Dieta wegańska – zalety i wady bycia weganinem

Podziel się wiedzę

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się przejść na weganizm, a przepisy z kuchni wegańskiej stają się coraz bardziej popularne, nie tylko wśród jej zwolenników.

Wiele osób eksperymentuje z przepisami, starając się wykluczyć z jadłospisu mięso lub stworzyć nietypowe potrawy roślinne. Czym dokładnie jest weganizm? Czym różni się od wegetarianizmu? Jakie są największe zalety i wady bycia weganinem?

Czym jest weganizm?

Weganizm jest odmianą wegetarianizmu z tą różnicą, że wyklucza się z diety nie tylko mięso, ale również wszystkie produkty pochodzenia zwierzęcego (mleko, jajka, masło itd.).

Weganizm to nie tylko dieta, ale również styl życia. Weganie zwracają bowiem uwagę nie tylko na to co jedzą, ale również na otoczenie, w którym żyją i wszelkie produkty, których używają (kosmetyki, ubrania itp.)

Weganizm w ostatnich latach stał się bardzo popularny. Zwiększa się świadomość społeczna dotycząca produkcji żywności i traktowania zwierząt w przemyśle społecznym.

Wiele osób traktuje weganizm jako szansę na poprawę swojego zdrowia. Popularne również stały się kursy dietetyki online, które często instruują, jak przejść na weganizm i jak wprowadzić swoje postanowienia w codzienne życie tworząc konkretne plany żywieniowe.

Główne zasady weganizmu

Pierwszą i podstawową zasadą weganizmu jest spożywanie produktów wyłącznie pochodzenia roślinnego. Oznacza to, że weganin nie tylko nie zje mięsa, ale również wszystkiego co pochodzi od zwierząt. Tyczy się to produktów takich jak jajka, mleko, masło, ale również miód czy żelatyna.

Dieta wegańska jest więc bogata w różne rośliny strączkowe, zboża czy grzyby. Częstym zamiennikiem mięsa są nie tylko strączki, ale również tofu, tempeh czy inne wyroby pozyskiwane z mleka sojowego.

Podstawowe zasady diety wegańskiej

Według badań, osoby stosujące dietę wegańską:

·         Rzadziej borykają się z nadmiarem cholesterolu (co z kolei zmniejsza ryzyko miażdżycy)

·         Mają niższe ciśnienie krwi 

·         Rzadziej chorują na choroby nowotworowe

·         Są w mniejszej grupie ryzyka śmierci w wyniku choroby niedokrwienia serca

·         Mają niższe ciśnienie krwi

·         Rzadziej zmagają się z otyłością

Ponadto mówi się, że weganie rzadziej chorują na cukrzycę typu B lub inne choroby przewlekłe i cieszą się zazwyczaj zdrowym sercem. Z racji spożywania dużej ilości warzyw i owoców, weganie dostarczają swojemu ciału znacznie więcej składników odżywczych (takich jak: magnez, żelazo, potas, kwas foliowy, witaminy).

Wiele osób jako wadę podaje ograniczenie spożywania niektórych posiłków. Tymczasem mnóstwo ludzi, którzy przeszli na weganizm doświadcza zupełnie nowych smaków, których prawdopodobnie nigdy by nie spróbowało będąc na tradycyjnej diecie.

Wady ograniczenia mięsa i innych produktów odzwierzęcych

Mimo że dieta oparta głównie na spożywaniu warzyw i produktów roślinnych wydaje się idealna, to nieumiejętnie prowadzona może prowadzić do sporych niedoborów. Najczęstsze z nich to:

·         Niedobór witaminy B12

·         Niedobór wapnia

·         Niedobór witaminy D

·         Niedobór kwasów tłuszczowych z grupy omega – 3

·         Niedobór jodu

Pomimo istnienia wielu zamienników i możliwości odtworzenia smaku mięsa, wielu wegan, choć czasem niechętnie to przyznaje, tęskni za tradycyjną dietą i możliwością skosztowania produktów mięsnych.

Kolejną wadą mogą być trudności w zdobyciu niektórych zamienników. Chociaż weganizm już mocno wszedł do społeczeństwa i absolutna większość produktów jest dostępna w hipermarketach, to zdobycie standardowych zamienników w niektórych miejscach wciąż może być wyzwaniem.

Jest tak, zwłaszcza jeśli jedziemy do mniejszego miasteczka czy wyjeżdżamy na wakacje za granicę. W tym ostatnim przypadku może być jeszcze ciężej, jeśli akurat wylądujemy w restauracji, gdzie menu dla wegan jest mocno ograniczone.

Często weganie muszą się porządnie nagimnastykować w codziennym życiu. Prawdziwy weganin nie zje tortu urodzinowego, w którym znalazły się jajka mleko czy masło.

Może to powodować niezręczne sytuacje, zwłaszcza że wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że nawet miód i żelatyna to produkty zabronione dla wegan (w przypadku żelatyny również dla wegetarian).

Jak przejść na weganizm krok po kroku?

Powodów by przejść na weganizm może być wiele, od poczucia odpowiedzialności za środowisko, zamiłowanie do zwierząt, przez niechęć do mięsa, aż po czystą ciekawość.

Jeśli chcesz przejść na weganizm, ale nie za bardzo wiesz jak się do tego zabrać, przedstawiamy kilka podpowiedzi.

  1. Zrób badania i skonsultuj się z dietetykiem – warto zacząć od zadbania o własne zdrowie. Każdy z nas minimum raz do roku powinien robić rutynowe badania kontrolne. Zanim zdecydujesz się ograniczyć niektóre składniki, warto wiedzieć, czy nie zaszkodzisz sobie taką dietą. Z gotowymi wynikami najlepiej spotkać się z dietetykiem, który doradzi dokładnie jak powinna wyglądać taka dieta w twoim konkretnym przypadku.
  2. Poznaj innych wegan – bardzo dużo może dać zwyczajna rozmowa z osobą, która przeszła na weganizm. Może ktoś z Twoich znajomych jest weganinem? Jeśli nie, w Internecie znajdziesz mnóstwo społeczności i forów czy grup w Social Mediach, gdzie możesz omówić swoje obawy, a także czerpać z doświadczenia innych.
  3. Nie śpiesz się – raczej ciężko jest z dnia na dzień całkowicie zmienić swoją dietę. Zmiany na pewno wprowadzaj stopniowo. Wielu wegan to osoby, które zaczęły od zwykłej wegetariańskiej diety, stopniowo eliminując coraz więcej produktów odzwierzęcych. Alternatywą może być również fleksitarianizm zwany elastycznym wegetarianizmem.
  4. Zapoznaj się z zamiennikiem mięsa i znajdź ulubione przepisy – nie szukaj rozwiązań na własną rękę. Owszem, możesz eksperymentować w kuchni szukając sposobów na zamienienie podstawowych składników, ale możesz być pewien, że ktoś już na pewno znalazł rozwiązanie. W Internecie znajdziesz mnóstwo blogów, przepisów i stron z inspiracjami i pomysłami na gotowe dania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *