Interakcje leków z naturalnymi preparatami cz. 2

Podziel się wiedzę

Interakcje leków z preparatami naturalnymi cz. 2. W tym wpisie m.in. o reakcjach antybiotyków z minerałami oraz o lekach zmniejszających krzepliwość krwi.


Interakcje naturalnych produktów leczniczych z lekami mogą przysporzyć nie lada kłopotu. Większość przeciwwskazań wypisana jest na ulotce dołączanej do leku, ale lepiej czasem wiedzieć wcześniej. Zapraszam na część drugą interakcji leków z naturalnymi produktami.

Jeżeli nie widziałeś części pierwszej tego minicyklu to zapraszam cię tutaj: Interakcje leków (…) cz.1

Antybiotyki (np. Doxycyklina, Minocyklina, Tetracyklina)

W przypadku wszystkich antybiotyków doustnych należy bezwzględnie unikać ich przyjmowania z preparatami zawierającymi żelazo, magnez, cynk lub wapń. Zmniejszają one skuteczność antybiotykoterapii, poprzez zmniejszenie jej absorpcji z przewodu pokarmowego. W konsekwencji nieuwagi, możliwe będzie zwiększenie dawki antybiotyku. Najlepiej zachować 3-godzinny odstęp w przyjmowaniu preparatów z minerałami a antybiotykiem.

Bromelaina może potencjalnie zwiększyć wchłanianie amoksycyliny, jednakże nie w każdym przypadku jest to negatywny efekt. Witamina C natomiast zwiększa wchłanianie tetracykliny.

Babka płesznik, błonnik witalny i inne preparaty zawierające błonnik blokują wchłanianie wszystkich antybiotyków z przewodu pokarmowego. Ogólnie błonnika z pożywienia, również może ograniczyć działanie leków.

Leki zmniejszające krzepliwość krwi (np. warfaryna)

Typowymi naturalnymi lekami o działaniu zmniejszającym krzepliwość krwi są: bromelaina, złocień maruna, oleje rybne, czosnek, grzyby reishi, pau d’arco, dziurawiec zwyczajny, witamina E. Nasilają one równocześnie działanie leków, co może prowadzić do niebezpiecznych krwawień wewnętrznych. Witamina K natomiast osłabia ich działanie, co może spowodować utworzenie się zatoru a w rezultacie wystąpienie udaru.

Leki przeciwdepresyjne (np. prozac)

W interakcje z tego typu lekami wchodzić mogą: 5-HTP, dziurawiec zwyczajny, żeń-szeń, pieprze metystynowy. Nawet do 4 tygodniu po zakończeniu konwencjonalnej terapii lekami przeciwdepresyjnymi zalecane jest nie przyjmowanie tych preparatów. Mogą one wywołać odwrotną do zamierzonej reakcję. Najczęstszymi niepokojącymi objawami jest senność, ale może wystąpić również niepokój, zaburzenia świadomości czy też nawrót choroby.

Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ)

np. Ibuprofen, Etodolak, Ketoprofen, Naproksen

chlorowodorek betainy – w połączeniu z NLPZ zwiększa ryzyku podrażnienia błony śluzowej żołądka, co może doprowadzić do krwawień

fosfor w postaci fosforanu potasu i sam potas przyjmowane wraz z lekami przeciwzapalnymi mogą zwiększyć stężenie potasu we krwi (hiperkaliemia) co wywołuje zaburzenia pracy serca

złocień maruna, czosnek, witamina E, oleje rybne, miłorząb japoński, grzyby reishi, witamina K – nasila przeciwzakrzepowe działanie kwasu acetylosalicylowego, co przez dłuższy okres stosowania może doprowadzić do krwawień, szczególnie z błony śluzowej żołądka

Leki położnicze i ginekologiczne

np. estrogeny sprzężone, preparaty estrogenowo-progesteronowe, inne hormony żeńskie

pluskwica sercolistna – może osłabić działanie estrogenów, należy omówić jej przyjmowanie z lekarzem,

czepota puszysta – wpływa na stężenie żeńskich hormonów płciowych, dlatego należy przyjmować ją ostrożnie,

dziurawiec zwyczajny – pobudza czynność wątroby, co wpływa na szybszy metabolizm hormonów (zmniejsza się ich stężenie we krwi)

flawonoidy – ostrożnie u osób stosujących estrogeny – bioflawonoidy zawarte w cytrusach zawierają narynginę (szczególnie w grejpfrutach), która obniża metabolizm leków.

Doustne środki antykoncepcyjne

Ogólnie się przyjmuje, że preparaty ziołowe wspomagające pracę wątroby, mogą wzmagać metabolizm hormonów płciowych, co wiąże się ze spadkiem ich stężenia we krwi. Tak więc czepota, pluskwica i dziurawiec powinny być wykluczone z codziennej diety, jeżeli nie planujemy dziecka, a zabezpieczamy się za pomocą doustnych środków antykoncepcyjnych.

W razie jakiśkolwiek wątpliwości co do stosowaniu leku i łączenia go z preparatami naturalnymi należy skonsultować się z dyplomowanym lekarzem lub farmaceutą.

Pozdrawiam i życzę zdrowia

Rafał

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *