesz wykorzystać w sałatkach z dodatkiem mięsnym – np. z wędzonym kurczakiem, kaczką czy pieczonym schabem. Kwaskowatość żurawiny świetnie komponuje się także z wyrazistym kozim serem oraz różnymi rodzajami serów pleśniowych. Możesz też dodawać ją do surówek – najlepiej smakuje w połączeniu z marchewką, selerem i brokułem.

Żurawina na słodko

Suszona żurawina będzie doskonałym dodatkiem do ciast. Idealnie przełamuje słodycz kakaowych i śmietankowych kremów. Będzie też pasowała do babki piaskowej czy ciasta kruchego. Warte przetestowania są również fit ciasteczka owsiane z dodatkiem żurawiny. Możesz też użyć jej do wzbogacenia smaku słodkich placuszków. Suszoną żurawinę można jeść także jako samodzielną przekąskę – ma mniej kalorii i jest zdecydowanie zdrowsza niż klasyczne słodycze.

#wpis_partnerski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *