Pluskwica – roślina wielce polecana na wszystkie dolegliwości kobiece, która już 100 lat temu uważana była za cenny naturalny lek. Dodatkowo ma również działanie uspokajające, przeciwzapalne i łagodzące kaszel.
Pluskwica sercolistna (Cimicifuga racemosa) jest rośliną rosnącą do 2,5 m wysokości. Ma długą łodygę zwieńczoną białymi, omszałymi kwiatami. Od dawnych czasów polecana na kobiece dolegliwości. Zioło pochodzi z Ameryki Północnej i zaliczane jest do rodziny jaskrowatych. Silne właściwości lecznicze wykazują czarne i silnie poskręcane korzenie. Bogate w wiele naturalnych substancji chemicznie bioaktywnych działają z podobną siłą jak konwencjonalne leki dostępne w aptekach.
Tradycyjny lek naturalnego pochodzenia
Pluskwica polecana była kobietom, które szczególnie dotkliwie odczuwają dolegliwości miesiączkowe. Jednak jej działanie nie ogranicza się wyłącznie do tego – stosowana była również na bóle porodowe. Przynosiła ulgę osobom cierpiącym na bóle stawów oraz zaburzenia nerwowe. Aktualnie substancje lecznicze pochodzące z czarnego korzenia znajdują zastosowanie w łagodzeniu dolegliwości towarzyszącym menopauzie.
Pluskwica sercolistna zyskuje (albo już zyskała) popularność jako środek na przykre objawy menopauzy (m.in. suchość pochwy czy uderzenia gorąca). Badania potwierdzają jej skuteczność i tłumaczą jej działanie zmniejszaniem przez nią stężenia hormonu luteinizującego wytwarzanego przez przysadkę mózgową. Nagły wzrost tego hormonu we krwi kobiet w okresie menopauzy odpowiedzialny jest za napady gorąca.
Źródło fitoestrogenów
Podobnie jak soja, pluskwica zawiera fitoestrogeny, czyli substancje pochodzenia roślinnego o działaniu podobnym do ludzkiego hormonu – estrogenu. Z naukowego punktu widzenia fitoestrogeny mają możliwość łączenia się z receptorami hormonalnymi znajdującymi się w sutkach, macicy i innych narządach. Mają one zdecydowaną przewagę nad lekami hormonalnymi, ponieważ te ostatnie mogą przyczynić się do zwiększenia prawdopodobieństwa wystąpienia nowotworu np. raka piersi.
Dodatkowo pluskwica łagodzi bóle miesiączkowe, poprawia ukrwienie i zmniejsza skurcze macicy. Z tego powodu kobiety stosowały ją podczas porodu i po jego zakończeniu. Ponadto przy dłuższym stosowaniu stabilizuje stężenie hormonów, co może być pomocne dla kobiet nader intensywnie odczuwających zespół napięcia przedmiesiączkowego (ale niepokalanek działa prawdopodobnie silniej).
Chociaż rzadziej o tym się wspomina, pluskwica działa również łagodnie uspokajająco i przeciwzapalnie. Z tego powodu mogą ją stosować osoby skarżące się na bóle mięśni oraz na bóle wywołane uszkodzeniem nerwów (np. rwa kulszowa).
Innymi ważnymi wspomnienia właściwościami jest łagodzenie szumów w uszach, łagodzenie kaszlu i usuwaniu nadmiaru śluzu z organizmu oraz obniżenie ciśnienia krwi.
Pluskwica groniasta to aktualnie substrat do produkcji leków na zaburzenia przekwitania.
Uwaga!
Duże dawki pluskwicy u niektórych osób mogą wywołać bóle głowy, niestrawność, zawroty głowy i lekką nadwagę.
Pluskwicy sercolistnej nie mogą zażywać kobiety w ciąży oraz karmiące dziecko. Zioło może wchodzić w interakcje z lekami hormonalnymi (np. antykoncepcyjnymi). Nie powinno się jej stosować równocześnie z lekami na nadciśnienie, ponieważ może ona nadmiernie obniżyć ciśnienie krwi.
Pozdrawiam i życzę zdrowia
Rafał
Więcej o jej stosowaniu tutaj: http://rozanski.li/456/pluskiwca-cimicifuga-w-fitoterapii/
Większość informacji zaczerpnąłem z książki: Przegląd Reader’s Digest „Uzdrawiająca moc, witamin, minerałów i ziół”, 2000.
Zdjęcia:
Fot. 1. https://pl.wikipedia.org/wiki/Pluskwica_groniasta
Fot. 2. https://pl.wikipedia.org/wiki/Pluskwica