Kamica nerkowa (kamica moczowa) to dolegliwość polegająca na powstawaniu złogów wewnątrz nerek. Początkowo w nerkach odkładają się substancje chemiczne wielkością przypominające piasek, a z czasem przekształcają się one w różnej wielkości kamienie.
Kamica nerkowa ma swoje podłoże w kilku sferach. Po pierwsze – jeżeli w rodzinie występowały już takie przypadki mamy genetycznie większe prawdopodobieństwo zachorowania (chociaż nie jest to reguła). Zalecane są badania profilaktyczne krwi na poziom szczawianów i fosforanów wapnia oraz moczanów (kwasów moczowych). Z nich i z ortofosforanu amonowo-magnezowego w czasie filtracji krwi w nerkach, może dochodzić do odkładania się złogów.
Stany zapalne w układzie moczowym, przyjmowanie niektórych leków i choroby takie jak przerost gruczołu krokowego, choroba Leśniowskiego i Crohna zwiększają ryzyko powstania kamicy moczowej. Dodatkowo czynnikiem obciążającym nerki jest nieodpowiednie nawodnienie i zła dieta.
Kamica nerkowa w początkowej fazie choroby może nie dawać swoistych symptomów. Typowe objawy to: pieczenie przy oddawaniu moczu, częstomocz, nieprzyjemne uczucie napierania na pęcherz i podwyższona temperatura ciała. Warto w tym przypadku poprosić lekarza o skierowanie na badanie krwi pod względem szczawianów wapnia i kwasów moczowych.
Najnieprzyjemniejszym objawem jest tzw. kolka nerkowa. Ból w dolej części pleców, w okolicy pęcherza. Według niektórych doniesień ból jest porównywalny z bólami porodowymi. Pojawia się gdy kamień powstały w nerce zatyka moczowód. Często pojawia się krwiomocz i wymioty.
Jak zapobiegać kamicy nerkowej?
Żeby zapobiec odkładaniu się związków wapnia w nerkach należy zadbać o odpowiednią podaż wody. Dla osoby o niskiej aktywności fizycznej wypijanie 2 litrów dziennie powinno wystarczyć. W miarę zwiększania wysiłku fizycznego trzeba uzupełniać większej ilości wody.
Należy również więcej spożywać świeżych warzyw i owoców o działaniu moczopędnym oraz oczyszczającym. Tj. jabłka, karczochy, seler, szparagi, fasola szparagowa, melon, gruszka, winogrona, arbuz, bakłażan, brzoskwinie, cytryny, ziemniaki.
Szczególnie pomocny jest seler, bogaty w olejki eteryczne, które sprzyjają eliminacji zbędnych produktów przemiany materii oraz cytryna, której składniki mogą nawet rozpuszczać kamienie nerkowe. Warto również pić herbaty ziołowe: pokrzywa, melisa, mięta, rumianek, liść brzozy.
Trzeba unikać lub całkowicie wyeliminować z diety: sól, nabiał, mięso, napoje alkoholowe (w tym piwo, które wbrew ludowym doniesieniom nie pomaga). Również kawę, czekoladę, wapń, witaminę C (zwłaszcza u mężczyzn jej przyjmowanie może zwiększyć wytrącanie się złogów). Oraz zielone warzywa liściaste (bogate są w szczawiany), produkty wysokoprzetworzone (konserwy, dania gotowe, ser topiony, itp.)
A co zrobić gdy już zacznie boleć kolka nerkowa?
Doustne środki przeciwbólowe mogą nie przynieść zamierzonego efektu. Najlepiej sprawdzą się środki rozkurczowe i ciepły okład. Nie należy leżeć, ponieważ ruch może pomóc w przesunięciu się kamienia z moczowodu. Wskazane jest również zwiększenie przyjmowania płynów (nawet 3-4 litry), aby pomóc wypłukać złogi. Później może już pomóc tylko lekarz, ewentualnie zabieg i odpowiednia dieta. Profilaktyka może uchronić przed niewyobrażalnym bólem.
Pozdrawiam i życzę zdrowia
Rafał